Sigma 18-35mm f1.8 DC HSM

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod maxa1 26. 11. 2014 20:08

došel jsem ke stejnému závěru, takže jsem vše pořádně zabalil a dnes ráno odcestoval foťák společně s objektivem na adresu sigmy... jsem fakt zvědavej, co s tím provedou.
maxa1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pemar 28. 11. 2014 19:44

Kolega měl na Sigmě 18-35 a D7100 nastaveny následující hodnoty:

18mm: -4 -6 -8 -2
24mm: -12 -9 -12 -8
28mm: -6 -6 -7 -2
35mm: -6 -4 -20 -16

Tyto hodnoty jakžtakž fungovaly mezi 3-8 metry, ale od 15 do nekonečna AF ostřil úplně blbě. "Nekonečno" je při ladění na docku cca 3-4 metry, pro zaostření na 15m je zapotřebí na 18mm hodnota -14 až -18, což se dramaticky liší od naměřených hodnot pro "normální" vzdálenosti. Přes LV je objektiv zaostřitelný bez problémů, takže problém leží v AF.

Po výměně 18-35/18 za jiný kus se situace opakovala, do cca 2 metrů se dá objektiv nastavit, nad 3 metry se situace dramaticky zhoršuje. Hodnoty AF na docku a na D7100 nejsou identické, nedá se to násobit konstantou, zdá se to být hodně nelineární.

Další problém se zdá být nekonzistentnost AF, po změně podmínek se to začne chovat jinak, než předtím. Můj závěr: když vidím ty data a když předpokládám, že jsou naměřeny správně, ten AF je z mého pohledu za pomoci docku "nevyladitelný" a objektiv je třeba vrátit nebo v případě důvěry v servis ho dát na seřízení do servisu. Pokud se ale spokojíte s tím, že ho budete převážně používat na jednu ohniskovou vzdálenost a na cca 2 metry, tak by se to vyladit podle mne dalo. Je to ale velký uživatelský kompromis.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Raven007 28. 11. 2014 20:20

Cau. Sorry, ale me to prinde trochu jako masochizmus. Koupit sklo za 20 litru a pak to zacit "prizpusobovat" na svuj fotoaparat: koupi dalsi hracky (USB dock), posilat vse na nastaveni firme... S tim, ze to pak nejak funguje jenom v rozsahu par metru. Neni jednodussi jim to hodit na hlavu??
S pozdravem Raven
Raven007
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 28. 11. 2014 21:19

No, ona ta Sigma je za dvacet tisíc unikát i když ji přepneš na manuál a necháš to tak.
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Raven007 28. 11. 2014 21:55

Ale jo, sklo je to skvostny. Kdyz uz to nahodou zaostrilo tak to bylo uzasny. Ale v manualu se to da pouzit jen na stativu v live view. Ovsem, kdyz uz to mam na stativu tak to postrada smysl, tedy ta svetelnost.
Mel jsem to cca tejden doma. Zaostreny to bylo v cca 20 proc. pripadu, tak sel nazpet.
S pozdravem Raven
Raven007
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 29. 11. 2014 18:57

Da sa to vyladit....ale niekomu je vela dat 700€ za "neznackovy" objektiv obrazovo kvalitnejsi ako znackove za 2000€, no obcas s nutnostou vyladit ho... kto sa s nim pohral, nikdy nebude riesit nic lepsie (pokial neprejde na FF), lebo nic lepsie proste neexistuje...
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 30. 11. 2014 10:58

To mi schválně řekněte, jak byste vyladili bez rozebrání objektivu a servisního vybavení ty hodnoty, které jsem dal výše. Snad jen tak, že s tím objektivem křápnete o stůl. :-)

A pokud to se servisním vybavením nastavit jde, proč to neudělala výstupní kontrola ve výrobě? Proč jsou odchylky až tak nehomogenní? A co má dělat někdo, kdo nemá Sigma dock?
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 30. 11. 2014 11:59

Asi vies ake tazke je spravit poriadny AF, ked sa to druhy vyrobca sam snazi vsemoznym sposobom prekazit (najma Canonu to ide obcas az bravurne). No da sa to nastavit v sigma servise alebo doladit cez dock, takze je to problem skor neochoty ludi odpustat cudzej znacke nedokonalost aj pri lepsej kvalite za vyrazne menej penazi...
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 30. 11. 2014 12:12

Já jen, abychom si nedělali iluze, že každá kombinace těla, objektivu, ohniskové vzdálenosti a vzdálenosti půjde snadno vyladit. Ten měřený kus by šel celkem solidně seřídit na 18mm a 28mm a na rozmezí cca 1,5-3m. Zbytek by byl na servisním zásahu.

Za ty peníze by byla Tokina 16-28/2,8, která kreslí docela uspokojivě, jen o málo hůře, než legendární Nikon 14-24.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Raven007 30. 11. 2014 12:40

Sorry, ale to je hloupost. Me je uplne fuk esi je znacka cizi nebo necizi nebo neznackova nebo jaka. Zcela jednoduse, kdyz si koupim nejakej vyrobek za nemale (mozna pro tebe je to drobak...) penize tak chci, aby delal to co ma. Pokud ne tak to nechci. To je vse!
Kdyz si koupis auto za mega taky si dokupujes nejake dalsi nastroje, aby auto zatacelo jak ma, aby brzdilo, aby se motor tocil, aby jelo dopredu i dozadu??

Ondrej Bobek píše:Asi vies ake tazke je spravit poriadny AF, ked sa to druhy vyrobca sam snazi vsemoznym sposobom prekazit (najma Canonu to ide obcas az bravurne). No da sa to nastavit v sigma servise alebo doladit cez dock, takze je to problem skor neochoty ludi odpustat cudzej znacke nedokonalost aj pri lepsej kvalite za vyrazne menej penazi...
S pozdravem Raven
Raven007
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 30. 11. 2014 15:13

Prave ze je to velmi drahe aj pre mna, ved nad niektorymi sklami som rozmyslal aj rok-dva, kym som sa presvedcil o ich nutnosti alebo prekusol tu cenu...
Skor mam iny pohlad - Sigmu beriem ako snahu usetrit oproti znackovym sklam. Pri casto lepsej optickej kvalite je tam jediny problem - nutnost obcas vyladit AF aby fungovali korektne. Ci to za usetrenu (pomerne vysoku) sumu a zlepsenu kvalitu obrazu stoji, to si musi kazdy zvazit sam.
Ja som tak predal svoj orig. Canon a kupil mierne lepsi 35/1,4 Art a este mi ostalo na rybie oko pre FF, ktore som potreboval a nemal nan peniaze...
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 17. 4. 2015 12:15

Před týdnem jsem si pořídil tuto Sigmu s tím, že ji vyzkouším a pokud bodou nějaké problémy, tak do 14 dnů vrátím a dál to pokoušet nebudu. K mému "zděšení" po nasazení na D7100 jsem zjistil, že je to asi nejpřesněji ostřící objektiv, který mám - dokonce lepší než Nikkor 17-55/2,8 ... :shock: Zkoušel jsem všechny ohniska, na různé clony a vždy naprostro precizní výsledek. Buď tedy velké štěstí na kus, nebo se Sigma zlepšila a AF vychytala.
O kvalitě kresby se asi nemá smysl zmiňovat ... 8-) Co mně ale překvapilo, tak je výrazný rozdíl k ostrosti, bokehu, podání barev a celkové kresbě oproti mému (velmi ostrému) kusu Nikkoru 17-55. Jenom si budu muset zvyknout, že končím na 35mm. Z toho důvodu jsem si ještě pořídil Nikkora 50/1,4G za 6t mezi Sigmu a Nikkora 70-200/f4. S tím pokryju bezpečně vše, co fotím.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 17. 4. 2015 12:50

Je logické, že když značné procento Sigem ostří mimo, tak naopak budou existovat i kusy, které ostří extrémně přesně :)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 17. 4. 2015 13:04

Kamarad v Megapixelu vystridal 4 kusy, nez nasel takovy, ktery mu ostri na 600D presne. Bohuzel, na 7D, kterou si posleze koupil, je ostreni totalne dilem nahody, nefunguje ani korekce AF v tele fotoaparatu. Sigma si na 7D ostri jak chce, doslova.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 17. 4. 2015 13:20

Chvíli jsem zvažoval, jestli ztráta 36-55mm ohniska není pro mně natolik zásadní, že ho vrátím, ale vzhledem k tomu, jak si s D7100 sedla a jaké s ní mají ostatní problémy, tak budu asi donucen si ji nechat :-))). Ta ostrost na plnou díru je ale neskutečná, nerovnají se jí ani pevné skla, které mi prošly rukama. Hlavně se ostrost už nijak nemění se zacloněním, spíše naopak - na F4 mi přijde měkčí než na F1,8.
noxx_cz
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka