Jaky 85mm objektiv?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ltokar 16. 5. 2014 11:41

Nemyslim, ze by bol problem s reverzne ziskanym postupom na AF, ani so spatnou kompatabilitou. Canon schvalne do firmware pridava postupy, aby to tym druhym stazil.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 16. 5. 2014 12:07

"Takže v reálu nejde o rychlost pohybu ostření od kraje ke kraji, ale o to momentální zrychlení oběma směry."

To je pravda, ovsem kdyz je principielne SWM pomaly, tak se rozhodne nezrychly tim, ze preostruje v kratsim rozsahu. Sam to vidim u 70-300VR vs 70-200VR. Ano, i 70-300VR pres pomalejsi SWM stiha fotit psy v pohybu, presto je 70-200 citlivejsi.
Existuje ale i opacny pripad, kdy je "slepe" preostreni z kraje ke kraji rychlejsi, nez ostreni v kratsim rozsahu v terenu a sice Nikkor 28/1.8G.
Jinak me na D90 ostril N85/1.8D rychle a presne i psy v behu, muzu klidne dohledat foto. Bohuzel ma seredny bokeh a silnou aberaci, tak sel po mesici z domu.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 16. 5. 2014 18:35

Četl jsem komentáře lidí, kteří fotí s 85/1,8G basketbal na D800/D600 v hale a tvrdí, že 85 je rychlejší než 70-200/2,8, konkrétně při cloně okolo 2,5 a ISO okolo 6400. Ono záleží i na správném nastavení AF, doporučuje se nastavit AF-C a 9 bodů nebo 21 bodů, což já třeba nedělám, mám nastavených 51 bodů a podle mne je 85/1,8 za dobrého světla pomalejší než 70-200, pokud je světla málo, má 85/1,8 výhodu větší světelnosti, která pomůže i v oblasti AF, na snímač jde více světla. Ona to ta 70-200 dohání trochu VR, ale při sportu to nemusí být vždy využitelné a 1,8 může mít výhodu. Přesto, z mého pohledu je 85/1,8G více portrétní sklo a ne sklo na sport.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 16. 5. 2014 19:28

...ze jsem tak smely, jak souvisi zacloneni objektivu a citlivost s rychlosti AF? A jak muze dohanet stabilizace svetelnost? :hm
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Edems99 16. 5. 2014 19:33

9 nebo 21 bodu, to je pocet okolnich bodu ktere se soustreduji okolo pouziteho zaostr. Bodu pri namacknuti spouste na sledovani predmetu, ne? Jak to souvisi s presnosti? Myslim to vazne, zajima mne to.
Edems99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 16. 5. 2014 19:44

Ne presnosti, ale rychlosti, taky jsem to uz na nejakem zahranicnim foru cetl ze AF-C u Nikonu je rychlejsi na 9 nebo 21 bodu, nez 3D tracking nebo 51 bodu. Ale nikdy jsem to nezkousel, tak nevim jestli to neni kec
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 16. 5. 2014 20:05

Když je málo světla, ostření je méně konzistentní a pod určitou hranicí přestane fungovat vůbec. Kdysi jsem si hrál s tím, že jsem na jednom testovaném objektivu ubíral světlo a dělal AF Consistency Test a opravdu, s každým EV šla konzistence o kousíček dolů.

VR umožňuje delší časy, takže v některých případech nehybných objektů / testovacích obrazců jsem měl ISO u 85 a 70-200 totožné (stabilizace světelnost nedohání, jen umožňuje použít delší čas).

AF-C na 9 a 21 bodech nemám vyzkoušené, ale od těch co to zkoušeli, jsem slyšel, že to opravdu pomáhá urychlit AF. Rychlost bylo hlavní téma diskuse, chtělo by to vyzkoušet, zda při nastavení na 9 nebo 21 bodů se rychlost a přesnost ostření u 85 a 70-200 nějak výrazněji změní. Občas to někdo tvrdí, ale já to nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit. musel bych pár hodin testovat.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod hoax 16. 5. 2014 22:47

Ty to docela motáš pemare. PL narážel na to, že AF probíhá vždy při odcloněném objektivu, takže rychlejší AF při určité cloně je hloupost, foťák zacloní až při exponování. AF-C na 51 bodů je pomalejší zřejmě protože má víc práce, když vyhodnocuje informace ze všech bodů než z 9 nebo 21.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 17. 5. 2014 06:14

S tím odcloněným objektivem máte pravdu, to jsem smíchal dvě věci dohromady a neuvědomil jsem si to, na měření AF nemá VR vliv. Omlouvám se.

Jestli to dobře chápu, tak pouze rozdíl ve světelnosti bude při malém množství světla ten faktor, který způsobí, že 85/1,8 začne v hale při malém množství ostřit lépe než 70-200.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 17. 5. 2014 09:27

To by toho svetla muselo byt ale zatracene malo, aby se uz rozdil projevil. Vzdyt ja fotil hokej se 70-300VR v tom nasem "eko" stadionu (pro cas 1/400 pri clone cca f5 mi tam vychazi iso cca 8000!) a s AF nebyl zadny problem.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 17. 5. 2014 09:38

ptal jsem se jednoho fotografa, jestli tam mám koupit polarizák na tu 85ku na venkovní portrét (snížení exp pod 1/4000s a odtranění lesku spocené tváře např.) a on na to: ses snad po*ral! však polarizák ti totálně zabije oči (lesk) do mrtvolna a zničí odleskový bokeh!

už jsem málem objednal Marumi EXUS C-PL 72mm :-) ... takže tam dám kvalitní ND 4x :-))
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 17. 5. 2014 10:18

Pan "fotograf" chudak nevi, ze s polarizakem se da otacet :)
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 17. 5. 2014 10:46

Když jsem při poslední návštěve tchýně měřil AF konzistentnost 35/1,8 tak při EV 8 a ISO 100 byla přes 97%, ale při EV mezi 4-5 byla konzistentnost AF už jen 93%, zdá se to pořád hodně, ale kvalita zaostření jde dolů viditelně. Když jsem měřil QoF, tak to bylo 1100 oproti 1900-2000. Fakt je, že 1100 je ještě pořád dobrý, pod 900 mi to už trhá oči.

Rychlost AF jsem nikdy neměřil, šlo by to pomocí testovacího obrázku a nějakého mechanismu, co se používá na střelnicích.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 17. 5. 2014 11:03

QoF? To je co? Da se bez toho zit, teda fotit? :)
Rychlost ostreni se meri treba tak, ze bud mam, nebo nemam pohybujici se objekt v hloubce ostrosti. Mozna to bude znit pro nekoho prekvapive, ale me nic vic nezajima :D
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 17. 5. 2014 11:44

Petr Luňák píše:Pan "fotograf" chudak nevi, ze s polarizakem se da otacet :)

asi ve smyslu že "zapnutej" polarizák mi portrét leda tak zmrví a "vypnutej" je k ničemu (ve smyslu že zaplatím 3x víc, než za ND se stejným efektem snížení exp.) teda kdybych měl jistotu, že bych si ho mohl půjčovat i na krajinářský zeiss přes redukci 72mm -> 62mm a tam bych už využil i jeho hlavní funkci, tak bych šel do té marumi, jenže nevím jak bude vadit redukce+slim polar na ohnisku 10-18 (15-27 eqv.)
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka