Sigma 18-35mm f1.8 DC HSM

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kozakm 17. 4. 2015 13:57

To možná bude způsobené focus shiftem
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 17. 4. 2015 14:08

Sigma 18-35 na mojej D7200 ostri OK, horsie je, ze som nasadil Sigmu 50-150/2,8 OS HSM a upsss...nefunguje stabilizacia (pricom na D90 aj D7100 fungovala - ovsem D90 ani D7100 uz nemam). Asi bude chyba v komunikacii resp. upgradnut SW objektivu ?! Ach jo...zasa nejaky servis.
landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Džema 6. 9. 2015 15:09

Zdravim.Pred 3 dnami som si kupil tuto Sigmu na D7100.
A trapi ho FF ci BF.ako sa mu chce..hlavne na sirsom ohnisku.Skusal som aj jemne doladenie v tele fotaku a ked to nastavim na -4 a je to v poriadku tak za chvilku to skusim znova a uz zadana hodnota nie je aktualna. Alebo ked ostrim na stupnicu z bleskom ci bez tak kazda hodnota je ina.Takto sa prejavuje FF ci BF? bol som v tom ze vzdy to bude ostrit pred ci za pozadovany objekt.Bud ma FF alebo BF nie oboje naraz.
Mam objendany USB dock.pride zajtra.Tak dufam, ze potom tento problem vyriesim.Ak by ste mali nejake tipy ci triky na ulahcenie kalibracie budem rad.
Z netu mam stiahle 2 kalibracen terce a vytlacene na tvrdy papier.Dufam, ze to bude stacit.
Naposledy upravil Džema dne 6. 9. 2015 15:56, celkově upraveno 1
Džema
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 6. 9. 2015 15:51

Ne, takto se projevuje Sigma :) Nekonzistence ostreni,.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Džema 6. 9. 2015 15:56

To je pekne dufam ,ze moj problem vyriesi ten USB dock
Džema
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dzacovsky 7. 9. 2015 01:48

Mno, vzhledem k tomu, ze pise, ze ma D7100, ta je povestna stejne jako D800/D800e nekonzistentnim ostrenim. Sam uz jsem telo mel jednou v Praze (poku*veno jeste vic), pak uz po zaruce ve Vidni a ted uvazuju, ze to tam dam do pulrocni lhuty znovu jako reklamaci opravy, protoze jejich zasah mi pomohl na cca 4 mesice, pak se to zacalo pozvolna projevovat znovu. :(
Dzacovsky
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Džema 7. 9. 2015 04:46

Nestraste ma :-) to chcete povedať, že mi to nepôjde nastaviť? Na jednom fóre som čítal, že už stačí iba aktualizovať firmware v objektive cez dock a malo by to byt OK.. No nejako tomu nechcem veriť.
Džema
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 7. 9. 2015 07:13

S tou Sigmou fotím přes rok a seřídit jde. Jak na D7100, tak na D7200.
A že jsem si na začátku taky myslel, že to prostě nepůjde a chtěl jsem to několikrát vzdát.
Má větší rozptyl a nekonzistenci, ale dá se to, rozhodně není problém, aby bohatě nadpoloviční většina fotek byla zaostřená správně.
Alespoň na střední ostřící body. Na obrázku je moje cílové nastavení ze Sigma Docku. Jen přes foťák by to asi nešlo.
SigmaDockTuning15.jpg

-- 7. 9. 2015 08:20 --

Člověk musí pochopit, že zaostření na 2, 3, 4 a 5 metrů dělá změnou předposlední (0,5m) a poslední (nekonečno) hodnoty.
Ty první dvě na 0,28 a 0,35m tomu pomůžou jen vzdáleněji. Ale zase úplně zbytečné nejsou, protože nastaví ten trend, tu křivku.
Proč jsou rozmístěné takhle blbě? 0,28 ... 0,35 ... 0,50 ... nekonečno?
No, protože fyzika. Ostřící dráha takhle blbě vypadá, většinu spotřebuje do půl metru. No a rozdíl zaostření na 2, 3 a 5 metrů je při malá HO obrovská, ale pro ostřící člen je to nepatrný posun. To je princip toho průseru. Vidíš na fotce rozdíl pár centimetrů zaostření a přitom jánevím milimetr posunu ostřícího členu je půl metru mezi 2 a 3 metry.
ForeignerOnEarth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Džema 7. 9. 2015 07:20

To máš docela dobre hodnoty...videl som aj nastavenia - 16 sz-20. Inak co pozerám nastavenia cez dock tak všetko ide do mínusu... To znamená že si mal FF?
Džema
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 7. 9. 2015 07:28

Jistě. ovšem ladil jsem to na 15 pokusů. Tady je předposlední:
SigmaDockTuning14.jpg

Na 18mm se to posuzuje hůř, než na 35.
ForeignerOnEarth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Džema 7. 9. 2015 07:41

Kebyže to zhrnies na hodiny a fotky. Koľko ti to zabralo času a nacvakal fotiek?a to sa vždy ostrí na stred nie?
Džema
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 7. 9. 2015 10:01

Aneb vysvětlení, proč si to sklo troufla vyrobit jen Sigma.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Raven007 7. 9. 2015 10:14

No, me to prinde ponekud komicke. Koupim si za 20 tycek sklo a jelikoz je to nepouzitelne tak prikoupim za dalsi mensi obolus nejaky USB bazmek, dlouhe hodiny az dny ladim a pak si chrochtam, ze je vice nez pulka fotek vostrejch!!
To me nejak hlava nebere...

S pozdravem Raven
S pozdravem Raven
Raven007
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 7. 9. 2015 11:17

Džema: už jsem s tou Sigmou udělal mnoho fotek a ty desítky hodin, které jsem (zpočátku méně efektivně) věnoval doladění autofokusu, se už určitě vyplatily. Každá věc má své výhody a nevýhody. Něco je vyvážené, ale vysloveně nevyniká v ničem, něco, jako tahle Sigma vyniká v některých oblastech a má velké problémy v jiných, takže je nutné k tomu podle toho přistupovat. Spoustu lidí si kupuje objektivy s manuálním ostřením a taky to nikdo neodsuzuje.
Sigma 18-35 Art je v některých vlastnostech naprosto fenomenální nedostižné sklo, kterému se nemůže rovnat vůbec nic:
1. Neexistuje vůbec nic, co by v rozsahu 18-35mm mohlo Sigmě jakkoliv konkurovat v ostrosti na clonu F1.8. Cokoliv prohraje s tou Sigmou rozdílem třídy. Když člověk vidí ostrost z rohu do rohu na clonu F1.8, tak jenom kroutí hlavou a kdybych to neviděl, tak nevěřím.
2. Neexistuje na APS-C či větší formát zoom s f/1.8
3. Bokeh je taky prakticky bezchybný
4. Dílenské zpracování budí respekt
5. Sigma je vlastně sada opticky nekompromisních pevných skel 18/1.8 + 20/1.8 + 24/1.8 + 28/1.8 + 35/1.8. V době svého uvedení existoval jen Nikkor AF-S DX 35/1.8, nic kratšího neexistovalo a dnes jsou jen o něco dražší full frame Nikkory 20/1.8 a 24/1.8, které na tom DX snímači nebudou na plnou díru tak ostré jako Sigma. Těžká a drahá full frame skla typu Nikkor 24/1.4 nepočítám, ta si nikdo soudný na DX nekupuje. No a staré Sigmy 20/1.8 a 24/1.8 jsou obrazově proti Sigmě 18-35/1.8 ani ne doba kamenná. Spočtěte si váhu a cenu 4-5 skel typu DX 18/1.8 + 20/1.8 + 24/1.8 + 28/1.8 + 35/1.8 i kdyby se vyráběly. To ta Sigma je nějak moc levná. Nikkor 18-35/1.8 s takovýmto optickým výkonem by stál 60 tisíc. Ale ostřil by lépe anebo by neostřil vůbec, protože by neexistoval. A jak tu někdo poznamenal, to je ten důvod, jelikož to asi nejde sériově kalibrovat.

No a proti tomuhle všemu stojí 4 nevýhody:

1. Musí se to odladit se Sigma Dockem a přesnost a spolehlivost bude slušná, nikoliv špičková. Že bych s tím ale měl nějaký odpad, který by vysloveně zkazil focení, to zase ne. Svatbu jako s jediným objektivem bych asi neriskoval, ale Sigma prostě není profi reportážní zoom, ale Art sklo, tedy objektiv doplňkový k využití jejích fenomenálních vlastností.

2. Zoom je krátký a záklaďák končící na 35mm DX opravdu není univerzál.
Rozsah 18-35mm je nekonečně horší, než třeba 16-80mm nebo i 18-140mm a tak.

3. Protiodlesková odolnost je špatná a na fotky se sluncem v záběru to fakt není

4. Sigma je těžká, těžší, než 17-55/2.8. 16-85 nebo 16-80 se nosí líp. Ale 4 pevná skla by dohromady taky něco vážila.

Nepoužívám jen středový bod, ale má se to tak, že u většiny svých Nikkorů mne použití krajního bodu nezhoršuje úspěšnost zaostření. U téhle Sigmy tomu tak je. Použít jde, ale vnímám více odpadu, přesto používám.
Prostě je to Art, je to na fotky, kterých je možné udělat víc. Není to objektiv na akce, kdy jedna neopakovatelná příležitost stíhá druhou.
Ale jakmile vím, že menšinu nepřesných zaostření lze napravit nebo prostě oželit, tak pohoda. Ale samozřejmě za slušného světla taky často ten větší odpad ani není a mnohokrát jsem si toho pak po focení ani nevšimnul a liboval jsem si, jak je spolehlivá. Jen se člověk nesmí nechat ukolébat, ona se pak někdy projeví a začne jí to ujíždět. Prostě spolehlivý autofokus, který je na kritické věci, ten se chová jinak, třeba jako Nikkor AF-S 70-200mm f/2.8G VR. Anebo Nikkor AF-S DX 16-80mm f/2.8-4E VR NA TĚLE D7200.
(na těle D7100 se mně choval mnohem hůř, než ta Sigma).
ForeignerOnEarth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 7. 9. 2015 12:29

Džema píše:To je pekne dufam ,ze moj problem vyriesi ten USB dock

Nevyresi, bohuzel. Ale na to prijdes sam a nakonec to prodas.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka