Jaky 85mm objektiv?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod qwerts 15. 5. 2014 09:28

Kdyz uz je tady tema o 85mm skle, kde se vsichni drzi tematu, tak se tu zeptam.
Posledni dobou premyslim ze prodam sigmu 50/1.4 a vezmu bazarovou 85/1.8G - fotim s ni hlavne portrety lidi, kocicaky a ted hlavne i psa, na toho psa mi to ale prijde ani dlouhe, ani kratke, kdyz chci fotit z blizka vemu 35/1.8 a nebo si pohraju s heliosem. Kdyz ho chci ale cvakat pri behu a chci aspon rozumne vyplnit zaber tak mi ta pajda nestaci, ma teda podle vas ta 85 smysl? nebo to bude cca to samy a lepsi by bylo spis zoomove tele? Jde o to ze nemzm vubec penize, takze pouziju vicemene jen penize ktere za sigmu dostanu, max nejakou tisicovku doplatim... nebo zkusit 90/2.8 VC USD a ziskat i makro
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chlapcisko 15. 5. 2014 10:04

Hádky starých dedkov :)
chlapcisko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 15. 5. 2014 10:29

Petr Luňák fotí psa s 50/1,4 i 85/1,4 a všechny fotky co jsem viděl, jsou pěkné.

Rychlejší tele (70-200, 70-300) od Nikonu bude i v bazaru drahé, nejsem si ani jist, ze za ty penize bude Nikon 85/1,8G, což je podle meho skvělý objektiv. Bracha foti psa tak cca na 70mm a vypadanto take dobre. Mohlo by to fungovat.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod qwerts 15. 5. 2014 10:43

Petr ma FX, ja DX. Jeho 50 je ma 35 a jeho 85 je manualni, ja chci urcite AF :P Ma spoustu super fotek, proste umi, nicmene spousta jeho fotek je z 70-300 a ted uz ma i 70-200...
Tech 85/1.8 po bazarech ale moc neni...
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 15. 5. 2014 12:38

Psa/y fotim v rozsahu 14-300mm. S jednim ohniskem bych si urcite nevystacil. Na FB je hodne zacatecniku, kteri foti zakladni DSLR a k tomu maji 50/1.8. Ne ze by ty fotky byly vzdy spatne, ale je to vsechno strasne okoukane. Asi tak okoukane, jako kdyz nekdo foti psy naopak pouze telezoomem (a samozrejme max. vyzoomovanym).
Skoro se mi chce rict, ze co ohnisko (perspektiva), to jiny pribeh (a cim sirsi ohnisko, tim lip :) ).

qwerts: nemyslim si, ze by N85/1.8G stihal ostrit psa v pohybu. Ale treba se pletu...
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 15. 5. 2014 12:47

Tak mas asi pravdu, zblizka mi nevadi ta 35, 16 mi moc pouzit nejde (neumim) a s f/3.5 na DX me to moc neoslovuje. Takova 18-35/1.8 by byla fajn, ale zda se mi univerzalnejsi mit 35 a 85 nez 35 a 50... zvlast kdyz nemam tele. Je to trochu o penezich... dite na ceste a plat zdravotni sestry nejsou ideal pro nakup kvalitni techniky :D

edit: G by mela stihat si myslim, minimalne stejne jak sigma 50/1.4, coz mi staci, ale treba se taky pletu...
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 15. 5. 2014 13:12

Neměřil jsem to, subjektivně je 85/1,8 rychlostí podobná 35/1,8, takže rychlejší než 55-200 a pomalejší, než 70-200/4.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 15. 5. 2014 13:21

Ta ruzna ohniska jsem nemyslel ve vztahu k nejakemu rychlemu pohybu vzdy, aby nedoslo k nedorozumeni ;)
Obrázek
Obrázek

Tohle by ME treba z teleobjektivu nebavilo.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 15. 5. 2014 13:26

nj to se me libi a ne ze ne, ale takovou HO ja s mym vybavenim nedam a proostrene se me to nelibi :) Ale schvalne neco na siroko s tim mym vlkem zkusim :)

Jinak ze je 85/1.8 pomala jak 35/1.8 tak to jsem necekal :/
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 15. 5. 2014 13:57

Na agility pri AF-C to asi nebude...
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 15. 5. 2014 14:51

Rychlost přeostřování z kraje do kraje neříká vůbec nic o tom, jak bude objektiv zvládat přeostřování na pohyb.
Podle toho videa to vypadá jakoby velký rozdíl mezi 85/1.8D a 85/1.8G nebyl. Ve skutečnosti je ale zásadní. Před pár lety jsem strávil několik dní porovnáváním 85/1.8D a 85/1.8G, abych zjistil, jestli mám upgradovat.
Kromě ostatních vlastností i autofokus mně pomohl se rozhodnout pro G-čko.

Na tom videu je vidět pohyb po celé dráze ostření, ale když sledujete nějaký pohyblivý cíl, tak se vám rychle nepohybuje z třičtvrtě metru do nekonečna a zpět, ale spíše se bude pohybovat třeba v hranicích 5-10 metrů a bude s přibližovat, vzdalovat, ... Takže v reálu nejde o rychlost pohybu ostření od kraje ke kraji, ale o to momentální zrychlení oběma směry. To zvládá celkem logicky G-čko podstatně lépe, D-čko s motůrkem v těle je podstatně větší traktor a změna ostření z jednoho směru do druhého mu trvá dále. Prostě kdo by to řekl, ten ultrazvukový motůrek v objektivu dělá ty malé protichůdné krůčky snáze, než motůrek v těle přes hřídelku do objektivu, tam je i ta setrvačnost větší problém.
Ale to, co je ještě mnohem podstatnější, je to, že firmware novějších Nikon těl je evidentně víc sladěný s novým 85/1.8G, než se starým 85/1.8D. Prostě při AF-C mně opakovaně G-čko zvládalo doostřovat protipohyb a 6-8 fotek za sebou bylo ostrých, zatímco s 85/1.8D byly ostré první dvě a pak už D-čko nebo spíš spolupráce D-čka a těla nezvládla prediktivní AF. Bylo to tenkrát tělo D300.
Zkoušel jsem to jak na hlavě běžící osoby, tak na rychle kráčející. Dokonce i u té chůze odhadem tak 6-8 km/h mělo D-čko problémy na F1.8 když záběr vyplňovala nejprve polovina těla a přibližováním jen ramena a hlava.
85/1.8G prakticky v pohodě s úlety tak 10% - třeba poslední fotka už nebyla ostrá. D-čko mělo na ty nejtěžší situace úlety tak 70-80%.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 15. 5. 2014 15:41

asi si ho zkusim nekde pujcit, jestli to ma smysl
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 15. 5. 2014 17:23

Taky můžete přejít na Canon, ne?
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 15. 5. 2014 18:48

ABC tohle je pro mě osobně důvod pokud možno se vyhnout objektivum druhých výrobců. Ty sigmi jsou teď tak vychytane, tak dobré... Že je podle mě pro Nikon snazší dokurvit af tak aby mírně odepsal stará skla (eventuelne korigovatelna v servisu s novým firmware) než se snažit konkurenci dohnat ferove. Otázkou by pak bylo jestli by se to nedalo řešit pomoci doku.
Callgaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 16. 5. 2014 11:22

Ono úplně stačí, když tu kompatabilitu se starými skly přestanou hlídat, nemusí ani nic úmyslně kazit. A že si v případě zásahu do firmwaru AF nehlídají cizí skla je asi pochopitelný, proč by to dělali, stojí to peníze a ne malé.

Sigma a Tamron postupují cestou revers engeneeringu a těžko mohou zajistit 100% kompatibilitu už z principu toho, jakým tento proces funguje.

Garanci dostanete jen na vlastní skla výrobce. V tom bych žádné spiknutí iluminátů nehledal.
Lotrandor
Moderátor

Předchozí stránkaDalší stránka