Levnější makro sklo pro Nikon

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Bartyx 18. 6. 2013 17:33

Zdravím,

rád bych vyzkoušel nějaké makro a tak sháním levnější objektiv pro makro. Klidně starý bez motorku. Klidně pevné ohnisko. Nějak mi na tom úplně nesejde, spíš bych to chtěl na domácí ateliérové makro květin. Jen mi jde o to, jestli existuje něco, co dobře kreslí, má to 1:1 zvětšení a nestojí to majlant.

Díky
Bartyx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentus 18. 6. 2013 19:36

Zapomněl jsi nám říct, kolik ještě podle tebe není majlant?
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bartyx 18. 6. 2013 19:52

No nejlépe tak do 5tis., ale i méně by bylo super. Nějaká levná skla jsem na Paladixu viděl, ale nevím, která kreslí dobře.
Bartyx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pokrocilyamater 18. 6. 2013 20:25

na zkoušku bych bral pevnou padesátku f1,8 a af mezikroužek 36 mm. Makro se dá s tohle kombinací udělat už dost slušný a i ten objektiv je samotný dobře využitelný.
AF mezikroužek bych bral pro jednodušší určování expozice, používání priority clony, ale nevím na jaké to je tělo.
V případě opravdu ekonomického řešení je dobrá i kombinace, se kterou jsem u makra sám začínal. Obyčejné mezikoružky za 300 + redukce M42 + Helios 58f2, celkem tak za 700.. :-D Výsledky s tím byly tenkrát na D70/D80 hodně dobrý. To sklo 10 Mpix dobře nakrmilo od f4 nahoru.
pokrocilyamater
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bartyx 18. 6. 2013 20:36

Mám D5100
Bartyx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 18. 6. 2013 20:45

Hodne ekonomicka varianta je sehnat stary tamron 90, myslim ze svetelnost byla 2.5, ale na 1:1 se dostanes az s mezikrouzkem. Dalsi moznost je micro-Nikkor 55, ale ten je taky jen 1:2.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tom384 18. 6. 2013 22:24

A co tohle. Je to sice lehce pres limit ale zato je to za novy sklo s plne funkcni automatikou.

http://objektivy.heureka.cz/nikon-40mm- ... -dx-micro/
tom384
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bartyx 19. 6. 2013 08:55

Sakra ten Nikkor je za pěkný peníze.
Asi trochu přišetřím a kdyžtak ho prodám.
Bartyx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karelnojsky 19. 6. 2013 11:55

Jen pro 1:1 je to hodně na kontakt s objektivem, takže počítat s tím.
Karelnojsky
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pokrocilyamater 20. 6. 2013 17:40

40 mm ohnisko, při kterým bude focený objekt hodně blízko od objektivu. To se ale na moc motivů nehodí - jednak objektiv stíní jak okolnímu světlu, tak i internímu blesku pro dosvícení scény a prakticky cokoliv živého (pro dosažení potřebného zvětšení) uteče. Na druhou stranu, objektiv bude dobře použitelný i jako obyčejný záklaďák, ale vzhledem k rozpočtu je do dost peněz jen tak na vyzkoušení ohniska, které pro makro není právě ideální.
pokrocilyamater
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bartyx 20. 6. 2013 17:53

Mám objednanou předsádku Raynox 250, kterou vyzkouším na svých objektivech a pak asi časem koupím nějaký sklo aspoň kolem 80mm.
Bartyx
Návštěvník