Sigma 30mm f/1,4 DC HSM Art vs. Nikon 35mm f/1,8 AF-S NIKKOR

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Puntík 21. 10. 2013 20:53

HONZÍK63, asi bych tak neplakal. Co ses dozvěděl v tom Luňákově "testu"? Že každý objektiv může mít mírně odlišné podání barev - a Sigma také ? Jistě to může pro někoho být objev. Tedy pokud vynechal litraturu pro úplné začátečníky. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HONZIK63 21. 10. 2013 21:07

Bode, tečko ,puntíku ? Nepláču nad testem ,ale nad tím ,že se už nikdo nedoví ,jaká to byla hovadina. Co to komu pomohlo,když si o tom píšeme jen my dva. :?:
HONZIK63
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 21. 10. 2013 21:50

HONZIK63: Ale to není moje libovůle. Já to jednoduše mazat musím. Petr Luňák agresivně zakazuje lidem vyjadřovat názory dokud nesplní nějaký jeho test. Toto diskusní fórum je založeno na svobodném a rovném vyjadřováníse. Petr Luňák si tady opravdu nemůže klást žádné podmínky. A pokud je tento fakt nutné prosadit silou, tak jsem povinen tak učinit. Já také nemám právo nad tím mávnout rukou, protože moderátor se nemůže řídit svou libovůlí. Já to musím rázně utnout nebo nemohu dělat moderátora. To je zcela jednoduché.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 21. 10. 2013 21:57

FotoABC píše:Petr Luňák agresivně zakazuje lidem vyjadřovat názory dokud nesplní nějaký jeho test.


Pane Lutonsky, je v poradku, kdyz moderator lze a na zaklade lzi pak moderuje diskusi?
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 21. 10. 2013 22:42

Pan Lutonský vzkazuje :

viewtopic.php?f=214&t=200005
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 22. 10. 2013 00:42

Před nějakou delší dobou tu jistá osoba testovala Samyang 85/1.4 vs Nikkor 85/1.4 a Nikkor 85/1.8. Zajímavostí bylo, že Samyang měl znatelně lepší červenou barvu..

Bez zajímavosti ani není, kdo byl tou dotyčnou osobou. :)


Jinak doporučuju klidně se postavit na hlavu, ale Sigma i když mají její nové objektivy spoustu kvalit, tak zrovna neutrální barvy či plné pokrytí spektra k tomu nepatří. A ostatně nepatřilo nikdy. Je to jejich styl, už od doby filmu, že trochu posouvají barvy směrem k teplejším odstínům (lehce žluto-zelená). A také mají menší deficit v červené části spektra.

Nic z toho není nějak zvláštní, když pominu Samyang, tak jen minimum objektivů má neutrální barvy či se blíží plnému pokrytí viditelného spektra barev. Ostatně výrobci mají rádi, když jejich objektivy mají nějaký "look". Fotografové občas už méně..

V digitální fotografii je to relativně jedno, pokud člověk není nějak extra-háklivej na barvy. Nevím kde je teď Petrův test, ale pokud jako on použijete nějakou pomůcku na vyvážení bílé, tak to, že objektiv otepluje nebo ochlazuje barvy skoro zmizí.

Pokud to někomu jo vadí, stačí si prostě buď před focením cvaknout pod daným osvětlením barevnou tabulku, nebo si vyrobit barevný profil pro svou specifickou kombinaci foťák+objektiv.

Vzhledem k tomu, že lidé obecně vnímají teplejší odstíny barev pozitivněji než chladné, tak je tahle vlastnost Sigmy brána málokdy jako negativum. Když pominu, že většina lidí si toho stejně nevšimne.


Samozřejmě, že má objektiv deficit v nějaké části barevného spektra se může někde projevit, protože barevné profily jen upravují existující barvy (a nemůžou dodat ty co nejsou zachycené). Nicméně to už zachází i směrem k foťákům a jejich schopnostem rozlišovat barvy, které jsou v podslední době dost mizerné. Třeba na Canon 6D se dá dát myslím jakákoliv Sigma v klidu a bez jakýchkoliv obav o sníženou schopnost rozlišování barev. :D
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod hadravam 22. 10. 2013 06:50

Tak to jsme se toho moc užitečného o objektivech nedozvěděli.Takové diskuze by se meli mazat.
hadravam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 22. 10. 2013 06:56

Daemoniusi, neber si to zle, ale pořád tady píšeš o nepřesných barvách a když sem něco postneš vždycky mám pocit, že to je nějaký přesaturovaný a nepřijde mi to moc reálný. Tak nevím proč to tak řešit?
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 22. 10. 2013 07:19

hoax: podle mého názoru není žádnou psanou povinností snažit se vyvolávat ve všech lidech dojem reálnosti barev, protože pod tím si každý představuje něco jiného. Reálné barvy na fotce IMHO ani být nemůžou, protože fotografie na monitoru a papíře a vjem lidským zrakem se tak dramaticky liší, že to z principu musí být něco jiného. Každý si fotku prohlíží v jinak teplém okolním světle, na jiném monitoru a především, studené či teplé barevné podání vyvolává různý vjem a je legitimním způsobem zdůraznění nálady prostředí. Budeme se bavit o reálné náladě prostředí? Budeme se bavit o reálném kontrastu? Kdyby neměla fotografie vyvolávat dojmy, pro většinu lidí by neměla ani smysl.
Deficit barev nemusí překážet jen u "reálných" barev, ale také u barev, které mají dotvářet chtěný účinek obrázku. Pokud autor chce, aby třeba šaty měly barvy vlčích máků, tak se může snadno stát, že mu v tom nějaký deficit v datech brání a lokálně měnit každou barvu zvlášť je otrava. No a ono stačí si pořídit na blesk nesprávně vyrobenou rozptylku, který táhne do nějaké barvy a najednou neuděláte pleťovku ani když taháte za barvy.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 22. 10. 2013 07:32

FotoABC: No právě proto jsem to psal:) Píše, že 6D má nepřesný barvy, takže je tedy nepřesný vlastně chce, aby udělal ty vlčí máky nebo co?
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 22. 10. 2013 10:04

To ze objektiv ma vliv na podani barev je asi fakt s kterym nikdo nic neudela, nicmene, mnohem vetsi vliv na to podle me ma, to, kdo a jak tu fotku nasledne upravoval a taky jakym telem to fotil a dnes asi i na jake iso to fotil, cili mi z toho vychazi ze resit posun barev objektivu je zanedbatelne...
qwerts
Návštěvník


Odeslat příspěvekod xmickey 30. 10. 2013 21:19

Jakou levnější (bazarovou) konkurenci Nikonu 35mm f/1,8 mi na Canon doporučíte? Je na Canon vůbec něco takového se slušnou kvalitou?
Canon EF 35mm f/2,0 ?
Sigma 30mm f/1,4 EX DC HSM ?
:hm
2016 VW Golf VII 1.6 TDI
2010 VW Golf VI 1.4 TSI
Samsung Galaxy S23
xmickey
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 30. 10. 2013 23:13

Ne není, kromě té Sigmy akorát adaptéry, či Samyang.
Daemonius
VIP uživatel

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků