Jaky 85mm objektiv?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod chel 23. 7. 2014 00:01

pemar píše:Jinak Chel nezklamal, do každé diskuse o technice propašuje nějakou svoji silně postprocessovanou fotkou, která s diskusí (v tomto případě o 85mm) nemá moc společného. Ale tu diskusi to oživilo, takže odpuštěno :-)

Vubec nevim o cem to mluvis ... ale jen dodam, ze to o cem vy mluvite je jen mala cast k tomuto ....
Obrázek pokus cislo 2
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 23. 7. 2014 01:50

...mluvi o tech 3 zadcich zcela mimo tema.
U tehle fotky je bokeh uz dost rusivy (uz v malem nahledu), zejmena cela svetla leva strana. Pujc si Gecko, nebo Samyang (nebo jednactyrkovou Sigmu). Pak pochopis, ja byl "za mlada" take spokojeny s 50/1.8D :)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 23. 7. 2014 07:30

Počet lamel clony je takové výchozí zjednodušení. Asi jako když je těch lamel hodně málo, dělá to vždycky mnohoúhelníky. Většina objektivů má lamel o dost víc, než by bylo potřeba, aby měl tenhle parametr příslušnou váhu. Výjimky se jistě najdou.

U té slečny na chodbě, sice nedokážu přesně popsat proč, ale levá strana mě tak ruší. Ten artefakt na pravé straně za hlavou v druhé verzi už zmizel. Opěradlo židle má duchy.

K věci, pořídil jsem čerstvě géčko, netroufám si na manuální ostření u Samíka a mám vrozenou nedůvěru k použitému zboží (to je subjektivní), záruka není k zahození.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Radek71 23. 7. 2014 07:56

Ta prvni fotka je technicky nekde jinde, tato druha uz to trochu rve vice, na tomto LCD co mam ma navic mizejici prepaleny loket. Taky jsou tam nejaka dokousana kresla, stin na tvari ma ostrej prechod, bohek je skoro posledni co vadi. Nicmene tak kytka je hrozna.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 23. 7. 2014 08:14

Hodnotit fotky, když i na mobilu je vidět, že autor fotí stylem - takhle to tam bylo - nemá smysl. Stejně tak když mluví o bokehu a sebehrůznější bokeh za milovanou bytostí ho nepřiměje fotku vyhodit, nebo se pokusit opravit.
:-)
Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 23. 7. 2014 08:52

Ja som v tomto asi veľmi divný a už vôbec nie fotograf s veľkým F, lebo ak je motív v poriadku, tak ma detaily v bokehu vôbec nezaujímajú, samozrejme ak nie je nejaký príšerný. Skôr ocením, ak fotograf pracuje a ráta aj pozadím centrálneho objektu, čo sa teda stáva málokedy.
Inak rovnako ako Radek, prvá verzia sa mi páčila viac...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hoax 23. 7. 2014 09:25

chel: Opravdu na tu postprodukci se*eš :) Tohle je ještě horší. A stejně asi nemá cenu tuhle fotku rozebírat v souvislosti s bokehem, evidentně je s pozadím něco děláno, rozmazání vlasů atd. Když už to sem teda pořád dáváš, možná bys mohl sebrat odvahu a dát sem verzi bez úprav, ať je to k věci:)

Jinak si myslím, ať si každej koupí co chce, vzhledem k požadavkům, ceně atd. Bokeh u D je takovej jakej je, někomu kdo je na to hodně citlivej to může vadit, někomu zase ne, co na tom nechápete.
Najdi si na netu ukázky, nelíbí se ti D? kup si G nebo Samyang. Já třeba u bokehu přivírám oči, už takhle si vybrat kvalitní a fungující objektiv není sranda a kdybych chtěl 100% bokeh, tak mi nakonec zbývá snad jen manuální Samyang. Viz třeba bokeh drahý 50 f/1.2 od Canonu.
http://www.photozone.de/canon_eos_ff/47 ... 5d?start=1
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 23. 7. 2014 09:45

U portrétu se obvykle aktéři starají o to, jak je portrétovaná osoba oblečená, učesaná, namalovaná, jaké má ozdoby, jak se tváří, jak stojí, sedí či jde, prostě mnoho starostí, které tu fotografii zásadně odlišují od reportážní momentky.
Proto je zcela kuriózní tvrdit, že při všech těchto starostech a aranžování fotografa vůbec nezajímá, co je na pozadí a že cokoliv nevhodného tam je, má prostě objektiv krásně krémovitě rozostřit. Nejlépe aby tomu dal i barvy vhodně doplňující barvy modelky, ne? Černovlásku asi nepostavím před černé pozadí a pokud má modelka fialový svetr, asi za ni nedám červený nápis Coca Cola, ne? Fotograf je zodpovědný za celý záběr a není pravda, že má nárok naaranžovat portrét tak, aby za modelkou byly popelnice, rvačka popelářů a drátěný plot v silném protisvětle, protože o to se fotograf nestará, z toho má objektiv správně udělat krémovitou nádheru, ne?

Takže znova, pokud fotograf nedělá úplný pitomosti, tak D-čko dopadne takto:
http://www.tomx.eu/Testy/Nikkor_85/Boke ... rsus_G.jpg
a tohle není takový průšvih, aby se dalo říci:
"Nikkor AF 85mm f/1.8D není vhodný ani pro situace, kdy fotograf nechce/nemůže dát víc, než 6000 Kč za portréťák."

Petr Luňák neustále argumentuje tím, že já jsem D-čko vyměnil za G-čko . To přeci není vůbec žádný argument, ne? Já jsem jednoduše za to G-čko těch 12 tisíc dát mohl a chtěl. Tím, že jsem osobně D-čko prodal, vůbec neznamená, že se tím ten objektiv pro mě stal mizerným, nedoporučeníhodným atd. Existují přeci nějaké stupně a nebudu hloupě a pubertálně tvrdit, že všechno níž, než je můj stupeň výbavy je úplně špatně.
Jinak úplně hlavní důvod výměny D-čka za G-čko bylo pro mě průběžné ostření při pohybu. S D-čkem jsem měl problém fotit s malou HO při chůzi.
Druhý důvod v důležitosti byl výkon na plnou díru. To je ovšem samozřejmě už důvod relativní, jelikož F2.2 a F2.5 není tragicky vysoké clonové číslo.
Nižší bokeh fringing a méně časté výraznější linie v bokehu byly důvodem třetím a čtvrtým a samostatně by mě určitě nepřiměly k výměně.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gamut 23. 7. 2014 09:50

bob222 píše:Ja som v tomto asi veľmi divný a už vôbec nie fotograf s veľkým F, lebo ak je motív v poriadku, tak ma detaily v bokehu vôbec nezaujímajú, samozrejme ak nie je nejaký príšerný. Skôr ocením, ak fotograf pracuje a ráta aj pozadím centrálneho objektu, čo sa teda stáva málokedy.
Inak rovnako ako Radek, prvá verzia sa mi páčila viac...

Já teda nevím, ale to nemá co dělat s divností. :-D Řekl bych, že je to přirozená lidská vlastnost. A pokud ta fotka za něco stojí a má šmrnc, tak se dělají různá kouzla, jak tomu pomoci. Fláknout něco na plnou díru a pak zkoumat bokeh (v nejhorším případě téměř trojúhelníčky), fakt ztrácí smysl. ;-) To prostě někomu vadí fialové větve, někdo si jich ani nevšimne. O případné HO, která je teď tak v módě ani nemluvě.
Gamut
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 23. 7. 2014 10:57

JJ fotka je ***** .... hned ji smazu :D
chel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 23. 7. 2014 12:32

Ja kdyz neco zkoumam tak po dlouhem nalehani a neochotne. Pokud neco komentuju, tak proto, ze to vidim driv nez tu modelku. Takze kdyz nekdo vyfoti "portretakem" 50mm F1,8 divku pred krovim a prvni co vidim, tak je v 60% fotky krovi s obrazci majici ambici mne omdlit, tak uz ani oko k te modelce nedojde. Stejne tak pokud je to nasiroko zblizka a modelka vystrci loket do objektivu, tak prvi tri sekundy vidim obri loket a pak uz nic protoze jsem KO. Verim ze vetsina lidi to minimalne v tomto fotu ma stejne, tezko se chape, ze nekdo stahne na disk fotku co semu libi a pak se mu prestane libit, protoze v okne je 255-255-255.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 23. 7. 2014 13:03

Radek71: jo, zažil jsem exoty, co zcela vážně tvrdili, že když ten flek je 254,254,254, tak je to krásná fotka, zatímco když je 255,255,255, tak je to hnus. :-)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 23. 7. 2014 13:09

Pokud si dobrovolne na sebe postavi vezeni, je to jejich boj. A extremne se hnipat v technickych zalezitostech (vetsinou nesmyslech) u fotografie je krasne vezeni ze ktereho maloktery technik vyleze ...
chel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 23. 7. 2014 14:29

Pro me osobne je zdvojeny aberujici bokeh mnohonasobne vetsi zlo, nez kdyz fotka nema rezavou ostrost pri stoprocentnim zvetseni na monitoru, za kterou se tu minimalne dve mistni ID zenou jako za svatym gralem :)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 23. 7. 2014 15:55

Napsal jsem ..."...když autor fotí stylem - takhle to tam bylo. ..".. a takových je tu nemálo, o technice ani slovo. Chápu ty, co se jim práce v PS nelíbi.
:-)
Zdravím
Puntík
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka