Jaky 85mm objektiv?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 26. 10. 2012 17:26

Vyzkousel jsem si letmo tri 85mm sklicka na Nikon, treba by to strucne porovnani (kresba kolem stredu, bokeh, aberace) nekoho mohlo zajimat. Na poradu dne byly:
Nikkor 85/1.8G za 11990Kc
http://img88.imageshack.us/img88/9401/n8518.jpg
Nikkor 85/1.4G za 38990Kc
http://img37.imageshack.us/img37/8637/n8514.jpg
Samyang AE 85/1.4 za 7990Kc
http://img39.imageshack.us/img39/7084/s8514.jpg
Obrázek

Fotky jsou jen odkazem, nechal jsem je v puvodnim rozliseni. Jsou to fotky z RAW s identickym prevodem (doostreni na hodnote 2 z 10) a s korigovanou aberaci.
Muj favorit je jednoznacne Samyang. Mate-li nekdo dlouhodobejsi zkusenosti s nejakym z tech skel, klidne se podelte.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 26. 10. 2012 18:06

Zajímalo by mě, jak se správně mají porovnávat fotky, které jsou zaostřené každá jinam?

N85/1.8G je zaostřen na Canon G12,
N85/1.4G je zaostřen taky na Canon G12, ale více dopředu, než 1.8 a
S85/1.4 je zaostřen na Canon SX10

Já bych si favorita vybíral podle toho, jakým způsobem bych s ním chtěl fotografovat.
Pokud bych s ním chtěl fotografovat zcela statické věci, u kterých by mě nevadilo ostřit ručně podle Live View na stativu, pak bych si vybral Samyang, protože je nejlevnější a je F/1.4.
Jakmile bych chtěl fotografovat z ruky nebo dokonce i mírně se pohybující objekty, napríklad lidi, kteří nespí či nejsou jinak nepřirozeně znehybnění, pak bych si vybral objektiv s autofokusem, konkrétně ten, který je schopen s mým tělem ostřit přesně a spolehlivě.
Protože se světelnou pětaosmdesátkou bych velmi často fotografoval lidi s malou hloubkou ostrosti, na které je rovina ostrosti vidět s přesností na pár centimetrů, pak bych priority hodnotil v tomto pořadí:
1. přesnost a spolehlivost autofokusu s mým DSLR tělem
2. ostrost na plnou díru, na F2.2 -F2.8, což jsou nejčastější clony pro mě s 85-kou
3. cena
4. bokeh
5. schopnost ostření při AF-C
6. je to Nikkor, který má relativně nejvyšší pravděpodobnost úspěch bodů 1. a 5. s příštím tělem?
6. chromatická aberace
7. velikost a skladnost

Bod 1. je zásadní a rozhoduje o tom, zda je fotografování alespoň nějak úspěšné nebo je to průser. Bod 2. je důvodem proč si pořizuji 85-ku a nefotím místo ní zoomem, který je také dost ostrý. Bod 3., cena, může vyvážit další body, bokeh se dá vice rozostřit, a tedy upravit v Photoshopu, je to sice pakárna a otrava, ale z ošklivého bokehu vyrobit nádherný bokeh samozřejmě jde, ač jsem to dělal asi tak 3x v životě. Bod 5. člověka omezuje, ale dá se s tím žít. Bod 6. - v nejhorším to pak prodám, ale viz bod 3. Bod 6. je zase kompletně opravitelný a bod 7. - kdyby byla 85-ka těžká jako 70-200/2.8, tak bych si ji nekoupil. :-)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 26. 10. 2012 19:15

Heh sranda docela, akorát Samyang bez AF zaostřenej tam kam jsi chtěl (předpokládám). :D

Hm, jinak to má všechno stejnou WB?


Jo, udělat lepší bokeh umim taky, ale to bych byl ochotnej dělat asi tak 1x měsíčně. Šílenej opruz a stejně to nikdy nebude vypadat tak jak by mělo. To si radši našetřim na STF, když budu chtít něco extrémního..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 26. 10. 2012 19:32

Rozdil v zaostreni neni tak velky, aby si pozorovatel nedokazal najit zaostrene misto na kazde fotce a z toho usoudit kresbu ;) Je to holt z ruky, proto ani kompo nelicuje.

Absence AF je samozrejme omezenim, ale s tim Samyangem k memu prekvapeni nebyl problem ostrit pres hledacek, u DX tel to bude vzhledem k mensi velikosti samozrejme tezsi. Libi se mi feeling, jaky lze dosahnout s Canonem 85/1.2. No a tomu jsou nejbliz jednactyrkovy Samyang s Nikkorem, ktery je ovsem nechutne drahej. Oproti Canonu ma Samyang navic o dost slabsi aberaci a take ma lepsi bokeh.

EDIT:WB jsem ladil u kazdeho snimku pres kapatko ze stejneho bodu, tak by to melo byt +/- stejne.

Samyang, nejkratsi mozne zaostreni:
Obrázek
fullres:
http://img209.imageshack.us/img209/4647/samy1.jpg
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 26. 10. 2012 22:34

Tak se mi to nezdálo. Má trošku jiný tón červené než Nikony. Řek bych, že i reálnější. Připomíná to obrazem některé dobré Voigtlaendery. Stálo by to za to vyzkoušet venku..

Cenový rozdíl je velký oproti Nikonům, kvalitativní taky, jen bych skoro řekl, že opačným směrem. No vzhledem k tomu, že vyrábí jeden z nejlepších 35mm objektivů, tak mě to až tak nepřekvapuje.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ggrand 27. 10. 2012 22:45

Samyangy jsem měl oboje verze. Závěr asi takový :
Občas nepěkně vyleze aberace při přechodu světlo tma, té modré je tam opravdu hodně, teda do clony 2, dál jsem to nezkoušel. Někdy mi neudělal moc pěkný bokeh, no pěkný, spíš slabší, ale to ve spojení s bleskem. Tenkrát jsem měl i N105VR a ten měl bokeh vždy na jedničku.
Bohužel to ostření bylo na přesdržku, to se nedá uhlídat. Dokonce moje kusy ostřily dál než 1metr nebo kolik by měly, takže to ostřilo až kolem 1,5-1,8m a to je prostě daleko. Opticky výborný objektiv, ale absence AF to nevyváží.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 29. 10. 2012 07:33

Nikkor 85 1.8G asi nejvíc aberuje, ale jinak mi ty fotky přijdou v podstatě stejné. Ale vzhledem k ceně a AF, bych si právě tento objektiv vybral. Škoda, že není ve srovnání Sigma 85 1.4. Ta je údajně velmi dobrá.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Reno.Raines 29. 10. 2012 18:47

vyhazování peněz, stačí Tamron 28 - 75 na ohnisku 75 odvede stejnou práci, zbytek je o fotografovi
Reno.Raines
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 29. 10. 2012 19:05

máš recht,portréťák si koupí jen pitomec
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 29. 10. 2012 19:05

Hih jistě a DOF 85mm f1.4 si prostě vymyslíme. :)
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod reign 29. 10. 2012 19:20

mezi náma, fotky potřebuje jenom přízemní blbec bez fantazie, správnej stargazer žije ve svých představách a my bychom měli být sakra vděční, když nám z nich kousek poodhalí :-)

je ale fakt, že on se nám tady přímo obnažuje :-(
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 29. 10. 2012 19:33

Reno.Raines píše:vyhazování peněz, stačí Tamron 28 - 75 na ohnisku 75 odvede stejnou práci, zbytek je o fotografovi


Blbost. Bohate staci Nikkor 70-300 VR co uz mam. Ohnisko 85mm obsahuje taky a s malou hloubkou ostrosti pracujou jenom laici, profik a umelec cloni o sto sest. Dik za otevreni oci, usetrim.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod daikatana_ 29. 10. 2012 19:47

Vy jste fakt blbí, už jste někdy viděli profíka se zrcadlovkou???? Vyhazování peněz!!!

Správnej profík pracuje jen s obscurou, ta odvede stejnou práci, přece se nebude zabejvat cloněnim...
https://www.foto-pro.cz
https://www.karlsitretro.com
https://www.youtube.com/channel/UC8W-uMYsZewyFiKl4WrxcXQ
daikatana_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 29. 10. 2012 19:55

Není nad fotografickou paměť :)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jack08 29. 10. 2012 20:56

... píše:.....s malou hloubkou ostrosti pracujou jenom laici, profik a umelec cloni o sto sest....

profík a "umělec" fotí především tak, aby fotka něčím zaujala a aby ho uživila. Vyfocená DOF bez ničeho, kterých je hromada, zaujme leda samotného autora fotky, nikoliv diváka. S těma laikama jsi to trefil, i když to bylo myšleno možná ironicky...
jack08
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků