Nejlepsi bokeh na Canon

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 19. 1. 2014 15:52

Pokud trochu pozadí nechám, může to vypadat například takto:

Obrázek

Někdy mě připadá, že oddělovat předmět od pozadí a řešit bokeh je taková současná móda, říkám si někdy, jestli není jednodušší umístit objekt do hezčího prostředí a neřešit problém rozostřením.

Mimochodem, zpátky k tématu, tento bokeh se Vám líbí?

Pokud ne, tak alespoň tohle by se Vám líbit mohlo:

Obrázek
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod CzechBlackhawk 19. 1. 2014 16:37

Ta posledni se mi libi (fotka), ta vrchni ma neco s cepici? Preexponovane? Presaturovane? I dont know...
Foto: Sony Alpha A7 + Canon TS 17mm f/4 + Zeiss Batis 25 f/2 + Konica Minolta AF 70-210 f/4

Audio: Jays q-JAYS II
CzechBlackhawk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bartyx 19. 1. 2014 19:07

Spíš nějaký divný vlákno. ;)
Bartyx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 1. 2014 19:53

Řešili jsme bokeh. Ta čepice by chtěla upravit, část obličeje také, je to fakt přeexponované, nechal jsem to jak to je, upravovat už to nebudu, byl to jenom takový malý pokus právě ohledně rozostření a bokehu. Můj závěr byl, že pro mne je bokeh 70-200 OK, ale fotky tohoto typu jsou docela náročné na světlo a zaostření.

Pro zajímavost, ta malá fotografka s Nikonem a v čepici je focená 70-200/4 na clonu 4, ta malá blondýna v houpací síti je focena 85/1,8 na clonu 1,8.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 19. 1. 2014 19:55

Je holy nesmysl vyvozovat nejake zavery ohledne kvalit bokehu u zaberu, kde je na jedne strane pouzito kratke ohnisko, na strane druhe ohnisko dlouhe. Tady hraje obrovskou roli zorny uhel, respektive splostela perspektiva, takze tam, kde mam u "sirokace" videt kupu drobnych vetvi s prosvitavajicim sluncem, mam naopak u oniska dlouheho videt pouze vyrez na par vetvicek.
S tim primo souvisi rovnez zaostrena vzdalenost objektivu.
Zaver je tedy takovy, ze skutecne maloktery objektiv, zahrnujici ohnisko, ktere muzeme jiz oznacit za teleobjektiv, ma vylozene hnusny bokeh, nebot se s nim v drtive vetsine pripadu foti tak, ze je pozadi pouze jedno ci vice barevny flek, prave vlivem uzkeho zorneho uhlu a splostele perspektivy. Viz ukazky od Pemara. Naopak nejrizikovejsi ohniska na kvalitu bokehu byvaji typicky u objektivu sirokouhlych az strednich, kde nedochazi k tak velkemu "vyrezu" pozadi//popredi, perspektiva neni splostela a zorny uhel je podstatne vetsi.

Resume:
Pokud chci nejlepsi bokeh, musim si polozit nekolik zasadnich otazek a az podle odpovedi na ne vybirat konkretni objektiv:
1. jaky pomer zvetseni objektu budu na fotce mit, respektive jak velkou cast bude nejcasteji zabirat hl. motiv na vysledne fotce? Polopate: budu fotit portret od ramenou vyse, ci budu fotit casteji celou postavu?
2. chci siroky zorny uhel, nebo naopak uzky zorny uhel spojeny se splostelou perspektivou?
3. jak moc malou hloubku ostrosti vyzaduju? Polopate: staci mi clona f4, nebo budu potrebovat f1.4?

Je toto hezky, nebo nehezky bokeh?
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 19. 1. 2014 20:06

Řešili jsme bokeh. Ta čepice by chtěla upravit, část obličeje také, je to fakt přeexponované, nechal jsem to jak to je, upravovat už to nebudu, byl to jenom takový malý pokus právě ohledně rozostření a bokehu. Můj závěr byl, že pro mne je bokeh 70-200 OK, ale fotky tohoto typu jsou docela náročné na světlo a zaostření.

Pro zajímavost, ta malá fotografka s Nikonem a v čepici je focená 70-200/4 na clonu 4, ta malá blondýna v houpací síti je focena 85/1,8 na clonu 1,8.

A zpátky k tématu, tohle bych očekával, že budou objektivy s hodně dobrým bokehem pro Canon:

Canon EF 50 mm f/1.4 EOS
Canon EF 50 mm f/1.2 L
Canon 50 mm f/0.95
Canon 85 mm f/1.2 L
Canon EF 135 mm f/2 L
Canon EF 300 mm f/2.8 L

Pěkný článek o bokehu najdete tady:

http://www.stevehuffphoto.com/2010/02/11/what-is-bokeh/

včetně tipů na různé ohniskové vzdálenosti, jak to moc pěkně vysvětlil Petr Luňák. Ten bokeh podle mne vidí každý jinak. Petr Luňák má moc hezké fotky, ta ukázková se zase moc líbí, ale co se bokehu týče, nejsem si jist, zda nepůsobí malinko rušivým dojmem. Tady vidím určitou výhodu teleobjektivu. Těžko říct.
Naposledy upravil pemar dne 19. 1. 2014 20:17, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Radek71 19. 1. 2014 20:14

Proboha.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 19. 1. 2014 20:32

PL: to je sigma?
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 19. 1. 2014 20:35

Neni slusne na otazku odpovidat otazkou :p
Ano, je to Sigma :)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 19. 1. 2014 21:10

Fakt skvělá fotka a hodně dobrý objektiv. Navíc k tomu i hezká modelka.

Mimochodem, Sigma už představila novou verzi 50/1,4:

http://nikonrumors.com/2014/01/06/the-n ... here.aspx/
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Puntík 19. 1. 2014 21:35

Je holý nesmysl vyvozovat nějaké závěry ohledně kvalit bokehu u iakéhokoliv záběru, prostřednictvím jakéhokoliv objektivu. Je to součást obrazové plochy a buďto je ta plocha funkční, nebo ať neruší. Jako třeba ta srostlice na hlavě té modelky (při tom ji stačí jen zatáhnout....). Zdali je to nějakým objektivem proveditelné méně nebo více snáze, na věci nic nemění. Pokud to nejde, je lépe zvolit jiný, jinak aranžovat scénu, nebo fotku vyhodit. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 19. 1. 2014 21:45

Petr Luňák píše:Neni slusne na otazku odpovidat otazkou :p
Ano, je to Sigma :)


Mě ten bokeh přijde pěknej, ale to je subjektivní názor :).
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod CzechBlackhawk 19. 1. 2014 21:45

Pemar: no neke na ten jsme zvedavi vsichni ;-)
CzechBlackhawk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 19. 1. 2014 21:57

Skoda, ze ten vystudovanej pan neni stejne kritickej i ke sve tvorbe. No...asi by mu toho na karte moc nezbylo.

Zdravim.

-- 19. 1. 2014 21:59 --

Lotrandor píše:
Petr Luňák píše:Neni slusne na otazku odpovidat otazkou :p
Ano, je to Sigma :)


Mě ten bokeh přijde pěknej, ale to je subjektivní názor :).


A ted ten samej objektiv, ale jiny pomer zvetseni, vetsi zaostrena vzdalenost:
Obrázek

Porad je to peknej bokeh? Jen tim jen doplnuju to, co jsem vyse rozepsal ;)
Naposledy upravil Petr Luňák dne 19. 1. 2014 22:00, celkově upraveno 1
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 19. 1. 2014 22:00

Jo, to je pravda. kolikrát nic. Ale někdy stačí několikrát ťuknout razítkem a vše je jak má být.
Puntík
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků