Širokáč pro Canon fullframe

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 17. 7. 2013 16:47

Přemýšlím nad nějakým širokáčem kolem 14-16mm (plus mínus) pro fullframe 5D Mk III (jako základní objektiv mám 24-105/4, což mi samozřejmě nestačí). Požadavek je světelnost 2.8, použití hlavně uvnitř (koncerty apod.), autofocus samozřejmostí (= Samyang nechci).

Takže:
Canon 16-35 II - cenově mimo
Canon 16-35 I - žádný optický zázrak, cenově pořád relativně vysoko
Tokina 16-28 - asi nejlepší varianta, ale kusově nestálá, dá práci vybrat dobrý kus
Canon 15 fisheye - už se nevyrábí, ale jetý jde sehnat zajímavě, opticky dobrý, ale fisheye (takže nutnost pak rovnat softwarově)
Canon 14 I - opticky nic extra
Canon 14 II - cenově mimo

Co byste zvolili? Já víceméně mám na prvním místě tu Tokinu (holt novou, v bazarech ještě není), na druhém Canon 16-35 I (bazarový kus) a maličko přemýšlím, jestli by Canon 15 fisheye neudělal zajímavou službu...

Cena sice není úplně podstatná, ale nedám za něco 30k, pokud objektiv za 15k udělá z 90% stejnou službu. Nejsem profík, fotím jako hobby, takže nemusím mít úplně superostré rohy apod. :-)
Naposledy upravil Mr.Scully dne 17. 7. 2013 20:25, celkově upraveno 1
Mr.Scully
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Umbrella 17. 7. 2013 17:10

klidne muzes zaradit do vyberu take Sigmu 12-24 I a II var. - na muj vkus uz hodne taha rohy, ale co no-fisheye na 12mm netaha :) a obecne si na ni mensi vzorek uzivatelu kolem mne po porizeni nestezoval, zda je celosvetove chvalena to jsem nesledoval.

A pokud chces hodne usetrit, tak dobry pomer ceny k vykonu ma i staricka Sigma 15-30 - jeji minusy jsou vyduta rovina ostrosti, nemoznost sroubovani filtru (ma vestavenou slunecni clonu) a ponekud nestastna konstrukce plochych vodicu od sbernice k clone, takze trpi jeho poruchou (oprava cca 2000,-) :)
Umbrella
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 17. 7. 2013 20:08

Potřebuju f2.8, což 12-24 tuším nesplňuje. Na tu 15-30 jsem chvíli i docela koukal, je to sice od 3.5, ale zase za naprosto směšné peníze, takže úplně ji nevylučuju. Ale recenze má docela smíšené.

Zase ale pokud bych se spokojil s f3.5, tak to si můžu rovnou koupit už 17-40/4L. Potřebuju fakt něco f2.8, který je použitelný aspoň od třeba 3.2.
Mr.Scully
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 17. 7. 2013 21:18

Samyang 14 ? Snad to zkreslení není problém pro dané užití.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kamik99 17. 7. 2013 21:36

Píše, že nechce Samyang.
kamik99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Umbrella 17. 7. 2013 22:07

a sorry tu svetelnost jsem v textu prehledl :)

ta 15-30 pravda potrebuje podivny pristup k ostreni, vzdy kapku za nez chce AF fotaku aby doslo vic i na okraje, ale pokud chces svetelnejsi kvuli odpichu pozadi, tak by to relativne ani nevadilo, kdyz bude vse krome motivu uz mimo HO.
Umbrella
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 17. 7. 2013 22:11

u 14mm je AF trošku vedlejší i na cloně 2,8
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 18. 7. 2013 15:36

Jsem to řekl špatně... AF na širokáči není podstatný, ale Samyang mám doma 8mm a nespočítá mi expozici v žádném režimu, musím nastavovat čas i ISO ručně, takže je to otázka náhody, x pokusů a kontroly histogramu a pěkně mě to štve :-)

Světelnost chci kvůli tomu, že už jsem x-krát fotil na místě, kde ke cloně 2.8 bylo i ISO 6400 tak na hraně... a byť 5D3 umí zázraky, tak na ISO 12000+ fotím fakt nerad :-D
Mr.Scully
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Suke001 18. 7. 2013 16:20

A kde budeš fotit v takové tmě se širokáčem ?:D
Moc toho na výběr není no :-)
http://www.flickr.com/photos/95902780@N04/
Canon 60D lover

Studio monitors Alesis m1 active 520 a Adam T5V
Superlux HD660 headphones s velorové náušníky
Suke001
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 18. 7. 2013 18:55

Stačí vyrazit na nějaký klubový koncert :) Samozřejmě to není úplně běžné využití, ani nebudu širokáč tahat nějak často, ale když už ho jednou za x let kupuju, tak pro jistotu nějaký světelný.

Zatím to teda vidím na tu Tokinu...
Mr.Scully
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Umbrella 18. 7. 2013 20:25

No kdyz k tomu jeste pripoctu Tve charakteristiky kvality u skel a situaci, ze chces nejaky vykon na plnou diru, tak ono Ti toho tam moc nezustane, pokud vubec neco :)
Umbrella
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 19. 7. 2013 08:55

Nj vlastně, Samyang funguje dobře jen na Nikonu... Tak to potom bude tvrdý oříšek.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mcfee 19. 7. 2013 10:06

na paladixu se dneska objevil inzerat na tu Tokinu, nicmeně nepišou bajonet...
jinak taky jsem přemyšlel nad tou tokinou jakmile bych přešel na FF, docela by mě zajimal jak si vede, ale vypada hodně slušně...
Mcfee
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 19. 7. 2013 10:35

Tady je test http://www.ephoto.sk/fototechnika/recen ... 28-pro-fx/

Docela by me zajimalo, jestli je ta naklonena rovina ostrosti vlastnost objektivu nebo jen vyrobni vada.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentus 19. 7. 2013 10:58

ggrand píše:Nj vlastně, Samyang funguje dobře jen na Nikonu... Tak to potom bude tvrdý oříšek.

A Pentaxu, na kterém funguje vše i bez zabudovaného čipu...
kentus
Návštěvník

Další stránka