Zakladny objektiv pre Nikon d5100

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod whitedog 1. 7. 2012 17:06

Zdravim!
Chystam sa kupit prvu zrkadlovku. Po precitani x recenzi na domacich i zahranicnych weboch som sa rozhodol pred Nikon d5100 (na ukor Canonu eos 600d).
Prisla ale dalsia poriadna dilema. Aky zakladny objektiv vybrat. Setak od Nikonu 18-55 som hned zavrhol - najma kvoli otacavemu predku - kedze planujem dost fotit aj krajinu a pouzivat filtre, bolo by to neprakticke.
Cize som sa takmer na isto rozhodol pre setak 18-105. Lenze po prebehnuti viacerych for, som si uz neni uplne isty jeho kvalitou. Vycitaju mu rychlost ostrenia, nepresne osstrenie, vyraznu vinetaciu a ja neviem, co este.
Mozte napisat, co si vy o tomto objektive myslite? Resp. ponuknut nejaky evivalent do 300 euro?
Co napriklad Sigma 18-125mm f/3.8-5.6 DC OS HSM - bola by to lepsia volba?
Dakujem za kazdu radu.

PS: Opakujem - ma ist o zakladny objektiv - postupne planujem dokupit nejake pevne ohnisko a neskor mozno nieco aj na makro. S tymto by som chcel fotit najma krajinu, no mal by byt pouzitelny aj na ine...
whitedog
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karelnojsky 1. 7. 2012 18:06

Takže chceš slyšet, že na krajinu rychlé AF nepotřebuješ, nepřesné ostření, pokud by vůbec bylo, se dá seřídit v servisu, můžeš taky ostřit ručně nebo přes LiveView, vinětaci odstraníš v SW.

Ano myslím, že to je optimální začátečnický základní objektiv.
Karelnojsky
Návštěvník

Odeslat příspěvekod whitedog 1. 7. 2012 18:38

bola by eventuelne ta Sigma lepsia volba? Ci to za ten cenovy rozdiel nestoji? Setak 18-105 by pri kupe s fotakom vysiel cca na 160 eur, Sigma od 284 eur.
whitedog
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karelnojsky 1. 7. 2012 20:13

Praktickou zkušenost nemám, ale můj názor je, že za ty prachy nestojí proti Nikkoru.
Karelnojsky
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 1. 7. 2012 20:15

whitedog:
na Sigmu okamžitě zapomeň, pokud uvažuješ o Nikonu 18-105 VR. Jsou pouze dva cenově dostupné a po optické stránce výborné základní objektivy. Tamron 17-50/2,8 a Nikon 16-85 VR. Tamron je z nich nejsvětelnější a pokud se povede dobrý kus, i nejostřejší. Nikon 16-85 VR je nejuniverzálnělší, opticky i konsrtukčně o fous lepší než Nikon 18-105 VR.
Takže rozhodnutí je na tobě. Při fotografování krajiny budeš clonit na f8 a víc, takže max. světelnost nepotřebuješ. Rychlost ostření je u všech tří objektivů pro tvé potřeby rychlé dost. 16-85 je nejrychlejší, tamron a 18-105 jsou nastejno.
Pokud by se ti občas hodila světelnost při např. rodiném focení oslavy, ber tamrona s motorem bez stabilizace. Pokud ne, 18-105 je velmi povedený a dostatečně kvalitní objektiv, navíc za hubičku. 16-85 je oproti němu 3x dražší, výkonem ho ale nějak nepřevyšuje.
Bral bych set s 18-105.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod whitedog 1. 7. 2012 21:15

A ten Tamron 17-50/2,8 by bol teda lepsia volb ako Nikon? Nahradi slabsi rozsah podsttne lepsou optikou, ci ani moc nie?
Alebo, este som natrafil na TAMRON AF 18-200mm F/3.5-6.3 - ma sice oznacenie macro, ale s tym rozsahom by z neho mohol byt super zaklad... Bol by lepsi ako ten Nikon?
whitedog
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 1. 7. 2012 22:57

Vyssi svetelnost se vzdy muze hodit, ale pri krajinarskych clonach mnoho rozdilu nebude, pokud vubec nejaky.
Tamron 18-200 nebrat, pokud teda nema clovek chut vlastnit jedno z nejmene kvalitnich skel ;)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod whitedog 1. 7. 2012 23:05

na vyssiu svetelost by som casom dokupil pevnu 50 alebo 35 od Nikonu... Teraz riesim len zaklad. Tak teda objednam kit s objektivom 18-105.
whitedog
Návštěvník

Odeslat příspěvekod funtom.24 2. 7. 2012 12:40

Mám první zrcadlovku taky nikon D5100 (cca 3měsíce) a pořídil jsem k tomu Tamrona 17-50mm/2.8 VC jako jediný objektiv a jsem velmi spokojen.
funtom.24
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod whitedog 2. 7. 2012 13:58

Mozes prosim ta aj napisat, preco si sa pre neho rozhodol? Myslis, ze ten set 18-105 je vyrazne horsia optika?
whitedog
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 2. 7. 2012 19:50

whitedog:
nic, co by tě mělo znervoznovat.
Odkaz na recenze:
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-a ... vr?start=2
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-a ... 00?start=2
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-a ... dx?start=2
Jde pouze o tvoji volbu, je to univerzální rozsah za dobrou cenu proti dobré světelnosti a horšímu(kratšímu) rozsahu.
Tamron má lepší konstrukci hlavně díky kovovému bajonetu. Pokud nebudeš objektiv pravidelně měnit několikrát denně, nemusí tě to vůbec trápit.
V ideálním případě je dobré mít oba dva.
Pokud nehodláš pořídit teleobjektiv, je univerzálnější 18-105, pokud o teleobjektivu přemýšlíš, ber tamrona 17-50/2,8. Časem k němu můžeš dokoupit výborný tamron 70-300VC za necelých 10tis.kč nový.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod funtom.24 2. 7. 2012 21:57

whitedog: Jen jsem chtěl světelný objektiv v celém rozsahu :) Jsem sice trochu omezený v malém rozmezí ohnisek, ale není to nic, co by mě trápilo. Do roka našetřím snad na něco 70-200/f2.8 a budu (u)spokojený :)
Jinak nevím jestli je 18-105 horší optika, takový hnidopich abych zkoumal pixel od pixelu nejsem :). Jak říkám, šlo mi světelnost a cenu a v tomto přípádě myslím tamron nemá konkurenci.
funtom.24
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod whitedog 2. 7. 2012 22:10

tak, v sete vzdy vyjde objektiv lacnejsi, ako ked by som ho kupil potom... ten 18-105 stoji normalne tusim od 250 eur... cize v sete usetrim cca 90 eur, co je dost. Cize ho kupim... a neskor uvidim, co mi bude chybat a to dokupim :) vdaka vsetkym za rady!
whitedog
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků