Sigma 18-35mm f1.8 DC HSM

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 7. 11. 2013 20:37

pemar: sebestrednej uzivatel youtube Lilkiwiguy neni zadnej Nikon, to jen pro upresneni.

Jinak pochybuju, ze by FotoABC po zkusenostech s mnoha objektivy nevedel, jak se serizuje AF. Kazdy pulrok tu koneckoncu ve slohove praci popisuje, jak ma ktery objektiv nastaveny :) Cili places sice spravne, ale podle me nad spatnym hrobem.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 7. 11. 2013 20:56

Asi ano, ale když jsem viděl ty fotografie té pěkné africké masky, tak jsem z toho vůbec nebyl moudrý, jak AF Tuning pro Sigmu 18-35 na Nikonu D7100 konkrétně nastavit a protože jsem se s tím sám s jedním objektivem dost navztekal, tak jsem si řekl, že by moje těžce získaná zkušenost někomu mohla ušetřit čas a ulehčit rozhodnování, jak dál.

Já jsem ten objektiv už měl také v nákupním košíku, ale pak jsem si to rozmyslel, nadšení z nových objektivů Sigma nesdílím, nemohu vyloučit, že tento konkrétní objektiv je běžným postupem přes AF Tuning nenastavitelný.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 8. 11. 2013 00:28

Na pár objektivech jsem už AF Fine Tuning úspěšně nastavil, Nikkora AF 80-200/2.8 jsem musel prodat, protože měl na každé ohnisko a nablízko i na dálku jinou optimální hodnotu, což se AF Fine Tuningem jaksi nastavit nedá. Ovšem ta Sigma - to je z hlediska nastavení ještě trochu jiná pohádka - mám k ní USB Dock, který umožňuje nastavit různé hodnoty viz zde:
http://www.tomx.eu/Testy/Sigma1835/Dock.jpg

Ovšem bohužel dost blbý je to rozvržení: půl metru - jedna korekce, nekonečno druhá. Korekce 0,28m a 0,35m ať si vetnou za klobouček, pitomci, to nemohli dát ještě jednu korekci na 3-5 metrů?
- tímto vlastně říkám totéž, co ggrand: na vzdálenost 0,28, 0,35 a 0,5 metru s tímhle ohniskem asi moc fotit nebudu. Na vzdálenosti 2-15 metrů podstatně častěji, a tam žádné záchytné body nejsou. No, uvidíme.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 8. 11. 2013 05:48

Já jsem nic takového neměl a řešil jsem to tak, že fotil testovací obrázek i z větší vzdálenosti (zvládl jsem 2-6m).

Docela by mne zajímalo, jestli se to tím dockem podařilo zkorigovat. Docela by men zajímal výsledek před a po, nechcete nafotit nějaké průkazné testovací snímky a ty pak tady vystavit?

Nemáte rozdíl mezi středem, levými ostřícími body a pravými ostřícími body?
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 8. 11. 2013 08:23

ggrand píše:pemar : Ty fotíš s objektivem o rozsahu 18-35mm nejčastěji na vzdálenost 1m, že tam testuješ a šteluješ FF/BF?!??

Důvod pro tak krátkou vzdálenost je vysvětlený v popisu testu: "trik a jednoduchost domino testu je v nastavení tak, aby každých cca 6 mm domino kostek odpovídalo přibližně + / - jednomu kroku AF korekce, což umožňuje výpočet AF korekce v závislosti na počtu domino kostek."
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 9. 11. 2013 10:30

Ještě jsem stále neměl čas si postavit nějakou scénu, tak si to zkouším jen po minutkách a zatím jsem nahrubo zjistil, že AF Fine Tuning je na vzdálenost okolo 2 metrů:
18mm -16
24mm -12
35mm -6
Spolehlivost zatím na hraně. Budu porovnávat spolehlivost s Nikkorem 17-55/2.8, o kolik je Sigma horší. Pokud to nebude o moc, tak si ji nechám.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 9. 11. 2013 11:24

On ještě existuje tento software,

http://www.reikan.co.uk/focalweb/index. ... focal-pro/

se kterým to jde rychle, ale vzhledem k tomu, že zatím žádný problém nemám, tak za to £69.95 dávat nebudu, kdybych problém měl, koupil bych si LensAlign nebo tento software, protože jinak je to testování záležitostí na hodiny a dny.

Automatizovaný test vypadá takto:

Obrázek

s výsledkem:

Obrázek

a k tomu jsou ještě detailní analýzy:

Obrázek

Můj názor ale je, že tohle celé je dobře použitelné jen na objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností a pokud fotíme na nějakou oblíbenou vzdálenost. Jinak se může stát, že pro perfektní výsledek budete mírně potřebovat dolaďovat jak se změnou ohniskové vzdálenosti, tak i se změnou zaostřovací vzdálenosti.

Pokud je zvolená testovací vzdálenost v blízkosti minimální vzdálenost ostření, může se hodnota mikronastavení hodně lišit od nastavení pro běžnou vzdálenost, a tak pokud se nechystáte fotit makro, doporučuje se na fotografie testovacího obrazce použít vzdálenost cca 50-násobku ohniskové vzdálenosti, takže u 18-35 by to bylo 1-2 m.

Interpretace hodnot naměřených FotoABC je z mé strany subjektivní, ale v případě těchto naměřených hodnot bych provedl ještě další nezávislý ověřovací test (ověřil bych si, zda se výsledky neliší se změnou vzdálenosti, zaostřovacích bodů nebo se změnou osvětlení) a pokud by se výsledky i z jiného testu potvrdily, objektiv bych vrátil nebo poslal do servisu.

Mimochodem, existuje ještě jedna rychlá a elegantní metoda, která by se mohla hodit na tuto situaci, kdy máte zoom (18-35) a hodnoty nastavení jsou jiné pro každou ohniskovou vzdálenost . Pokud bych zvažoval, že bych si objektiv chtěl nechal, zkusil bych, jestli ho dokážu nastavit metodou DotTune. Pokud by to ani touto metodou nešlo, šel by objektiv do servisu nebo z domu.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 9. 11. 2013 13:10

pemar píše:kdybych problém měl, koupil bych si LensAlign...

To myslis tu legraci za 1500Kc ci kolik to stoji? Tomu ja rikam vyhozene penize z okna, kdyz to lze vyrobit na koleni:
Obrázek
*Sigma 50/1.4 bez korekce
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 9. 11. 2013 13:24

To Petr Luňák: Ano přesně tak, výše jsem to i psal, že i já to považuji za předražené, ale pro takové jako jsem jsme já, je to nejjednodušší řešení (jsem manuálně levej jako šavle a doma nemám ani šroubovák :-) )

Existuje spousta pomůcek tohoto typu dělaných podomácku, ono to asi pak chce si trochu pohrát i s kalibrací, aby se z toho snadno odčítaly hodnoty pro mikronastavení.

Takže pochvala z mé strany nejen za moc pěkné fotografie, ale i za šikovnost !
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 9. 11. 2013 13:55

pemar: Ja kdyz jsem si uzival sve backfocusove dny slavy v Kodanske s D7000, tak mi provizorne stacila i nikonacka krytka objektivu, tj. leskle pismo na cernem podkladu.
Jinak teda chlape, vytisknout z netu obrazek a nasledne ohnout papir (ja to teda jeste vystuzil skolni podlozkou z papirnictvi), to zvladne i "levak" :)
Na to, ze to clovek pouzije jednou za cas, respektive jen pri nakupu noveho skla (a to jeste tehdy, ma li na BF/FF podezreni), mi prijde skutecne zbytecne venovat nejakemu nastavovani kvanta casu, potazmo penez. Jak sam pises, jakmile by mi objektiv vykazoval pri ruznych ohniscich, respektive zaostrenych vzdalenostech, jinou miru BF/FF, sel by z domu. Me se takhle chovala Sigma 50/1.4 prave na D7000 a proto jsem ji prodal, neslo to proste seridit, cili objektiv leda na zivy nahled. Na D700 jsem si ji koupil znova, kde ostri presne bez ohledu na zaostrenou vzdalenost, tuky tuk :)
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 9. 11. 2013 14:51

Já jsem FF/BF řešil také jenom jednou a skončilo to nakonec výměnou objektivu (profi objektivu od Nikonu). Nikon, Canon mají výhodu v tom, že mají všechny informace ke svým tělům a objektivům a výrobci třetích stran jsou na tom hůře, spoléhají na informace od výrobců a reverzní engineering. Navíc výrobci mohou firmware v tělech strojů různě měnit a zachovat kompaktibilitu je pro výrobce třetích stran honička.

Já bych nastavování řešil také jen tehdy, když výsledky budou podivné. Co se týče výsledků měření té Sigmy od FotoABC, to potřebné nastavení létá v dost velkém rozsahu, zkusil bych to možná ještě na střed těch jeho hodnot a udělat porovnávací fotografie s jiným objektivem, se kterým je spokojen.

Jasně, že rychlý test se dá udělat snadno a rychle, ale když si chci být výsledky jist, snažím se postupovat tak, aby výsledek byl transparentní, nezpochybnitelný a v servisu opakovatelný (tj. aby závada bránící užívání byla jednoznačně prokázána).
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 9. 11. 2013 17:36

pemar: Přehlédl jsi/jste ve svých úvahách tohle:
http://www.tomx.eu/Testy/Sigma1835/Dock.jpg
????
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 9. 11. 2013 17:41

Aha, tak to jsem fakt přehlédl !

Ten Dock vypadá fakt dobře, to od Nikonu neznám, to je fakt zajímavé, že se to dá takhle detailně nastavit (zachránit).

Tak držím palce ! zajímalo by mne, jak to nakonec dopadlo.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 9. 11. 2013 17:48

Není od Nikonu, je od Sigmy, připojí se k objektivu. Zatím nevím, zda se s Nikon AF Fine Tuning sčítá nebo co se stane, když se nastaví obojí. Až teď jsem se vrátil domů a je zase tma, nemám rád nastavování AF v umělém světle.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 9. 11. 2013 19:12

To já vím, že je to do Sigmy, proto říkám, že od Nikonu nic podobného zatím neznám.

Četl jsem zkušenost zákazníka, který korigoval Sigmu 18-35 přes Sigma USB Dock. Odchylku měřil přes Focal od firmy Reikan, který měří potřebu mikro nastavení dost přesně (takže lze vyloučit jeho nepřesné měření) a naměříl poměrně velké rozdíly mezi 35 mm (korekce +15) a 18 mm (korekce -8). Došel ale k tomu, že hodnoty korekcí naměřené na těle se neshodují s hodnotami korekcí na Sigma Docku, takže se musel znovu vrátit k pracnému nastavování, protože Sigma Dock nastavuje objektiv v doku mimo tělo, takže se musí sundat, nastavit, nasadit, změřit, sundat ...

Ono sice můžete ten objektiv nastavovat jako 4 pevné objektivy (18,24,28 a 35 mm), ale ono je-li optika mechanicky rozhozená, tak to software nemusí spasit. On je tam totiž ještě průšvih se zaostřovací vzdáleností, může se Vám podařit obraz zkorigovat na 2-nekonečno, ale fotografie na blízko nemusí být podle Vašich představ. Některé kombinace těl a objektivů prostě nepasují a mohou to být i ty drahé, viz pro zajímavost:

http://www.reikan.co.uk/focalweb/index. ... formation/

To mi potvrdil závěr tohoto zákazníka, který po všech měřeních a nastaveních objektiv vrátil a dostal jiný, který byl lepší, ale stejně zase potřeboval nastavení přes Sigma Dock.

Korekce -16 je pro mne důvod k výměně (já jsem 14-24/2,8 vyměnil kvůli potřebě korekce -10), ale rozdíl -16 na 18 mm až -6 na 35 mm je menší, než uvádějí jiní stěžovatelé (zdá se to být tzv. "lepší kus").
pemar
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka