Co teď? Řekl bych, že asi zoom..(18-105?)

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod MeddlinG 5. 8. 2013 18:54

Čaute,

mám Nikon 35mm f1.8 a 40mm f2.8macro a na výletě s kamarádkou jsem si uvědomil dost zásadní nedostatek mé sbírky. První je ten, že mám dva objektivy, které co do ohniska jsou prakticky stejné. Druhý je ten, že pokud chci fotit na normálním výletě (tedy ne fotovýletě), nepřichází prime moc do úvahy. Pokud jsem sám, nevadí mi běhat z ulice na ulici, klekat si, běhat dopředu, dozadu, doleva, doprava. Ale to tak nějak nejde, aniž bych unudil svého společníka k smrti. Zároveň chci ale rozumnou fotodokumentaci, což při focení s 40mm při procházce holt nějak nedopadlo.

Mám tedy na vás dvě otázky:

Fotíte někdo s PRIME i na výletech, kde nemáte moc šanci hrotit kompozici? Jak?

Co bystě dělali na mém místě? Napadá mě jeden z těch objektivů prodat (chci spíš macro, nebo rychlejší objektiv? - chci oboje) a pořídit "něco". Do úvahy připadá N18-105mm, Tamron 17-50 f/2.8, případně Sigma 17-70 f2.8-4. Po vyzkoušení toho 40mm 2.8 mám pocit, že na dobré macro bych měl asi ještě nějakou dobu šetřit, takže jako logická volba pro mě vypadá prodat 40mm 2.8 (ještě v rámci 14 denní lhůty za plnou cenu) a švihnout tam nějaký zoom, ale zajímal by mě váš názor, jak vy byste moji situaci řešili.
MeddlinG
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentus 5. 8. 2013 19:08

Já například fotím i ve společnosti obvykle s pevným ohniskem, ať už je to kdekoliv. Pětatřicítka je na tohle ideální. Musíš holt dobře předvídat a hýbat se. Byť uznávám, že jsou situace, které s pevnou 35 nevyfotíš, ale těch je minimum. Já dávám 35 přednost před záklaďákem 17-50 vždy, hlavně kvůli lepší světelnosti, možné menší HO, menší hmotnosti a nutnosti u fotek přemýšlet. A mimochodem "šance hrotit kompozici" je vždy, prostě potřebuješ více zkušeností, které asi zatím nemáš - chce to předvídat, hýbat se a taky mít trochu talent (ne každý ho má nebo ho spíš neumí objevit).

Pokud chceš univerzální sklo, tak je 18-105 s cenovkou 3-4 tisíc z bazaru dobrá volba. Být tebou prodám tu 40 a koupím něco delšího, na makro je 40mm málo, pokud teda nefotíš kvítka. Například Tamron 90mm.
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MeddlinG 5. 8. 2013 19:33

"chce to předvídat, hýbat se..."

No ano, já to naprosto chápu. Ale jak říkám, ve chvílích, kdy je společensky nevhodné (a ani o to nestojím) běhat sem tam, zdržovat a podobně a přesto bych chtěl udělat nějaký detail, případně nějaký wide pohled bez toho, abych se vracel, mi ten zoom celkem chybí.
MeddlinG
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 5. 8. 2013 21:28

MeddlinG, zkus editor. S vyšším Mpx snímačem a dobrým pevným objektivem si můžeš dovolit i poměrně velké výřezy (vzpomeň, že na dobrou fotku A3 stačí 3Mpx snímač). Pro prezentaci na TV/monitoru ze 40/2,8 úplně beze strachu docílíš výřezem 200 mm objektiv...... :-))

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 6. 8. 2013 09:17

Souhlasím. Zbavil bych se té 40/2.8. Světelný zoom se hodí, ale předpokládám, že v interiérech budeš stejně spíš fotit s tou pětatřicítkou. Má-li tedy ten zoom primárně sloužit pro focení venku tedy architekturu, nebo přírodu vystačíš se setovým 18-105, nebo ideálně 16-85 ale za jiné peníze. Já to mám tak, že když vím, že budu fotit lidi klidně vezmu jen tu pevnou 35. Když jedu na hory zabalím 18-105 a v naprosté většině situací nebudu jiný objektiv potřebovat.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MeddlinG 6. 8. 2013 11:59

Díky všem za podnětnou diskuzi, pořád plánuji fotit zejména 35mm 1.8, nicméně na výlety budu brát Vámi doporučovanou 18-105, kterou měním za 40mm 2.8.
MeddlinG
Návštěvník

Další stránka