Nikkor 70-300 mm jaké to je s ním fotit ?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Reno.Raines 28. 9. 2012 22:21

Ahoj, delší dobu uvažuji o koupi zoomu na Nikona,
protože je 70-200 F2.8 moc drahý tak jsem začal uvažovat nad 70-300, vím že jsou 2 verze, mám na mysli samozřejmě tu verzi s VR = tu lepší, jaké to je s ním fotit ?

a jaké pokud bysme srovnali tento 70-200 VS 70-300 ? je o hodně horší nebo srovnatelný na stejných ohniscích ? (jen nemá ,,tu clonu" F2.8 - což by mi zrovna vadilo ale vzhledem k tomu kolik stojí a k tomu že jsem s tím světelným zatím nefotil tak bych nyní asi šel do 70-300 a až se našetří tak za půl roku do lepšího - světelného mám Tamrona 28-75 F2.8)

jde mi hlavně konkrétně o ohniska
70mm
150mm
200mm
300mm /ty krajní hlavně (neostrost - barevné vady)

a jak byste tyto 2 Nikkory srovnali s Tamronem, Sigmou a Tokinou 80-200 F2.8 ?
tyto nemí stabilizaci (vyjma asi Sigmy nebo Tamrona) ale mají ultrazvuková ostření (dle parametrů co jsem pročetl) a jsou světelné, takže ještě zvažuji toto, ale poučku že nejlepší je Nikkor na Nikon znám (nicméně můu Tamron 28-75 je vynikající)

co byste si vybrali na mém místě ?

a k 70-300 VR: jde s ním fotit makro ? jdou tam dát mezikroužky (resp mají tam účinek 1:1 ?)

a stabilizace je účinná 2-3 kroky ? (pak zase by to mohlo v mém případě nulovat tu horší clonu pokud nebudu fotit rychle pohybující se objekt)

ať koupím cokoliv tak tam zkusím ještě dát telekonverter 2x Kenko (for Nikko)

na závěr se ještě zeptám - jde tento objektiv zakoupit použitý v nějakém českém bazaru kolem 8-9 tisíc (kromě F.Škoda) - které české bazary kdyžtak znáte a používáte?
(možnost osobního odzkoušení před zakoupením ne aukro ..)

objektiv chci používat na těle Fujifilm S5 Pro (NIkon D200) -doufám že tam neni nějaký FF nebo BF jako s Nikkor 85 mm co jsem zkoušel
Reno.Raines
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 28. 9. 2012 23:24

Uf, to je moc otazek najednou, nevim kde zacit. Ja ten objektiv pouzivam sestym rokem. Libil by se mi N70-200/2.8, ale ma to tri hacky. Jednak je moc drahy (ok, prvni verze z bazaru za 30k uz by sla...), druhak je velky a tezky a v neposledni rade mu chybi 100mm navic. Konstrukce je dobry, je to sice plastak, ale pusobi celkem bytelne. Vyhodou oproti konkurenci se stejnym rozsahem je tesnici krouzek u bajonetu. Osobne jsem s tim objektivem fotil v prachu, ve snehu, v desti a i jsem ho osprchoval ve vane, doslova. Zatim funguje dal. Z tohodle duvodu bych mu i dnes dal prednost pred Tamronem, ktery ma byt udajne o chlup opticky lepsi, zejmena tedy na delsim ohnisku.
Aberace je velmi vyrazna, zejmena u delsiho ohniska, ale NX2 ji umi zcela odstranit, takze ji vubec neresim. Jak moc dobre dokazi jine SW odstranit zejmena axialni aberaci nedokazu posoudit.
Ostreni je rychle, bez potizi zvlada preostrovat rychlejsi objekt, nicmene 70-200/2.8 ma ostreni samzorejme jeste suverenejsi, o tom zadna.
U Nikonu s APSC snimacem jsem dokazal udrzet na 300mm i 1/10s, s placackou D700, kde to zrcatko opravdu hodne kope, jsem rad za 1/30s na temze ohnisku.
Makro s tim obcas cvaknu, ale jde jen o motylice z dalky, zadne detaily a i tak je kresba oproti makroobjektivu hodne slaba. Zkousel jsem TC Kenko 1,5x a obraz byl takovy, ze vyrezem bez TC jsem dosahl stejneho, neli dokonce lepsiho vysledku. Mimochodem automaticke ostreni na D90 s TC fungovalo.
V bazaru na paladixu se pohybuje pomerne casto kolem tech 9tis. Kc.
Tady mas fotku v plnem rozliseni na ohnisko 300mm pri plnem odcloneni, sam posud, zdali je kresba pro tebe dobra ci ne:
http://img707.imageshack.us/img707/341/dsc6036raw.jpg
A jedna fotka z dneska, ukazka bokehu:
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Reno.Raines 29. 9. 2012 00:51

díky za tip
no já fotim s fujifilmem, ten má jiný senzor, no ale i když tam moc horších projevů nevidim tak spíše asi půjdu do světelnějšího objektivu, a to ještě uvažuji nad Sigmama 180 a 150mm macro
Reno.Raines
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 29. 9. 2012 01:19

Zalezi na co to chces. Jestli na makro, tak nevidim duvod, proc zvazovat zoom. Jakykoliv.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků