Sigma 18-35mm f1.8 DC HSM

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod jirikaplan 21. 11. 2013 20:33

Tak jsem jeste provedl par testu a pokud obrazec fotim na vetsi vzdalenost, treba 0,5, uz to tak "neskace" a da se rict, ze korekce je +3, jsem zvedav na realne fotky.
jirikaplan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 21. 11. 2013 20:53

Petr Luňák: Ze tobe blbne AF je tvoje smula, nebot AF je v toleranci vyrobce. Kapis?

Také mi to nechtěli nejprve uznat, doporučili mi nejprve nastavit Microadjustement AF, to jsem udělal, korekci -10, ale zjistil jsem že na 2 až nekonečno dobré, ale na nejkratší zaostřitelnou vzdálenost to nezaostří, oficiálně deklarovaný parametr výrobce tedy nebyl splněn, kdybychom byli ve sporu, já bych to nechal ověřit v nezávislé zkušebně a kdyby se dále cukali, zaplatili by mi cenu výrobku, cenu posudku a všechny další náklady včetně cestovného, najetých km, právních služeb a ušlého zisku (vykostil bych je jako candáta:-), mám v tom praxi). Kdyby to šlo napevno nastavit v rozmezí -20 až +20, tak by mi nezbylo, než to nastavit a akceptovat to. Proto se to vyplatí dobře zdokumentovat, už tehdy jsem měl mít ten soft, co mám dnes, ale tehdy jsem to podcenil !

Musím říci, že v mojí preferované prodejně byli maximálně slušní, už jsem jim tam nechal dost peněz a díky jejich vstřícnosti jim ještě dost peněz nechám (mám na seznamu ještě Nikkor 80-400mm f/4,5-5,6 G AF-S ED VR, stativ Gitzo nebo Really Right Stuff, FF tělo Nikon DF nebo D800e, ... až si vyberu a přijde správný čas).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod FotoABC 21. 11. 2013 22:50

pemar: jsem docela dost rád, že Ti nebudu nikdy nic prodávat. ;-)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MeddlinG 21. 11. 2013 22:52

FotoABC: no to teda nevim, mne prijde vzhledem k jeho nakupnimu seznamu jako idealni zakaznik.
MeddlinG
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 22. 11. 2013 06:46

FotoABC: Pokud prodávající není hloupý, tak já jsem ideální zákazník: loajální, platící a nezřídka i doporučující jeho služby. Produkty, které nefungují, vracím proto, aby s tím výrobce začal něco dělat,

Pokud mne produkt zklame, tak to řeším, na začátku maximálně slušně. Pokud servis nebo prodejce začne být laxní nebo arogantní, tak tu záležitost dořeším s tím, že využiji všechny svoje práva a své lidské zklamání vyřeším tím, že od nich přestanu kupovat a moje doporučení se změní v pravý opak. Zatím jsem až na jednu výjimku vždy uspěl se slušným jednáním bez nutnosti přejít na tvrdší formu nátlaku,

Petr Luňák: Ten prach na objektivu by se dal přesně změřit příslušným softwarem a pak na fotografiích dokázat, že ti to brání užívání výrobku. Pokud jsi ten objektiv měl nový, byla šance. Jinak ale musím potvrdit, že japonské značky obecně mají tendenci se k zákazníkům a reklamacím chovat méně vstřícně, než evropské nebo americké,
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod reign 22. 11. 2013 08:09

nevím jak teď, ale dobrou pověst míval servis Olympusu

přístup k zákazníkovi není otázka značky, ale regionu a to s posvěcením evropských centrál, zažil jsem svoje když jsem na "velení" firmy Kona bikes psal stěžovací mail s podrobným popisem failů českého zastoupení (n-distribution) při řešení reklamace. Odepsali mi ať se s plnou důvěrou obrátím na české zastoupení, že jsou dobře kvalifikovaní :-( (do té doby prodávali jenom SNB) myslím že tentýž problém třeba v Německu by tatáž centrála řešila úplně jinak - zrovna Kona je americká značka, která zrovna na Evropském trhu velmi profitovala - cenová politika byla 1$=1£

prostě každý dělá přesně tolik, co si může dovolit a u nás si žel dovolit můžou ve všech směrech hodně - viz kvalita a cena potravin či drogerie u nás a v Německu, nebo specifické chování mobilních operátorů na našem trhu ruku v ruce se "specifickou" úrovni rychlých sítí

Pemar: máš můj obdiv za houževnatost a odhodlání "vykostit je jako candáta" - vzhledem k tvé zálibě v gastronomii jsem přesvědčen, že bys to udělal s gustem, rychle a pečlivě :-)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 22. 11. 2013 15:05

Rozpor s kupní smlouvou a paragrafy jsou jasné, pro rozpor s kupní smlouvou je třeba důkaz, ideálně doplněný o posudek státní zkušebny, akreditované laboratoře či soudního znalce. Report ze sofistikovaného softwaru pomůže také, protože tím jsou na stole jasná fakta, ne pouze verbální tvrzení kupujícího. Kupující může využít i služeb komerčních organizací, jako jsou DAS, ČOI, dTest nebo oslovit televizní pořady bránící práva spotřebitelů (Černé ovce, ...) a nebo věc řešit přes sociální sítě, atp.

Vraťme se ale zpátky k té Sigmě 18-35/1,8. Mě by zajímalo, jak je AF konzistentní. Vysvětlím otázku: Když jsem měřil AF svých plastových Nikkorů, korekce byly malé (největší je +6) a jsou takřka beze změny v celém rozsahu zoomu. Naproti tomu u profi kovových zoomů se korekce liší podle ohniskové vzdálenosti, nejvíce u 14-24/2,8. Když ale měřím konzistentnost zaostření a neměníme ohnisko, situace se mění. U plastových objektivů je korekce prakticky konstantní, ale QoF občas uletí, třeba i z 800 na 500. a nejlepší hodnota je i 1100. U těch profi zoomů se potřeba korekce mění, ale když korekci na danou ohniskovou vzdálenost nastavíme, pak kvalita zaostření je pořád stejná. Takže třeba 950, 940, 955, bez výkyvů jedna fotka zaostřená jako druhá a u všech vysoký standard. Čekal jsem opak, protože jsem měl ty těžké zoomy na mém provizorním stativu, který unese jen 3kg, takže by ty fotky s profi zoomem měly být více mázlé, ale nejsou.

Moje otázka zní: Když nastavíme Sigmu a její korekci na ohniskou vzdálenost třeba 20mm, budou výsledky jako u profi Nikonu, nebo jako plasťáků nebo ještě horší. Postup: nastavím cíl, foťák na stativu, MUP, dálková spoušť, dálkové ovládání ostření, plná díra, ISO 100, čas tak 1/125. Rozostřím, počkám 2s, zaostřím, cvaknu. A tohle opakuji 30 x a výsledek statisticky vyhodnotím. Žádná raketová věda.

Co může nastat? Buď je to konzistentní jako profi od Nikonu a pak se to dá perfektně nastavit. Nebo to není konzistentní ani jako plasťák, a pak všechny testy FotoABC byly úplně k ničemu. Omlouvám se, že jsem to nenapsal dříve a nechal FotoABC dělat celou tu anabázi, ale bylo to zajímavé a měl jsem pocit, že ho to baví. Mimochodem, nedostala se ta D7100 do vlhčího prostředí? Déšť, sauna, koupelna, atd?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod FotoABC 22. 11. 2013 17:49

pemar: Já fakt zase nejsem úplný blbec. Od začátku jsem předpokládal tyto faktory:
1. Korekce se bude měnit podle ohniskové vzdálenosti
2. Korekce se bude měnit podle vzdálenosti zaostření
3. Korekce se bude měnit podle zvoleného ostřícího bodu
4. Korekce se může měnit podle hladiny světla
5. Hladina světla bude mít vliv na konzistenci výsledků
6. Zvolený ostřící bod bude mít vliv na konzistenci výsledků
7. Kvalita kontrastu zvoleného motivu bude mít velký vliv na konzistenci výsledků

Takže mně bylo pochopitelně od začátku jasné, že docílit správné zaostření na kontrastní černobílý motiv za dobrého světla na všechna ohniska a vzdálenosti je první krůček k tomu, abych mohl vůbec posoudit úspěšnost Sigmy při zaostření druhým bodem z kraje na oko člověka za svitu zářivky.

S ohledem na body 1.-7. jsem postupoval podle mého přesvědčení zcela optimálně.
Bohužel jsem nepředpokládal zákeřný bod č. 8:
Tělo D7100 se bude v důsledku závady chovat nekonzistentně!!!!
Nekonzistenci AF těla, kterou způsobilo zřejmě nějaké kolísající napětí odcházející součástky, jsem přičítal té Sigmě. To je celý problém.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 22. 11. 2013 19:01

Body 1-7 jsem předpokládal také, ale pak jsem přišel na to, že i kdyby tam nebyla vadná součástka nebo plošný spoj (zákeřný bod 8 ), je tu ještě bod 9:

Za úplně stejných podmínek 1-7 a při eliminování bodu 8 může nastat tato situace:

QoF:

Obrázek

Podívejte se výsledky při na nastavení korekce 1, kde QoF osciluje od cca 550-700. Není výjimkou, že podobný rozptyl se vyskytuje při více nastavených korekcích (to vše při "ceteris paribus") a pak rozložení hodnot neodpovídá Gaussovskému rozložení a což dramaticky mění spolehlivost měření a vypočtené hodnoty (to jsem dříve nevěděl !!, respektive teoreticky věděl a prakticky si to neuvědomil).

Když jsem korigoval první objektiv, tak jsem si to nevynesl do grafu (bylo to moc práce a byl jsem v improvizovaných podmínkách rakouského Bauernhofu) a slepě jsem věřil tomu, že fotografie pořízená na danou vzdálenost a dané ohnisko a při dané korekci je vždy stejná. Skutečnost je jiná, u tohoto objektivu jsem měl štěstí, ale u jiných objektivů někdy tomu tak je a jindy při zdánlivě stejných podmínkách dostaneme ostřejší nebo naopak rozmazanější fotku. Umím to dostat pod kontrolu jen tak, že místo posuzování ostřejší / méně ostrá použiji QoF a body vynesu do grafu. Zní to složitě, ale je to jednoduché.

Už je jasnější, co jsem myslel?
Naposledy upravil pemar dne 22. 11. 2013 20:51, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Puntík 22. 11. 2013 19:50

F-ABC, korekce se může patrně měnit i s barvou světla. Každá vlnová délka se lomí jinak.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 22. 11. 2013 22:56

BoD: Ano, samozřejmě, to mě nenapadlo, ale ostřil jsem na černobílou a pochopitelně seřízení na černobílou může být jinak vhodné pro fialovou a jinak pro červenou.

pemar: ano, můžeme vědecky bádat jak moc výsledky vyhovují Gaussově křivce a s jakou přesností nám proložení bodů Gaussovo křivkou ukáže vrchol.
Anebo můžeme postupovat iterativně úplně bez matematiky a jsme pak odsouzeni k lepšímu výsledku.

Pokud bych měl k dispozici výše uvedená měření, pak bych jednoduše zúžil interval pokusů z -<20, +20> na dejmetomu s rezervou <-7, +3> a provedl bych další testy, až bych došel k optimálnímu vrcholu neustálým odřezáváním těch krajů, kde evidentně ten vrchol není. Na tři, čtyři iterace musím docílit spolehlivějšího výsledku i blbou okometrií, což jsem činil a kupodivu nastavení objektivu přes Sigma Dock na vadné D7100 se pak perfektně hodilo na bezvadnou D300, což je důkaz optimálního postupu jako hrom. ;-)

Jeden pan profesor nám říkal: Matematika má správně přispět ke zdravému rozumu, nikoliv ho odstavit. Než ji začnete v praxi používat, zeptejte se selského rozumu co vlastně chcete spočítat a k čemu vám to opravdu bude dobré. Nesmíte si myslet, že když použijete vědeckou metodu vynalezenou význačným matematikem, že vám její serióznost nahradí selský rozum. Vždy budete extrémně ohroženi tím, že velice sofistikovaně vypočítáte úplnou pitomost.

-- 22. 11. 2013 23:08 --

Anebo velmi jednoduše: zpřesnili jsme metodu měření rozpadu radioaktivního uhlíku C14, ale furt ještě nevíme, jestli jsou to Cimrmanovy boty. :-D
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 22. 11. 2013 23:12

F-ABC, myslím barvu zdroje světla, která nemusí mít vliv na senzory, ale na faktickou vzdálenost objektivu k čipu. Ale možná je to jinak. Jen že v každém měření se teplota zdroje uvádí/respektuje.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 22. 11. 2013 23:25

Ach jo borci... mám zde mezi Vámi pocit, že focení = matematicko-fyzikální olympiáda. Jestli takhle rozsáhle přemýšlíte i u samotnýho focení... máte z toho focení vůbec nějakej prožitek ?
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 22. 11. 2013 23:31

Almik, představ si, že někteří lidé mají testování objektivů v pracovní náplni. A přesto je baví fotit. :-))

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 22. 11. 2013 23:33

Už víme, že těch faktorů, co mají vliv na ostření, je víc než dost.... já se normálně skoro začínám divit, že mám za tu svou fotografickou část života tolik (pro mě) ostrých fotek, když se poslední dobou dozvídám, v čem všem je vlastně zakopanej pes... ale co, ono když ten záběr obsahově opravdu za něco stojí, tak z toho mám radost a drobně ujetej autofokus mi tu radost až tak moc nepokazí, aby mi stálo za to si s tím neustále lámat hlavu.

-- 22. 11. 2013 23:36 --

Škoda že ta moje Sigma byla už fakt přez čáru... holt, čeho je moc...

-- 22. 11. 2013 23:38 --

teda předpokládám že to bylo objektivem, protože 3 další Nikkory jsou bezproblémový
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka