ZEISS 55mm f/1.4 Otus

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Radek71 29. 11. 2013 00:57

100% výřez je OK, jenom jsem chtěl motivem srovnat mapu s předešlým postem. Protože chladně prakticky:

1) MF je velký problém, to je prostě vyšší dívčí, nejpěknější důkaz odpadu je to, že recenzent není schopen zaostřit 2-3 fotky z 10ti ale spíš tak jednu na náhodu. Takže reálně bude dobrá 1/500. Nebo se člověk může nechat udělat lobotomii a tvrdit, že je dobré mít zaotřen batoh na zádech.

2) mám rád vesmírná skla, rád se teda mrknu na nějaký vesmírný portrét z tohoto a porovnám ho s méně vesmírnými skly s AF a za polovinu. Nebo za 1/5.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 29. 11. 2013 06:10

Na AF si člověk snadno zvykne a pak je zmlsaný, minimálně 10 let jsem fotil jen s MF a ostré fotky jsem měl, jen ten odpad byl o trochu větší.

Mně nedělá problém fotit s plasťáky, které jsou cenově fantastické a dosahovat s nimi cca 90% technického výsledku profi objektivů (hrubý odhad). Já jsem amatér, těžké sestavy nemám rád a radši upravím kompozici, než abych se tahal s těžkým sklem. To nasazuji jen tehdy, když od něj chci něco, co levnější plasťák nedokáže.

Jednoznačnou přednost tohoto objektivu vidím v tom, jak je ostrý, jak nemá aberaci, koma a další nectnosti (kromě vinětace).

Na tu ohniskovou vzdálenost 55 to ale tak nějak neumím uchopit. Na krajinu je to málo široké, na portrét je to krátké, na reportáž je MF málo pohotový, na cesty je to moc těžké. Určitě bych to viděl na noční fotky.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Radek71 29. 11. 2013 09:46

No to je pekna situace. Pred 15 lety se fotilo na MF a z toho udelame nejaky zaver. Ucena disputace to je pekna, bohuzel kdyz se to dovyklada a sahne se na fotak, tak se zaostrit nepodari. Mimochodem, kde jsou nejaky fotky jako z toho lesa ale z roku treba 1990? Ja se hrabu v okresnich archivech, casopisy, knih, noviny. Takto se nikdy nefotilo, fakt nemuzu nic najit. To je takova Puntikarna, on toto tvrdi delsi dobu.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 29. 11. 2013 12:20

Je to hloupé, ale nic z toho netvrdím.
Říkám jen to, že je dobré něco umět.
Škoda. ;-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 29. 11. 2013 13:09

MF objektivy se stále prodávají a ti, co je kupují, je asi umí používat :-)

Problém vidím spíše ekonomický, na 5% fotek zaplatit 4,000 USD je docela luxus.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod ggrand 29. 11. 2013 13:20

OMG, dycky rostu, když nějaký chytrák vytáhne kecy typu "před xx lety se fotilo s MF" ...
Jenže neukáže, jakéže to dělal fotky, na jaké clony, jak moc je zvětšoval a jaksi zapomíná, že i foťáky měly naprosto jinačí hledáčky.
Pokud vezmeme celosvětovou produkci AF objektivů, tak produkce MF je v řádu statistické chyby.
Jak už sama ohnisková vzdálenost značí, tak 55/1,4 Otus nemá žádné jiné užití než jen být opticky nejlepším. Ohnisko nemastné neslané, velmi blízké ideálu pro konstrukci, ne focení.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 29. 11. 2013 13:33

FotoABC píše:(pro ostatní - to je reakce na Gance viz výše, to není flame pro nikoho jiného)
Výzva prijatá :-)

FotoABC píše:nebudeme blbnout a budeme srovnávat věci srovnatelné, třeba cenou:
třeba Olympus EP-5 + 75/1.8 za 50 000 Kč
a Nikon D5300 + Nikkor AF-S 85/1.8G za 31 000 Kč
Skúška správnosti:
25 990 Kč + 22 990 Kč = 48980
19 290 Kč + 12 390 Kč = 31680
Prečo u Nikonu zaokrúhľuješ nadol a u Olympusu nahor?
FotoABC píše:(D7100 a D5300 mají shodné výsledky)
Ale to aj E-PL5:
15 490 Kč + 22 990 Kč = 38480
Alebo E-PM2:
11 490 Kč + 22 990 Kč = 34480

FotoABC píše:v té ostrosti prohraje
A čo je na tom zvláštne, že 24 megapixlový senzor bez AA filtru vyprodukuje viac detailov ako 16M s AA?

Ako by to vyzeralo ak by oba senzory mali AA filter?
objektivy_ostrost.png
objektivy_ostrost.png (48.22 ) Zobrazeno 4477 krát

Čo z toho vyplýva?
1) Nikon potrebuje objektívy ako je tento Zeiss OTUS
2) Zdá sa mi, že čoskoro pribudne "H" séria objektívov Nikon - Zeiss ukázal, že zlepšovať sa dá...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 29. 11. 2013 13:48

Puntík píše:Je to hloupé, ale nic z toho netvrdím.
Říkám jen to, že je dobré něco umět.
Škoda. ;-)

Zdravím

Me pripada ze leta tvrdis ze otevrene clony a totalne minimalni dof je otazka manyr poslednich let. A ja ti veril, protoze mam stejny postreh.

-- 29. 11. 2013 13:53 --

pemar píše:MF objektivy se stále prodávají a ti, co je kupují, je asi umí používat :-)

Problém vidím spíše ekonomický, na 5% fotek zaplatit 4,000 USD je docela luxus.

Tak. A kdo si koupi Ottuv slovnik naucny, tak si ho logicky precte, proc by si ho jinak kupoval.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 29. 11. 2013 14:14

Radek71, o plně otevřené cloně a krátké DOF říkávám, že poslední dobou se lidé odnaučili s nimi pracovat a používají je pouze na oddělení motivu od pozadí. Místo aby zvolili pozadí jiné a zapojili ho do snímku. Pokud to jen trochu jde. A jiné.
Pak nebudou muset tak nutně potřebovat F:0,9 a přesvědčovat o jeho nezbytnosti i ostatní. Všude na me jenom civí cizozemec ze zašmouhované tmy krámku.

O MF si myslím, že je dobré ho umět, může se stát, že ho najdu v šuplíku po strejdovi.
AF není potřeba v technice, jinak je to plus.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 29. 11. 2013 20:07

Jsou žánry, kde tenhle objektiv udělá svou službu a současně si na sebe vydělá. Pokud dokáže krmit senzor v D800 až na těch 26Mpx, tak si to dokážu představit. A určitě je to zlomek ceny odpovídajícího středoformátu, kde za cenu těla D800 a tohoto Zeisse nekoupíte ani objektiv. Tam ani nebude vadit, že je manuální, protože shutter lag je u podobných přístrojů 1s.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod pemar 30. 11. 2013 17:03

Zajímavý konkurent může být i nový Nikkor 58/1,4G, který jsem ještě neměl čas zkoumat. Pořád si ale nejsem jist, že tuto ohniskovou vzdálenost využiji.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Lotrandor 30. 11. 2013 19:35

Tam je asi lákavých těch 58mm, na DX blízko "portrétní" klasice. Ale ta cena je zas pro crop těla dost vysoká.

Pemare, ty stejně rosteš pro FX :).
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Radek71 30. 11. 2013 21:07

Tak aby jsme se nekam pohli, pomineme-li koupi z duvodu lasky k peknym vecem, kterou mam i ja, tak jaka sestava s timto sklem konkuruje jake sestave s jakym sklem?
Muzu si to koupit tvrdeje je je to nekompromisni sklo nepoznaje rozdilu s 3x levnejsimi skly? Nemam preskocit radeji do kategorie 1, tedy milovniku peknych veci?
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 30. 11. 2013 21:17

Já s FF počítám, až bude nástupce řady 800e. Do té doby zůstanu u DX, i když mám pár objektivů pro FF už teď. Mimochodem, všimli jste si, že ten Zeiss na FF v rozích "vadne"?
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka