Chyba ostření Sigma 17-50/f2.8

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pupik.m 11. 12. 2013 17:06

Zdravím,
chtěl bych se zeptat na nějaké rady ohledně chybného zaostřování u mojí Sigmy 17-50. Koupil jsem objektiv z bazaru, při převzetí jsem si ho samozřejmně řádně vyzkoušel a všechno bylo v pořádku. Nicméně jsem v poslední době fotil pár maturitních plesů, při kterých se u objektivu začala projevovat neostrost - nejčastěji při focení skupinek lidí na kratších ohniskových vzdálenostech. Z fotek se zdá, že je zaostřeno před objekt, ale v takové míře, že nevím zda se to dá označit za frontfocus. Když ale zkusím fotit při normálním osvětlení (např. ve dne venku), tak je vždy zaostřeno správně. Myslím si, že v těle fotoaparátu (D7000) problém nebude, zkoušel jsem takhle fotit s jiným objektivem, a ten zaostřoval bez problémů. Je možné že by to způsobovalo pomocné AF světlo blesku? Ještě přikládám fotku, která je zaostřená snad nejvíc mimo, mám tu ještě několik dalších, kde to třeba není tolik znát. Díky za odpovědi.

Kód: Vybrat vše
http://www.soundservis.wz.cz/obj-1.jpg
pupik.m
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod FotoABC 11. 12. 2013 17:46

U Sigmy a Tamronu člověk musí počítat s takovýmito problémy. Ty objektivy jsou papírově lepší a levnější, než originál Canony a Nikony, ale člověk podstupuje tohle riziko. Ten, kdo se těm problémům vyhne, protože má štěstí nebo to vydribluje, tak pak má dobrý pocit z fantastické hodnoty za ty prachy. Někdo jiný to zase odskáče a teď jsi to byl ty.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Los Carlos 11. 12. 2013 17:55

Enem jestli to riziko není moc velké, resp. jestli statistická pravděpodobnost problémů nehraničí s jistotou? Takže nezbývá než dát do servisu, nebo koupit USB dock a ladit (http://www.oehling.cz/sigma-usb-dock-nikon), nebo prodat a koupit něco normálního.
Los Carlos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 11. 12. 2013 18:28

pupik.m píše:Myslím si, že v těle fotoaparátu (D7000) problém nebude

To si myslis spatne.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pota 12. 12. 2013 11:44

Připadá mi, že je zaostřeno na stůl v popředí. Nemohl sis tam zaostřit např. při pohybu s foťákem? Jinak používám Sigmu 18-50 2,8 a taky mám občas problém s tím, že zaostří někam do háje. Canon 17-55 2,8 zase ostří naprosto přesně.
pota
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pali55 12. 12. 2013 12:56

No ja som mal tiez problem asi po roku s ostrenim u Sigma 17-70/2.8-4.
Po reklamacii mi prisiel objektiv nastaveny - opraveny k mojej spokojnosti.
pali55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pupik.m 22. 12. 2013 15:53

A je možné v autorizovaném servisu zjistit, popřípadě seřídit autofokus ve fotoaparátu? Nebo nějak zjistit, jestli je opravdu problém v těle nebo v objektivu?
pupik.m
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod snopa 22. 12. 2013 18:30

Tak to já měl při výběru Tamronu 17-50/f2,8 XR Di II z pekla štěstí. Funguje spolehlivě a ostří přesně i při hodně mizerných svět. podmínkách i bez pomocného AF světla.
Nebudu ale lhát, že jsem neměl obavu před koupí, jak bude šlapat, hlavně při čtení takovýchto zkušeností uživatelů se Sigma a Tamron produkcí. 8-)
snopa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MeddlinG 23. 12. 2013 12:21

pupik.m píše:A je možné v autorizovaném servisu zjistit, popřípadě seřídit autofokus ve fotoaparátu? Nebo nějak zjistit, jestli je opravdu problém v těle nebo v objektivu?

V prvni rade zjisti, jakym zpusobem ten AF blbne. U D7000 casto staci AF finetune, kdy si pro kazdy objektiv ten fokus upravis. Problem nastava ve chvili, kdy je ten focus mimo -20;20 interval pro upravení AF, případně pokud jinak ostří za jiného svštla/ohniskové vzdálenosti. To je pak průser a servis je jediná možnost.
MeddlinG
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pupik.m 23. 12. 2013 15:07

MeddlinG píše:
pupik.m píše:A je možné v autorizovaném servisu zjistit, popřípadě seřídit autofokus ve fotoaparátu? Nebo nějak zjistit, jestli je opravdu problém v těle nebo v objektivu?

V prvni rade zjisti, jakym zpusobem ten AF blbne. U D7000 casto staci AF finetune, kdy si pro kazdy objektiv ten fokus upravis. Problem nastava ve chvili, kdy je ten focus mimo -20;20 interval pro upravení AF, případně pokud jinak ostří za jiného svštla/ohniskové vzdálenosti. To je pak průser a servis je jediná možnost.

Ono to právě za běžnýho světla funguje bez problémů. Doladění autofokusu pro tenhle objektiv nepoužívám, protože vě většině případu ostrí dobře, jen čas od času prostě zaostří uplně do pryč. Teď jsem pořídil 17-55 a zatim se mi to samý stalo jen jednou, takže po svátcích asi pošlu foťák do servisu. Pořád si nejsem jistej jestli to nemůže dělat blesk, protože zatim pokaždý když se mi to stalo, tak jsem používal AF přisvětlení z blesku.
pupik.m
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 23. 12. 2013 17:17

Preju hodne stesti. Ja mel stejne kombo D7k + N17-55 a to ostreni si delalo co se mu zachtelo. Pokazde jinak. Za denniho svetla cajk, pod umelym svetlem back focus a pri ostreni za pomoci blesku to byla doslova sazka do loterie.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pupik.m 27. 12. 2013 13:15

Petr Luňák píše:Preju hodne stesti. Ja mel stejne kombo D7k + N17-55 a to ostreni si delalo co se mu zachtelo. Pokazde jinak. Za denniho svetla cajk, pod umelym svetlem back focus a pri ostreni za pomoci blesku to byla doslova sazka do loterie.

A jak jste to vyřešil? Včera jsem byl na akci, kde jsem to znovu zkoušel, a opět mám na několika fotkách zaostřeno uplně jinam :( Ještě zkusím příště použít druhý blesk, který šel vždycky bez problémů. Jinak už jsem s tím celkem v koncích.
pupik.m
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod matesx3 25. 12. 2014 09:07

Dobrý den, i mě asi potkal podobný problém se sigmou 17-70. Jak jste to nakonec vyřešil? Postačila návštěva servisu, nebo jste poslal objektiv dál? případně jaká byla cena opravy. Díky
matesx3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dr.No64 31. 12. 2014 18:29

koupil jsi ho v bazaru, tak to neres a opet ho v bazaru prodej, ono lidi jsou az moc posedly ostrosti, zkus si predstavit ze tam neostrost nemas a nebudes to vubec vnimat,
nicmene opet vidim kombinaci Nikon D7000 + 3rd party Sigma, vsichni lidi co to maji tak meli s Tamrony potize na D7000, pritom to neni levne telo
nekdy taky dochazi k temhle vece az po tom, co se v tom clovek zacne vrtat, jeden fotograf mel problemy potom, co nechal v ceskem servisu u Tamrona 28-75 (tusim) odejmout predni clen a odborne nechat odstranit neznatelne smitko na prednim clenu (ktere nebylo uprostred a rozhodne nebylo videt) a par smitek uvnitr tubusu, coz u pouziteho a par let stareho objektivu ma proste kazdej a neresi to, do te doby to bylo v pohode, po tom ne,
jakmile se ten objektiv jednou rozdel, pak uz neni nikdy koser, mozna kdyby to nedelal cesky servis ..pokud to neni vyslovene akutni tak to neresit a nerozdelavat a rozhodne ne doma, treba to udelal ten predchozi majitel,
ono totiz kdyz je ten objektiv spatnej a nerozumi si s konkretnim telem moc, ma tam nejake neostrosti, tak jej vetsinou majitel v ramci 14ti denni zaruky vrati anebo vymeni
¨
jinej se Sigmou 18-50 2.8 na D7000 mel na 50mm vse v pohode a na sirokem ohnisku nestacila ani korekce +20, tusim Nikon D7000 ma korekci autofocusu, +-20 (nevim ceho, asi je to jen cislo)
rika se ale ze Sigma jsou dobry, ale ze se serou, resp. zalezi kus na kuse, Tamron ze ma vyborny sklo, ale spatny telo, muzu potvrdit ze zpracovani Sigmy je o 100% na omak lepsi nez Tamronu (u starsi gen.), me osobne to je jedno a je mi jedno jestli je to utesneni proti vlhkosti, hlavne jde o to jak to foti
Dr.No64
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 31. 12. 2014 20:25

Dr.No64 píše:ono totiz kdyz je ten objektiv spatnej a nerozumi si s konkretnim telem moc, ma tam nejake neostrosti, tak jej vetsinou majitel v ramci 14ti denni zaruky vrati anebo vymeni...
¨

Nebo to předchozí majitel nevidí. Se Ti nestalo že by jsis půjčil sklo a viděl jsi jaka je to sra.ka a majiteli jsi se skoro nedokázal podívat do očí aby jsi mu neřekl co si o tom skle myslis?
Callgaro
Návštěvník