Jaky 85mm objektiv?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 22. 7. 2014 15:50

rodri píše:Chtělo by to v pozadí nějaký křoví nebo listí, to dělá často hodně skaredej bokeh, pak by se dalo posoudit, jakej je rozdíl ,mezi 'Do' a 'G'.

Souhlasim, ale i na tom kresle je videt to neprirozene zdvojeni linii, stejne tak na te fotce od FotoABC, co jsem citoval, kde to z druhe modelky dela trosku obludku. A stejne tak se tenhle typ bokehu projevi na ruznych spercich a jinych modnich doplncich, jsou li mimo DOF. Zdaleka nemusi jit jen o nejkritictejsi prosvitajici svetlo mezi listmi ;)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 22. 7. 2014 15:56

Obrázek sice to neni 85mm ale ja na to seru.
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 22. 7. 2014 16:01

2 chel
Máš to krááásne poosráááno! Palec hore... :tleskani ^^
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hoax 22. 7. 2014 16:01

Je hezký, že do káždýho vlákna nám sem dáš minimálně jednu svojí fotku, ale ještě bych na tom postprocesu zapracoval. Mám na mysli tu auru kolem slečny. To mě vadí víc než bokeh, ten je v pohodě.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 22. 7. 2014 16:07

To je ***** series .. sral jsem na to pri foceni a budu i pri postprodukci ;)
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 22. 7. 2014 16:33

Tak co se fotek od chela týká, teď už jsou jich tady doslova 3 pr*dele :-D polední dvě obzvláště koukatelné! Jinak za mně jednoznačně G, i když musím taky potvrdit zkušenost s backfocusem... Ale rychlý mi přijde dost. Teda na pevňák.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 22. 7. 2014 18:25

Me se libi ten podpis... to je vzacnost, kdo si rika "Víťa", nebo "Milošek", nebo "Kájik". Dyť to je roztomilý. Ty prdle jsou pěkný, tonálně, kompozičně, jenom me v 350ms uhodily do oka ty bílý místa po kalhotkách. Puntik by trochu naklonil desku, aby tam prvni nemela trochu vetsi zadek.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 22. 7. 2014 18:33

Tak jsem si dal trochu práce a tady jsou reálné bokehy 85D versus 85G:
http://www.tomx.eu/Testy/Nikkor_85/Boke ... rsus_G.jpg
Prosím řekněte - je D-čko takový průšvih?
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 22. 7. 2014 18:51

To Chel: Mně se to líbí tonálně a kompozičně, ale ne vizuálně, ono sice se říká, že objem ničím nenahradíš, ale s těmito holkami je asi docela ***** :-) Problém je, že pořád :-)

Naklopení desky už to asi moc nezachrání ...

Jinak Chel nezklamal, do každé diskuse o technice propašuje nějakou svoji silně postprocessovanou fotkou, která s diskusí (v tomto případě o 85mm) nemá moc společného. Ale tu diskusi to oživilo, takže odpuštěno :-)

Jinak bokeh je hodně subjektivní, třeba pro mne hodně objektivní photozone ho u 1,8D chválí, měří to docela objektivně, ale vždy trochu záleží i na tom záleží, s čím to srovnáváme, jakou máme testovanou situaci:

Bokeh 1,8D:

http://www.photozone.de/nikon_ff/622-ni ... ff?start=1

všimněte si těch modrých a červených okrajů

Bokeh 1,8G:

http://www.photozone.de/nikon_ff/717-ni ... ff?start=1

jsou tam taky, ale podle mne je to o trochu lepší.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Radek71 22. 7. 2014 20:26

Naklon to resi hodne. Nicmene "jakoby praxi" znam jenom z hlediska mensich veci ala produktovka, takto velke zadky, to vlastne nevim jak by to fungovalo. Ale melo by.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 22. 7. 2014 20:53

pemar píše:photozone ho u 1,8D chválí, měří to docela objektivně

Really? :)

The image blur in front of the focal plane is very smooth, however that's not something you'll often benefit from in real world shots. Behind the focal plane the bokeh quality is a bit lower, with slightly nervous blur.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 22. 7. 2014 21:10

Píšou slabě nervózní a píšou také o velmi vyhlazeném obrazu, v celkovém hodnocení jsou pak pak sice ještě přísnější, ale pořád jsem to bral ještě jako chválu, když napíší, že bokeh není špatný, pravda ale je, že ve srovnání s jinými pevnými světelnými skly 1,8D nevidí v oblasti bokehu něco, v čem by 1,8D převyšovala konkurenci. Nepíší ale, že by byl hnusný, vyloženě nervózní atd. což ale může být i určitá diplomacie, to připouštím.

"The quality of the background blur is not bad, but lower than with most ultra fast portrait primes. If you're after buttery smooth bokeh, this is not your primary choice."

Zkusme se podívat na ty obrázky z photozone a z nich si udělat vlastní názor. Můj názor je, že 1,8D není katastrofa, ale je to průměr, žádnou parádu tam nevidím. Mimochodem, není náhoda, že žádný Dčkový objektiv nemám. :-)
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 22. 7. 2014 21:45

" If you're after buttery smooth bokeh, this is not your primary choice"

Tohle je vystizne a nepotrebuje dalsi komentar. Ani vyrezy barevnejch fleku z fotek na buhvi jakou clonu od FotoABC to nezmeni. F1.8 sklo si nekupuju kvuli tomu, abych ho clonil na f4. A dam ruku do ohne za to, ze nejsem zdaleka jediny takovy, naopak takovych je drtiva vetsina, ktere zajima vykon na plnou diru.

Samyang 85/1.4, prirozene na plnou diru:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Protisvetlo:
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 22. 7. 2014 23:04

Ty výřezy jsou v drtivé většině od F1.8 do F2.8. To není bůhvíjaká clona. A hlavně nevím, jak bych mohl "bůhvíjakou clonou" 85/1.8D nadržovat, protože bokeh zacloněného objektivu je spíš horší.
No a desítky bokehů z reálnách fotek je více vypovídající, než nějaké textové hodnocení. Ono jde u bokehu jaksi o to, jak každému individuálně esteticky vyhovuje a představa, že estetika se řídí názorem Petra Luňáka je cosi mezi absurdním divadlem a neuvěřitelným sebevědomím. Petře Luňáku, prosím smiř se s tím, že kdyby ses na hlavu postavil a kdybys dostal 150 diplomů za cokoliv, tak nikdy nebudeš diktovat ostatním, co je hezké a co ne. To nezvládneš, na to prostě nemáš a nikdy mít nebudeš. Pokud máš takové ambice, tak Tě lituji. A i když to ní kousavě, tak je to v podstatě dobromyslné, protože čím dříve každý z nás pochopí, že v estetice nelze mít navrch, tím lépe.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 22. 7. 2014 23:14

FotoABC píše:Ty výřezy jsou v drtivé většině od F1.8 do F2.8. To není bůhvíjaká clona. A hlavně nevím, jak bych mohl "bůhvíjakou clonou" 85/1.8D nadržovat, protože bokeh zacloněného objektivu je spíš horší.
No a desítky bokehů z reálnách fotek je více vypovídající, než nějaké textové hodnocení. Ono jde u bokehu jaksi o to, jak každému individuálně esteticky vyhovuje a představa, že estetika se řídí názorem Petra Luňáka je cosi mezi absurdním divadlem a neuvěřitelným sebevědomím. Petře Luňáku, prosím smiř se s tím, že kdyby ses na hlavu postavil a kdybys dostal 150 diplomů za cokoliv, tak nikdy nebudeš diktovat ostatním, co je hezké a co ne. To nezvládneš, na to prostě nemáš a nikdy mít nebudeš. Pokud máš takové ambice, tak Tě lituji. A i když to ní kousavě, tak je to v podstatě dobromyslné, protože čím dříve každý z nás pochopí, že v estetice nelze mít navrch, tím lépe.

Nemas pravdu a muzu to hrave dolozit, pokud to nezvladnes za pomoci vlastniho testu sam, coz asi ne, nebot ti bude branit ego, jak jsem se jiz u tebe nejednou presvedcil, viz udajne spatny kontrast Tamronu, viz udajne spatne barvy ze Sigmy, viz udajna neostrost Nikkoru 70-300 oproti 85/1.8D atd. atd., kde si nedokazal protiargumentovat a VZDYCKY si z diskuse utekl za pomoci ohrane pisnicky ze ja jsem ten spatny, mily Tomasi :)
Zacloneny Nikkor 85/1.8D, stejne jako zacloneny Nikkor 50/1.8D, ma bokeh podstatne mekci a predevsim bez aberace, nezli bokeh pri plnem odcloneni. Ze se ze svetel stavaji mnohouhelniky neznamena, ze to je jedine kriterium kvality bokehu, ale uklidnim te, stejny pohled na to ma i Digitalni foto magazin, kde jejich jedinym meritkem pro kvalitni bokeh je pocet lamel clony :-D

Budu se opakovat, ale nic neni vice vypovidajici nez to, ze ten, kdoz se zastava 85D jej sam vymenil za 85G, hned jak to slo :tleskani
Petr Luňák
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka