Co teď? Řekl bych, že asi zoom..(18-105?)

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 6. 8. 2013 14:47

Impresionismus je asi typický. Dneska jsem listoval květnovou tištěnou pentaxí agitkou a podobných úkazů tam byla celá řada ve formě uživatelských fotografií. Rozmazané, přešuměné, otřesně komponované fotky... tam už pomůže jedině zavřít všechny oči, prohlásit to za umění a následně se povznešeně houpat na vlně intelektuálna.
Ostatní by prostě zmáčkli Cmd+Backspace.

A něco k tématu - 35mm je za tu cenu skvělé sklo, ale do terénu strašně omezující (po víkendu v Manchesteru jsem litoval, že nemám ještě aspoň seťák, nebo světelnou dvacítku). Kolikrát tu fotku člověk sice cvakne, ale v duchu si nadává, že se mu to tam stejně všechno nevešlo. Mám to sklo zkrátka rád, ale jako volbu, ne jako jedinou možnost.
Zoom bych osobně zvolil toho Nikona 18-105, sám se na něj chystám, rozumný rozsah a více než použitelná ostrost. Horší světelnost bych klidně obětoval.
A 40mm makro je takový nešťastný případ, protože spoustu objektů, které by si o makrofotku říkaly, si buď vyplašíš, nebo zastíníš. Máš pro tento objektiv aktuálně nějaké využití? Poku ne, vyměnil bych ho za 18-105 a dál nic neřešil, maximálně časem pořídil Tamrona 90 VC.
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 6. 8. 2013 17:31

Puntík: nevím jestli to vnímáš, ale píšeš těžce mimo téma, založ si vlákno výřez vs. zoom a tam klidně pokračuj, tady to už prosím nech ležet.
A abych byl spravedlivý: Kentus, prosím tě, zmírni výrazy, i když to někdy prostě JE těžké.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MeddlinG 6. 8. 2013 18:10

Daf píše:Souhlasím. Zbavil bych se té 40/2.8. Světelný zoom se hodí, ale předpokládám, že v interiérech budeš stejně spíš fotit s tou pětatřicítkou. Má-li tedy ten zoom primárně sloužit pro focení venku tedy architekturu, nebo přírodu vystačíš se setovým 18-105, nebo ideálně 16-85 ale za jiné peníze. Já to mám tak, že když vím, že budu fotit lidi klidně vezmu jen tu pevnou 35. Když jedu na hory zabalím 18-105 a v naprosté většině situací nebudu jiný objektiv potřebovat.

Obrázek

Dekuju panove :)
MeddlinG
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 6. 8. 2013 21:58

reign, myslím, že se mýlíš. Ty i admin, který označil některé mé příspěvky za OT. Byly v nich totiž odpovědi na Meddlingovy otázky viz níže :

Mám tedy na vás dvě otázky:

Fotíte někdo s PRIME i na výletech, kde nemáte moc šanci hrotit kompozici? Jak?

Co bystě dělali na mém místě?

Napsal jsem v podstatě - ano, fotím.
Na tvém místě - já řeším problém výřezem.

Z komára už dělal velblouda úplně někdo jiný.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 7. 8. 2013 06:45

Puntík: To ti za celou dobu ještě netrklo, že tazatel by chtěl i něco širšího a zoom? Mimochodem to přímo píše. Když tady dokola něco omíláš, pověz mi např. jak ze 40ky vytvoří třeba 18mm, to taky asi vyřeže ne?
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 7. 8. 2013 08:37

hoax - pokud znáš moje názory, tak víš, že vždycky píšu - kup si jakoukoliv zrcadlovku se dvěma sety. Nikoliv 35 + 40, nebo 18-105. Ale když už je někdo v podobné situaci, řešení části problému je pracovat s výřezem. Jiným řešením může být být ale například i předsádka, či TC, záleží na možnostech.
Samozřejmě jsou řešení i jiná, například zmíněný 18-105, ale ani ten není ideální a jeho majitele ony odsuzované výřezy zcela jistě neminou. Dokonalejším - definitivním řešení by patrně bylo pořízení "turistického" objektivu 18-300 ale konkrétní úvahy by měly probíhat nikoliv mezi několika chytrolíny, ale s MeddlinG-em. Bohužel to není vždy reálné a často to znemožní právě těch několik chytrolínů.
Jdi a kup je - alespoň u mne - to poslední řešení. A i v tomto případě 18-105 není z nejlepších. I když už se stalo.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oniiicek 7. 8. 2013 11:23

Ja si myslím, že pevné objektívy sú často len zbytočný luxus! Človek len rozmýšla ako natlačiť obraz tak aby to vyhovovalo kompozične a často môžeš stratiť dobré zábery. Pevný objektív sa dá dobre využiť ak sa jedná o aranžovanú fotografiu. Vieš na akú vzdialenosť potrebuješ fotografovať, kde umiestniť objekt, poznáš krajinu a vieš z kade chceš fotografovať atď. Pri bezcieľnych prechádzkach, túrach toto splníš len ťažko. Taktiež často nechceš pobehovať okolo fotografovanej osoby, alebo rieky ak výlet teda nie je toho účelom. Objektív 18-105 ti bezpečne pokryje ako krajinu tak aj pekný portrét. Osobne mám rád takéto rozumné zoomy.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://ok-fotografia.blogspot.sk
http://software-elektronika.blogspot.sk
oniiicek
Návštěvník

Předchozí stránka