Jaký filtr do začátků

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Luksík 29. 5. 2012 19:45

Zdravím chtěl bych se zeptat, jaké filtry do začátků byste doporučili. Jsem v této oblasti poměrně amatér, tak budu za každou radu velice vděčný. Zatím co jsem si tak pročetl tak se doporučují polarizační filtr a neutrálně šedý filtr (ND), dále je lepší brát filtry spíše prověřených společností, než nejlevnější. Na druhou stranu se mi nechce dávat velké částky do prvních filtrů. Takže pokud byste mi doporučili nějaké značky, typy, zkrátka co nejvíce informací. Používám Nikon d3100 s objektivem 18-105.

děkuji za informace :)
Luksík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Poltergeist 29. 5. 2012 19:52

Kup si filtr HOYA C PL na Ebay za cca 1700 Kč (u nás stojí o dost víc)
levný polarizační nekupuj u nás, ND záleží jestli ho potřebuješ, možná ti nestačí clona, možná potřebuješ prodloužit čas (focení moře, řeky, lidí na náměstí atd atd)

UV - pokud nemáš obejktiv za 2000 € tak ho podle mě nepotřebuješ, UV je stejně přítomný před čipem uvnitř těla,

přechodový - pokud ho potřebuješ, potřebuješ nebe ztmavit, nebo pokud nemáš fotoaparát s dostatěčným dynamickým rozsahem (Canony, Nikon D70, co maji do 10-11 EV rozsah)
Poltergeist
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 30. 5. 2012 00:52

K tomu co máš by se Ti hodil polarizační filtr (slušné jsou Kenko/Hoya .. stejná firma, jiná značka). ND filtr s tím objektivem co máš jen pokud chceš fotit tekoucí vodu/rybník apod. a chceš to mít "hladké".

Přechodové ND filtry jsou dobrá věc, ale kapku drahá a potřebuješ na ně speciální držák (dobré jsou od f. Lee). Existují i normální přechodové, ale to pak vyžaduje upravovat kompozici tak aby to fungovalo jak má a to fakt ne-e.

Obecně obyč ND na focení vody a CPL (polarizační filtr) pro začátek stačí. ND se dá pozdějc využít když si koupíš třeba nějakej portrétní objektiv a budeš chtít fotit na f1.4 za plného světla.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 30. 5. 2012 06:14

to Luksík: Sice tady už nějaké rady máš, ale nikde jsem se nedočetl, co vlastně plánuješ fotit. Ono kupovat filtry jentak "abys je měl" je celkem drahá legrace... Osobně už to řeším tak, že kupuju jen to co potřebuju a až ve chvíli, kdy vím, že to budu skutečně potřebovat. On je celkem rozdíl, jestli plánuješ fotit motokros nebo krajinky...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod honzinulanek 30. 5. 2012 06:51

přesně tak, záleží na co to chceš. Nevím jestli je ND filtr vhodný pro začátečníka když neví k čemu to použít. Doporučuji nějaký levný UV na ochranu předního členu a případně polarizák pokud budou krajinky v akci. Jinak nic.
honzinulanek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luksík 30. 5. 2012 07:18

no právě chci fotit krajinu a s tím tedy souvisí polarizační filtr a potom tekoucí vodu a s tím je zase ND filtr... Právě jsem se díval a trošku mě překvapilo, že ceny šplhají někdy i ke 3000, jenže na druhou stranu si koupit do začátků filtr za 2-3000 se mi moc nechce. Takže spíš hledám podle zlaté zásady cena/výkon :D
Luksík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 30. 5. 2012 07:42

to Luksík: Pokud chceš ND na prodloužení časů a víš, že se chceš věnovat focení krajiny (tzn. ne cvakat na výletě, ale naplánovat kam dojdeš, vše si připravit atd.), tak doporučuju něco ve stylu LEE/Cokin (hranaté zásuvné filtry). Osobně mám Hítech (http://www.fotofilter.cz ale určitě mají i jinde) a poměr cena/výkon mi přijde nejlepší. Jen je potřeba zvolit správnou velikost (velikost snímače, ohnisko, rozměr čočky objektivu). Výhoda je, že jsou univerzální a na různá skla kupuješ už jen adaptéry za pár korun (tzn. na jeden objektiv to vyjde dráž, ale jak jich máš víc, tak proti šroubovacím ušetříš). Nevýhoda je, že se s nimi hůř manipuluje, nasazení trvá déle, nemůžeš je nosit na skle v batohu, jsou náročnější na péči a snadněji se poškodí.

-- 30. 5. 2012 08:44 --

No a k CPL - ty prostě drahé jsou, s tím nic neuděláš. Zkus se podívat na levnější (nevim jaký průměr potřebuješ) jako je Marumi DHG (některé průměry mají levnější), Kenko Pro-1D apod. Noname asi nemá cenu zkoušet, extra levný CPL kvalitně nevyrobíš.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Karelnojsky 30. 5. 2012 07:51

Přesně, číny za pár stovek jsou jen hračky, maximálně pro nějaké experimenty.

Z levnějších, nevím, mě se ani takový Hoya HD nezdá drahý http://www.megafoto.cz/hoya-pol-hd-67.html
Karelnojsky
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 30. 5. 2012 07:51

A k UV - tam to máš asi jako s pojistkou. Záleží jak vyhodnotíš rizika a podle toho se rozhodni, jestli to má nebo nemá smysl. Žádný pozitivní vliv na funkci, jako u filmu, nemají..
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod ziki 30. 5. 2012 09:09

Asi budu názorově proti všem, ale naopak bych do začátku doporučil než Hoya a podobné lepší značky spíše něco levného, např. Hamu nebo značku MASSA hojně rozšířenou na Aukru. Za cenu jediného Hoya filtru nakoupíte polarizační, šedý, přechodový a případně nějaký další filtr použitelné kvality, což na počáteční experimentování a seznamování se s vlastností těchto filtrů to bohatě stačí.
Pokud někoho opravdu začne bavit focení s výše uvedenými filtry, tak si stejně časem pořídí něco kvalitnějšího a pokud ne, tak alespoň zbytečně neinvestuje tisíce do filtrů, které se mu stejně budou jen válet v brašně.
Já sám jsem kdysi řešil jaké značky koupit filtry, ale nakonec jsem šel do levných a což bylo dobré rozhodnutí, jelikož je používám opravdu sporadicky.
Jediný filtr, který bych doporučil už od začátku kvalitnější, je UV nebo ochranný, zejména pokud má být permanentně nasazený na objektivu kvůli ochraně (někdo jiný by spíš doporučil místo tohoto filtru používat dobrou sluneční clonu jako ochranu).
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 30. 5. 2012 09:29

Ono je na netu málo případů, kdy rozbité sklo z UV filtru poškodilo přední člen, že ho tam pořád tak mermomocí někdo chce cpát? Nejčastěji k tomu dochází v kombinaci krytka+uv filtr.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 30. 5. 2012 09:39

to ggrand: Na netu je taky spousta případů, kdy to, že někdo neměl pásy mu zachránilo při nehodě život a lidi se stejně poutají... Ono dost záleží na to, kterých případů je víc (vzhledem k tomu, co člověk fotí).
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod ggrand 30. 5. 2012 09:45

Pokud nefotím v prostředí, kde lítá vzduchem kamení a jiný sajrajt, tak je prostě UV zbytečné a škodlivé.
A to s tím poutáním je blbý příklad, protože je dané zákonem, že se poutat musíš, proto se lidi poutají.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod AndrewJ 30. 5. 2012 09:59

Mě už dost lidí přišlo poděkovat, že jsem jim prodal UV filtr, který jim zachránil objektiv, ale ještě mi nikdo nepřišel vynadat, že by mu UV filtr zničil objektiv. Neříkám, že se to nemůže stát, ale pravděpodobnost je podle mě mnohem menší. Podle mých zkušeností s navíc filtr málokdy vysype, spíš se udělá pavouk.
AndrewJ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentus 30. 5. 2012 10:03

UV filtr je hovadina, pokud nepracuješ v prašném prostředí, už jsem to tady psal několikrát. I sebelepší UV filtr bude vždy degradovat optickou kvalitu. Na mechanickou ochranu je nejlepší používat sluneční clonu a popruh.
kentus
Návštěvník

Další stránka