Jaky 85mm objektiv?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 5. 9. 2015 19:06

feanoor píše:Ten test na diyphotography je zmatenej, píše se tam, že nahoře by měla být Sigma, uprostřed Canon a dole Samyang, a potom je to v ve výřezech úplně jinak. Takže bůhví co vlastně k čemu patří.

http://www.diyphotography.net/samyang-1 ... -135mm-f2/
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 5. 9. 2015 21:18

Ten Samyang je v mých očích vítěz, navíc za ty peníze.

Já jsem zjistil, že u té svojí 135mm ujíždím na to, jak je to ostré, jaký to má přechod mezi ostrým a neostrým, jaký to má barevný rendering. To je pro mne třeba problém u Sigmy a i u Nikonu 85/1,8, které mají z mého pohledu ten color rendering sterilní a nudný. Dá se to sice řešit, ale je to otrava. To je třeba ten rozdíl mezi Sigmou a Otusem. Fakt ale zase je, že pokud je fotografie nudná, objektiv to nezpasí.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 5. 9. 2015 21:34

Pemar: ad ten tvůj barevnej rendering. Ty to poznáš? Já ne, asi nemám tak dobrý skla, nebo si všímám jinejch věcí na fotce :) Hlavní faktor je stejně snímač. Nemáš nějakou ukázku?
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 5. 9. 2015 22:00

Já ten rozdíl na svém monitoru a u svých fotografií vidím. U cizích je to těžké, ve hře je mnoho neznámých.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 5. 9. 2015 22:11

Jen jestli to neni tim, ze s kazdym sklem fotis neco jineho a mas odlisny zorny uhel. Pripomina mi to kamarada, co byl uneseny ze samyangu 10mm. Jaky to ma prej uzasny barvy a kontrast. No bodet by ne, kdyz mel na pulce fotky tmave modrou oblohu, zatimco z telete jen zelene krovi :)
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 9. 2015 07:04

Není to tím. Bohužel.

Ale vidím to asi proto, že fotografie minimálně upravuji a že mám opravdu kvalitní monitor. A samozřejmě se to dá doladit, kvůli tomu mám DxO a dokoupené všechny ty filtry, když mi na tom záleží, tak to "zfotošopuji", jinak "moc práce".

Většinu fotek ale stejně zmrším kompozicí, světlem nebo nevystižením správného okamžiku.

Na vánoce si chci koupit 24mm objektiv (abych neměl pod stromečkem jen oříšky nebo ponožky) a color rendering a hmotnost jsou důvodem, proč chci koupit Nikon 24/1,8 a ne Sigmu 24/1,4.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 6. 9. 2015 09:19

A mohl bys tedy dát 2 tvoje fotky, kde ten rozdíl vidíš?
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 9. 2015 10:22

Speciálně to fotit nebudu "moc práce", zkusím pohledat něco na hardisku. Pamatuji si, že jsem zkoušel 135/2 oproti 70-200/4 na 135mm, ze Sigmy mám nějaké fotky z trhu, kde jsem měl i Sonnar, ale mám obavu, že jsem do nich barevně sahal a že RAWy jsou dávno smazané.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 9. 2015 11:01

Já teda pemarovi věřím, že rozdíly vidí, protože mám stejnou zkušenost s vlastními objektivy. Rozdíly v barvách, mikrokontrastu, kvalitě přechodů mezi ostrým a neostrým atd. jsou značné i u celkem obyčejných objektivů, které mám nebo jsem měl. Posoudit cizí je těžší, protože nevím, co s fotkami dotyčný udělal, a ne vždy jsou k dispozici fotky ze stejných podmínek.
...jinak teda nevím, jestli je k tomu nutné mít dobrý monitor. Doma mám grafické kalibrované aRGB PVA Eizo s velmi kvalitním obrazem, v práci jedno z prvních a nejlevnějších (asi 4,5 tis) kancelářských IPS od LG, které obrazem moc nenadchne, a vidím to na něm taky.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 9. 2015 11:38

Tak ty fotografie z 70-200/4 a Sonnaru 135/2 jsou už také smazané, já když si něco chci ověřit, tak to zkusím a pak to promazáván, protože je to esteticky nezajímavé.

Našel jsem ale dvě fotografie z farmářského trhu, kde je něco málo vidět (žádný labtest to ale není), nejsem si jist, zda jsem tu Sigmu barevně nevylepšoval, šlo mi o ty kachní prsa a ne o porovnání.

Obrázek

Obrázek

Je to hodně o tom monitoru, na notebooku nebo jiném monitoru to skoro není vidět. A jsou to jiné záběry, jiná ohniska, jiné clony, ...

----------------------------------------------

Jinak jsem našel zajímavý lab test na color rendering, který ukazuje, že starý Nikkor 135/2 dává přesnější WB, než Sonnar. U Sonnaru je to ale moc pěkná (z mého pohledu lepší) kombinace, ostrosti, kontrastu, bokehu a barevného podání, ten Nikkor je mf. ve srovnání se Samyangem a Zeissem měkký.
Naposledy upravil pemar dne 6. 9. 2015 11:57, celkově upraveno 1
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 6. 9. 2015 11:48

:roll:

Pemare, Pemare....
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 9. 2015 12:02

Já jsem to psal, že to jsou jablka a hrušky (teda spíše kachní prsa :-) ), nic lepšího jsem nenašel, ale nemusím si to dokazovat, mám to vyzkoušené.

Tady je ten test, který je udělaný za srovnatelnějších podmínek, pro PL může být zajímavý ten rozdíl mezi Sonnarem a Samyangem v barevném podání:

http://www.verybiglobo.com/zeiss-apo-so ... -review/3/
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 6. 9. 2015 14:05

Ještě ke srovnání Samyangu a Canonu 135/2 L.
Ten Sam fakt odvádí výbornou práci - čas videa od 4:07

Ale doporučuji shlédnout celý test, fakt moc pěkné video.

https://www.youtube.com/watch?v=XcvqCYelgj4
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 6. 9. 2015 14:17

Kdyz me by zajimalo prave JAK to mas vyzkousene, protoze pokud vychazis z ruznych scen, z jinych uhlu pohledu atd., tak to proste nelze zobecnovat. Zatimco test treba na WB, na ktery odkazujes, uz vypovidajici hodnotu ma, protoze je to porovnani za identickych podminek a sceny.

Jinak Zeiss bude urcite na plnou diru nejlepsi ze vsech skel co mas, co se tyce prenosu kontrastu a ostrosti. Takze i to muze hrat roli, pokud vychazis pouze z dojmu pri foceni na plnou diru.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 9. 2015 15:28

Já jsem to testoval ve víceméně srovnatelných podmínkách v exteriéru jen s Nikonem, na té Sigmě už jsem to ve srovnatelných podmínkách nedělal, ale vidím to tam bohužel docela jasně.

Já nemám doma kolorimetrickou sadu, ale dalo by se to laboratorně změřit, je to ale zbytečné. Nějaký rozdíl tam bude vždycky, dělají to použité materiály, konstrukce atp.

Ten Nikon 135/2 mne v tomhle ohledu pozitivně překvapil (jinak ale nic moc), protože moje ostatní objektivy Zeiss válcuje v oblasti barevného podání s velkou převahou. To jsem viděl i na Makro-Planaru 50/2, parádní barvy. Prakticky to ale moc neznamená, on velký rozdíl je i ve snímačích, to už tu někdo psal, třeba zrovna D700 dává moc příjemné barvy, D810 nebo D750 jsou studenější a D7100 je někde mezi nimi.

Ten Sam je za ty peníze naprosto parádní sklo.
pemar
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka