Pomoc při výběru objektivu pro krajinu - Canon/Tokina

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Goci 10. 12. 2013 20:14

Zdravim všechny fotografy a zároveň žádám o pomoc.
Chtěl bych si koupit nový objektiv ke svému Canonu 600D místo setového který už přes rok používám 18-135 IS.
Často fotím krajinu a architekturu a rád zoomuju. Přemýšlím o krajinářském objektivu. Na netu jsem narazil na často chválenou Tokinu AT-X 11-16mm f/2,8, je za rozumnou cenu cca 15 tis.
No ale nejvíc mě asi zaujal Canon EF 16-35mm F2.8 L II USM, ten je ale jednou tak dražší. Jde mi o to jestli není zbytečné kupovat objektiv od Canonu, jestli se dá koupit levnější alternativa. Můj limit pro koupi objektivu je 30 tis.
A nebo pokud doporučíte jiný objektiv, budu rád za každou radu. Díky moc

S pozdravem Tomáš
Goci
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 10. 12. 2013 21:22

16-35/2,8 je objektiv na FF. Jestli plánuješ v dohledné době koupi FF těla, tak proč ne, ale na 600D nedosáhneš o mnoho širokoúhlejšího záběru, než který zatím máš. Myslím, že by to byly zbytečně investované peníze.
Tokina 11-16/2,8 je ověřený objektiv. Lze nasadit filtry a je světelný, tudíž použitelný i na noční foto hvězdné oblohy.
Uvažoval bych o Sigmě 8-16. Je v rozích ještě lepší než Tokina 11-16. Nevýhodou je vypouklá přední čočka - filtry jen přes adaptér, a nižší světelnost.
Brzy by měl být dostupný Samyang 10/2,8. Jestli bude podobně dobrý jako ostatní Samyang objektivy, bude to určitě super širokáč na krajinu za rozumnou cenu. Nevýhoda je manuální ostření a vypouklá čočka kvůli filtrům.
Filtry mám na mysli hlavně šedé pro prodloužení expozice (tekoucí voda...) případně přechodové.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Cindy557 10. 12. 2013 22:53

18-135 IS je v pohodě, přidal bych k němu tu Tokinu AT-X 11-16mm f/2,8. Canon EF 16-35mm F2.8 L II USM mi k tomu EF-S 18-135 IS nějak nedává smysl.....
Cindy557
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Goci 11. 12. 2013 06:55

Spíš to ma být nahrada za dosavadni objektiv. Nepřijde mi zrovna kvalitní. Tak půjde do světa.
Goci
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 11. 12. 2013 07:59

Tak to nevím jestli je úplně dobrý nápad, ta tokina je fajn, mám ji na nikonu a jsem spokojený, ale je to zoom ultra ultra široký až ultra široký. Na sirokouhle záběry krajiny super, ale jako jediný objektiv je to celkem divočina. Tady už by ta 16-35 dávala větší smysl, protože s 35mm už se dá v pohodě žít a můžeš si dovolit už cvaknout nějakou babu, v pohodě nacvakat nějakou rodinnou oslavu atd.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Cindy557 11. 12. 2013 08:14

Goci píše:Spíš to ma být nahrada za dosavadni objektiv. Nepřijde mi zrovna kvalitní. Tak půjde do světa.

Aha, já to pochopil tak, že chceš výbavu doplnit o sklo na krajinu. Tam je ta Tokina 11-16 na místě. Ale pokud chceš nahradit Canon 18-135, tak to mi s těch dvou nepřijde ideální ani jeden.
Cindy557
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Goci 12. 12. 2013 18:56

OKay, tak pokud bych chtěl jeden z těchto objektivů jako dopolnění k jinému objektivu s větším rozsahem, který z těchto je lepší. Co se týče kvality optiky. Je Canon kvalitnější sklo? Pokud jsou srovnatelné, asi nemá cenu platit jednou tolik peněz. Díky za odpovědi
Největší chyba na Internet Exploreru je ta, že jde spustit
Goci
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 12. 12. 2013 21:22

Tokina 11-16 je vynikající sklo na APS-C foťák, hlavně na takovéto domácí pomalé focení - krajina, město atd. Na reportáž je použitelná, ale najdou se vhodnější objektivy díky rychlejšímu AF - třeba právě ten C 16-35/2,8. K tomu bych měl asi tolik. Je to profi sklo - spolehlivý AF, špičková konstrukce, vydrží hodně, ale je to prostě (podle mne) na APS-C tělo zbytečně drahý kousek. Krom toho na FF má horší rohy a mnoho krajinářů raději používá 17-40/4, protože je levnější a výsledky jsou nastejno.
Já bych to řešil asi takto: Tokina 11-16/2,8 jako širokáč na krajinky + a) Canon 17-55/2,8 IS z bazaru nebo b) Canon 15-85 IS klidně nový. Dohromady je to za 30tisíc.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod feanoor 12. 12. 2013 21:38

Canon 15-85, klidně i bazar, třeba zde
http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=278127

Canon 16-35/2.8 ani Canon 17-40/4 bych na 600D nedoporučoval, jsou fakt strašně krátké. Já jsem s C 17-40/4 fotil na C 450D tři roky, opticky je velmi dobrý, ale ta univerzálnost tam chybí.

Těch 15 mm na širokém ohnisku taky není k zahození.
Problémem je, že tento objektiv se mi zdá cenově dost nadsazený, proto bych spíš volil kousek z druhé ruky.

Canon 17-55/2.8 na krajinu a architekturu nedoporučuju, špatně zvládá protisvětlo (jinak je to ale skvělé sklo).
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Goci 14. 12. 2013 17:49

Děkuju za rady, hodně přemýšlím o té Tokině, asi do ní půjdu. Jako další objektiv zatím nevím. Než vyberu jiný bude sloužit stávající 18-135. A ještě si udělám radost a přiobjednám několik Lee filtrů u Ebaye. :)
Největší chyba na Internet Exploreru je ta, že jde spustit
Goci
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků