Jaky 85mm objektiv?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 17. 5. 2014 12:02

V tom smyslu urcite ne, podle toho jak si ho odcitoval . Neni treba ho domyslenim si nevyrceneho branit ;)
Pokud ti jde jen a pouze o ubytek svetla, ND dava samozrejme mnohem vetsi smysl. Polarizak ma ovsem tu vyhodu "dve funkce v jednom baleni". Navic urcite neplati, ze polarizacni efekt je vzdy u portretu na skodu. Neni portret jako portret, to by opet mohl pan fotograf vedet, no offense ;)

Obrázek
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 17. 5. 2014 12:09

:love:

no, možná že půjdu do té EXUS Marumi c-PL.. a budu se modlit, aby šla přes tu redukci i na ten 10-18 zoom krajinářskej půjčovat bez "tunelu" :lol:
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník

Odeslat příspěvekod golem2 17. 5. 2014 12:32

Fuck8r píše:asi ve smyslu že "zapnutej" polarizák mi portrét leda tak zmrví a "vypnutej" je k ničemu (ve smyslu že zaplatím 3x víc, než za ND se stejným efektem snížení exp.) teda kdybych měl jistotu, že bych si ho mohl půjčovat i na krajinářský zeiss přes redukci 72mm -> 62mm a tam bych už využil i jeho hlavní funkci, tak bych šel do té marumi, jenže nevím jak bude vadit redukce+slim polar na ohnisku 10-18 (15-27 eqv.)

Pri použití CPL na ohnisku 10-18 mm narazíš na iný problém. Napr. obloha nebude rovnako sýta po celej ploche fotografie.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 17. 5. 2014 12:38

ó jé :-l

a přitom jsou krajinky (=ultra širokoúhlá ohniska) hlavní disciplínou polarizáků :-))
Fuck8r
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 17. 5. 2014 13:01

Fuck8r píše:ó jé :-l a přitom jsou krajinky (=ultra širokoúhlá ohniska) hlavní disciplínou polarizáků :-))

Poněkud se mýlíš, ultra široká ohniska nezobrazují perspektivu (nejen v krajině) přirozenou, jak jí vidí člověk. Takže spíš nikoliv.
Hlavní devizou polarizáku je řízené odstraňování odlesků z čehokoliv kromě kovů. Tedy použití kdekoliv. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 17. 5. 2014 13:25

co jsem tak koukal na fotky z 10-18 tak ve městě je realita dost zkřivená, jakože baráky zkřivený, lidské hlavy roztažené do aliení podoby (u stran) apod, kupodivu fotky ze stejného 10-18 ale přírodní na mě působí přirozeně a v pohodě - asi proto že nevím jak byl doopravdy široký ten a ten kopec, skála, jezero, šutry v popředí, kdežto moc dobře vím, jak je široká lidská hlava, auto, že jsou domy rovné apod :D ale co jsem tak vysledoval tak 10-18 je na přírodní scenérie naprosto správný, použitelný rozsah a polarizáku, že se říká krajinkářskej filtr (u portrétu dobrý na brejle, produkt foto odlesky apod.. ale u krajiny že se nadře nejvíc)

jinak nevím jak by se fotily přírodní scenérie široké s nějakou 35kou- snad jen několik řad panoráma seskládat do jedné širokoúhlé fotky se zachycenou nezkreslenou realitou, nebo já nevim... a pak klasické fotky širokáčů alá něco v popředí (samozřejmě silně zdeformované směrem k nám ale i do stran a nějaké pozadí) to přece ani jinak udělat nejde ne?
Fuck8r
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 17. 5. 2014 16:14

Fuck8r píše:co jsem tak koukal na fotky z 10-18 tak ve městě je realita dost zkřivená, jakože baráky zkřivený, lidské hlavy roztažené do aliení podoby (u stran) apod, kupodivu fotky ze stejného 10-18 ale přírodní na mě působí přirozeně a v pohodě - asi proto že nevím jak byl doopravdy široký ten a ten kopec, skála, jezero, šutry v popředí, kdežto moc dobře vím, jak je široká lidská hlava, auto, že jsou domy rovné apod......

Napsal's to dobře, nesprávné zobrazení poznáš teprve v konfrontaci se skutečnou krajinou. Ale kdo to dělá, že.. ;-)
Informativní či dokumentační fotka, jakou krajina je, nesmí být ani tvarově zkreslená a je s podivem, kolik lidí řve jak u zubaře při spatření HDR, ale klidně snesou tu krátkoohniskovou deformaci jen z důvodu, že "toho tam dostanou víc". Takže se dá akceptovat ještě tak ohnisko max. cca 15mm na APS-C, ale i jeho zobrazovací úhel vylučuje použití polarizačního filtru stejně jako nevhodný azimut záběru vůči slunci. Při zatažené obloze to funguje dobře ale takové fotky se boužel nelíbí a tedy nedělají. :-)
Mimochodem, panorama skládaná, nebo širočinou, jedno jest. Dalece přesahují možnosti lidského pohledu aniž by se jedinec na stanovišti vrtěl. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 17. 5. 2014 16:42

Klasicka krajina ma s deformacemi malo problemu, kdo vi jak je tlusty kmen stromu v tomto pripade v realu a ze ta vysoka skala v pravo je vlastne mala skalka a placaty kamen v potoce neni ve skutecnosti pres pul toku. O tomto problemu deformace k krajiny jsem jeste neslysel, mozna ma problem vojenska rozvedka, kdyz foti posumavi pro pripad utoku na Bavorsko. Pak je prekvapi kmeny, co vsechny UAZy zastavi.
Toto je problem fotografii architektrury a samozrejme lidi na fotkach, proto kdyz pred zamkem Lednice stoji Stela Zazvorkova, co uz ma sama od prirody obrovsky lejtka, tak se muze stat, ze je bude mit jako ten rakusak stehna.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 17. 5. 2014 16:49

Ja bych to s tou architekturou na sirokac nevidel tak blede... Copak kazda fotka architektury musi byt jak z ucebnice stavebky? Samozrejme, ze ne...

Obrázek
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 17. 5. 2014 16:56

Radek71 píše:Klasicka krajina ma s deformacemi malo problemu, kdo vi jak je tlusty kmen stromu v tomto pripade v realu a ze ta vysoka skala v pravo je vlastne mala skalka a placaty kamen v potoce neni ve skutecnosti pres pul toku. O tomto problemu deformace k krajiny jsem jeste neslysel, mozna ma problem vojenska rozvedka........

No, nevím, klasická krajina (neboli velká, tříplánová) by se záběrem (extrémní) širočinou patrně problém měla znatelný ne-li velký, protože už v druhém, nemluvě už ani o třetím plánu by se o viditelných podrobnostech vůbec nedalo mluvit (pokud nebude skládaná z padesátky na zeď). V případě "klasické" veduty, no prosím, stejně jako s fotkou části nějakého vnitrobloku by problém být nemusel, to ano...... ;-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 17. 5. 2014 20:13

O krajine nasiroko mluvim tak 18-24. Pokud fotím reku Vydru s polesim vzadu, neni absolutne zadny problem. Navic u techto ohnisek musi byt neco v predu a to v predu nesmi mit kontrolovatelny proporce, takze nevadi parez, kamen, kmen na zemi, cokoli. Pokud je to auto nebo Zazvorkova tak je problem. Ze je nekde problem vzadu, v tretim planu, to nevim jaky problem by to mel byt.

To co napostoval PL tak s tim mam problem. Ten dum v pravo mne nici. To uz radeji 8mm rybi oko, s tim problem nemam. Nejvic mne ale nici lampy. Takova osamocena lampa v 45° to je vrazda.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 17. 5. 2014 20:39

Tak on když si člověk trošku vycvici oko, pozná i u té krajiny že mu tam něco nehraje, oproti tomu fotka skládaná působí prirozeneji. Samozřejmě pokud zabereme 180° bude nepřirozeně působit cokoliv (hlavně kvůli deformaci popředí)
To že je polarizační filtr filtrem krajinářský je blbost. Po ránu jaksi moc nefunguje, nemluvě o protisvetlu atd. Polarizak se dnes používá především u vody, při focení potůčků apod.
Pokud ho chceš na portrét a odstranění odlesku, není to až tak nezbytně nutné, lepší je kvalitní make up a když už, dá se to vyretusovat :-)
Callgaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 17. 5. 2014 20:43

Radek71 píše:O krajine nasiroko mluvim tak 18-24...

no ten "můj" objektív má eqv rozsah 15-27mm a zdá se mi jako super "výletní" objektiv pro NEXáky s f4-5,6 + OSS na dokument z ruky a f9-11 stativová příroda, památky, interiéry apod.. (dle flickru a "jeho" skupin) O:-)

jen mě šokovalo to, že by neměl být úplně opticky v pořádku obraz s C-PL filtrem díky ohniskům? chtěl jsem tam jen dva fitry a to právě c-pl a variable ND 2-1000x :-))
Fuck8r
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 18. 6. 2014 22:34

Fuck8r píše:
Radek71 píše:O krajine nasiroko mluvim tak 18-24...

no ten "můj" objektív má eqv rozsah 15-27mm a zdá se mi jako super "výletní" objektiv pro NEXáky s f4-5,6 + OSS na dokument z ruky a f9-11 stativová příroda, památky, interiéry apod.. (dle flickru a "jeho" skupin) O:-)

jen mě šokovalo to, že by neměl být úplně opticky v pořádku obraz s C-PL filtrem díky ohniskům? chtěl jsem tam jen dva fitry a to právě c-pl a variable ND 2-1000x :-))

Nex asi neni 35EQ, ne?
Radek71
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka