Doporučené objektivy na fotografování jídla pro Nikon D7100

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod metyn 9. 9. 2013 06:47

tak jak věčina, technika kerú máš ti myslím na toho tvojého koníčka stačí do aleluja, kvalitní stativ je fakt základ, ty šunty co máš prodaj a kup kvalitní. ale v neposlední řadě nepodceňuj výběr nádobí, ano stolovací servis tu hraje obrovskú roli, investuj pár kaček do různobarevných taléřků či taléřků různých tvarů, keré možeš kombinovat dle např stylu kuchyně či barevého provedení jídla. poslední důležitá poznámka - ten ubrus hoď do popelnice a zakup si pozadí v různých barvách a kombinuj, aj takové zelo-knedlo-vepř ti najednů připadá jak od mišelína dyž je dobře naaranžované, tož dobrů chuť :lol:
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chlapcisko 9. 9. 2013 07:35

Každopádne ja by som ten tanier pred fotením umyl :)
chlapcisko
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 9. 9. 2013 11:48

Umbrella: otázka je co bylo cílem? Poradit? Nebo zdůraznit důležitou pravdu, že při stejné kompozici HO na ohnisku nezáleží? Zdůrazňování těchto věčných pravd bývá palebnou přípravou na něco, co Radek71 nazývá grilování lumíků. Jenže ty jsi pozornost pana fotografa odvedl jinam, a teď už se nic nedozvíme. A to jsem měl lístky do první řady.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 9. 9. 2013 13:07

Mám raději, když se griluje dobrý steak, já mám někdy tuhé maso :-)

Chystám se experimentovat s kompozicí i s technikou. Po technické stránce mě nadchla kresba objektivu 70-200/4, rád bych se soustředil na světlo a detaily na talíři, taková pozvánka ochutnat nejlepší kousky z talíře. Dívám se pro inspiraci na špičkové fotky profesionálních fotografů, kteří dělají jídlo a hledám inspiraci, stejně jako u blogů o jídle. Viděl jsem, že někteří nedělají studiové fotky, ale fotky v "přirozeném" trochu idealizovaném prostředí. Proto jsem si v kuchyni udělal takový malý prezentační koutek.

Pořád mne neopouští idea jít ke struktuře toho jídla, zvýraznit nějaký přírodně vypadající čerstvý detail, ovoce, čerstvou bylinu, strukturu masa nebo zeleniny. Proto zkusím nejprve nějaký objektiv, který umí přiblížení cca 1:3, a zkusím. udělat výřez, taková malina nebo zrnko pepře by mohlo vypadat k nakousnutí. Moc se mi líbí fotografie z knihy Dity P., to je moje krevní skupina.

Zkusím si rozmyslet, jaká kompozice vypadá dobře u jakých druhů jídla, jak se liší fotografie salátu od asijského jídla nebo guláše. Podle toho se pokusím dojít k tomu, jakou techniku (z toho co mám) mohu na co použít a co bych měl (mohl) dokoupit, už je tam stativ a makro objektiv Tamron 90/2,8 s otazníkem. U toho stativu musím přijít na to, jaké parametry má mít, určitě musí udržet D7100 s 1kg těžkým objektivem bez vibrací.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod golem2 9. 9. 2013 13:31

Mohol by si zapracovať aj na osvetlení, je ploché a má nie moc vábivú farbu. Nevyvolá to vo mne pocit, že na tomto jedle si pochutnám. Jedna sa o rybu a knedlo zelo. Trochu by si mal porozmýšľať nad kompozíciou(ryba) a vylúčiť zo záberu všetky rušivé predmety. Aj tanier je súčasťou stolovania a nepovažoval by som orezy za vhodné.
Aj najlepší objektív ti bude na nič, keď ho postavíš na nestabilný statív.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 9. 9. 2013 13:48

Jestli uz jsme ve fazi, kdy si jen tak nefotis, ale koukas kolem a chce ps neco extra tak bych napsal neco takovyho:

1) skvrna o prumeru petniku na taliri = vsechno marny, nema smysl fotit
2) uhel, je to moc od bricha, vic kolmeji, tak to na jidlo divam, kdyz lezu pod stul pro spadlou lzicku
3) mit ostrej jeden pepr je dobry najedne fotce ze sta, u zbytku musi byt proostreny hlavni jidlo, kdyz jsou to tri kusy, tak rozhodne prvni dva, mit ostry prostredni je krec a manyra

Toliko k tem marokankam nebo co to je.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 9. 9. 2013 13:53

Tu rybu jsem tam neměl ani dávat. Ta ryba je focená z ruky v restauraci U Nouzů v Hradisku u Pardubic, je i neoptimálně zaostřená a exponovaná, prostě momentka. Ze stativu jsou například široké nudle s lososem nebo ty marokánky, těm ale zase chybí vyladění bílé a především vyšší zaclonění pro HO, hledám i optimální úhlel a záběr. Dělám školácké chyby z nedostatku času, obvykle mi objekt zájmu někdo sní dříve, než ho podle svých představ vyfotím.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Radek71 9. 9. 2013 13:54

Lotrnado, grilovat Lumiky ale chtel PL a Bodik se na to chystal dat filosofickou nastavbu. Uz to vypadalo dobre, pak to ale Umbrella odvedl do klidnych vod. Na druhou stranu tazatel funguje, to by se mohlo jeste pohnout az pupilove teorii. Taky muze prijit Milan a zminit, ze nekde nemaji deti co jist a tady jim nekdo dela chute a nasledne nabrat kapatkem bilou na ubruse a navrhnout HDR aby to bylo cele v jednom EV. Co navrhne Ganec vsichni vi. Ja bych postupoval takto, zadny novoty!

-- 9. 9. 2013 14:57 --

Jeste koukam na flickr. Ja si fotim jidlo v cizine. Asi je dobry sjednotit kompozici. Ryba od prd*dele je blbost, uhel hodne kolmeji, nevidim duvod proc ne kolmo. Odstranit solnicky, piva, ruce, pribory. Toto je zadarmo, nemusi se nic kupovat. Jo a focenim shora se eliminuje vse v okoli, jako lidi, hraci automaty apod.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 9. 9. 2013 18:05

Díky za dobré tipy, s vyvážením bílé a kompozicí si pohraji, někde mám dokonce i šedou tabulku, tak bych ji mohl začít používat, až ji najdu :-)
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 15. 9. 2013 08:22

Tak jsi dnes opět hrál s fotografováním jídla, zkoušel všechny objektivy, co mám a někdo o nich napsal, že jsou pro pro fotografování blízkých objektů použitelné a dospěl jsem k následujícím závěrům:

1) Nikon 18-55mm f/3,5-5,6 G AF-S DX VR, který jinak dává překvapivě dobré a ostré fotografie venku při zaclonění na clonu 8 a třeba Ken Rockwell ho chválí za makro schopnosti, na mých testovacích fotografiích se jeví jako sice použitelný, ale co se týče kresby, při zvětšení na 100% ho překonává Nikon 35mm f/1,8 AF-S NIKKOR G DX.

2) Nikon 35mm f/1,8 AF-S NIKKOR G DX má prakticky stejnou nejmenší zaostřitelnou vzdálenost, dá se pohodlněji ostřit manuálně a hlavně, podání detailů a kresba jsou spolu s Nikonem 70-200mm f/4,0 AF-S ED VR nejlepší z toho, co mám.

3) Nikon 18-105 jsem netestoval.

4) Jinak výborný Nikon AF-S 55-200mm f/4,0-5,6 G DX ED mne pro účel fotografií jídla zblízka zklamal, po zvětšení na 100% je detail nejhůře prokreselý ze všech objektivů.

5) Nikon 70-200mm f/4,0 AF-S ED VR sice není pohodlně použitelný na fotografie shora (1m nad objektem) při kompozici, kterou používám (jídlo na parapetu velkého okna a denní světlo zezadu) ale při zvětšení detailu dostávám detail z talíře, který je velmi pěkně prokreslený (výřez).

Vybrané testovací fotografie jsou na:

http://www.flickr.com/photos/94121720@N02/

Závěr: zatím vystačím s tím co mám, ale příští rok budu řešit makro objektiv, v hledáčku mám Tamron SP 90mm f/2,8 Di Macro VC USD a Nikon 60mm f/2,8 G ED AF-S Micro.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 22. 9. 2013 17:34

Tak jsem předevčírem koupil Nikkor-Micro 40/2,8 a fotografie jídla získaly technicky úplně jiný level:

http://www.flickr.com/photos/94121720@N02/9871823373/

Ještě jsem uvažoval o zakoupení makroblesku nebo o kruhovém makro nástavci na SB-800 (to jsem viděl za cca 1000 Kč), ale zatím zůstanu u denního světla, dokud ho bude ještě dost.

Našel jsem (v brašně) pomůcku na nastavení bílé barvy, dost to pomáhá.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod reign 22. 9. 2013 18:24

nebo zkus nějakou brutální led žárovku - 60watt má myslím okolo 5000 lumenů, to ti i povyrostou kytky v květináči :-)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 22. 9. 2013 19:41

Koukal jsem na fotograficky stan se dvěma lampama:

http://www.foto-eshop.cz/www-foto-eshop ... diova-sada

jen se mi zdá, že je jiný směr, než jsem se chtěl vydat, tj. přirozené, bio-styl připomínající fotografie, nemám zatím potřebné rekvizity, nechtěl jsem studiovou sterilnost, ale ono se to nevylučuje. Hodně dělá i to, že to jídlo není od food stylisty, ale je to fakt čerstvě uvařené a má to opravdu kvalitu.
pemar
Expert

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků