Jaký pevný objektiv?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod hatreder 16. 5. 2012 09:16

Ahoj.
Mám EOS 60D a chtěl bych si pořídit nějaké pevné sklíčko.
Vybírám mezi:
Canon EF 28 mm f/1.8 USM
Sigma 30 mm F1.4 EX DC HSM
Canon 35mm f/2

Ohnisko 50 je na cropu 1,6 moc dlouhé. Ta sigma je pouze na APSC, ale stejně FF nemám a ani ho neplánuji.
Máte někdo praktické zkušenosti s těmito objektivy?

Snažil jsem se toho zjistit co nejvíce a ze záporů jsem zatím zjistil tohle:

Canon EF 28 mm f/1.8 USM - prý velmi měkká kresba do clony 2,8 v tom případě, je jeho světelnost k ničemu.

Sigma 30 mm F1.4 EX DC HSM - prý perfektní středová ostrost již od 1,4 , jenže rohová kresba je neostrá na všechny clony
často trpí FF nebo BF a musí se nechat seřídit
má prý značné sférické zkreslení.

Canon 35mm f/2 - je prý pomalý a hlučný a chybí mu USM

Takže teď v tom dost plavu a nevím pro který se rozhodnout. Nemám konkrátní fotografické zaměření, takže bych ho používal např. na focení objektů, zátiši, třeba i krajinu a postavu v ní, případně portrét.

Děkuji za rady.

-- 16. 5. 2012 10:17 --

Jinak moje stávající objektivy:
Tamron 17-50 f2,8 VC
Canon EF 70-200 F4.0 L USM
Canon EF 100 F2.8 macro USM
hatreder
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 16. 5. 2012 10:10

Taky jsem uvažoval nad 35tkou a asi takhle.

Sigma 30/1.4 - Rohy jak píšeš blbý. Ve středu OK. Dvě co jsem zkoušel neostřily zrovna přesně.

Canon 28/1.8 - Do 2.8 mne to nenadchlo a za ty peníze bych do toho nešel (i použitý bývají drahý). Ostření OK a celkem rychlý.

Canon 35/2 (28/2.8) - Na paladixu se dá sehnat za půlku nové ceny a pak to už je celkem ok. Jinak že bych byl nějak nadšený z výstupu, tak to určitě ne. Hlavně bokeh za moc nestál.

Samyang 35/1.4 - Neskutečně ostrý ve středu i v krajích (i na APS-H), slušný zpracování. Bohužel bez AF.

Pokud bys do budoucna uvažoval o APS-H/FF tak všechny kromě Samyanga mají rohy ještě o dost horší jak u APS-C. Ve výsledku jsem nic nekoupil :-|
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod kentus 16. 5. 2012 11:51

Myslím, že kromě toho 35mm Samyangu bez AF si prakticky vůbec nepomůžeš vzhledem k tomu jaké skla už máš. Canon 35mm f/2 je z těch tří asi jediný, který má výrazněji lepší ostrost než Tamron 17-50mm VC. Kdybys měl ten Tamron bez VC, tak kupovat jakýkoliv pevný objektiv v tom rozsahu nemá velký smysl kromě právě toho Samyangu a Canonu 35mm f/1.4 L.
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 16. 5. 2012 12:02

Ale tak o něco si pomůžeš (měl jsem ten samý Tamron), ale spíš je otázka jestli to zlepšení je nějak smysluplné... Mít ten Samyang třeba i pomalý AF jako Tamron, tak už ho dávno mám. Fantastický sklo.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod hatreder 16. 5. 2012 12:04

Jde o to, že u toho tamronu je 2.8 nejlépe použitelné na oknisku kolem 17mm. Pak už začíná být kreba měkká. Kolem ohniska 35 už je potřeba přiclonit na 3,2-3,5 a na oknisku 50 už minimálně na 4,0, aby byla kresba hezky ostrá. Proto bych chtěl nějaké pevné sklíčko, které by bylo mezi ohnisky 17 -50 a tím pádem univerzální. Navíc světelnost F2 oproti použitelné cca 3,5 u Tamrona na ohnisku 35mm je také bonus.
Takže nejlépe tedy asi vychází canon 35/2?

-- 16. 5. 2012 13:09 --

Ten samyang vypadá parádně, ale bez AF to je spíš na focení něčeho statickýho, kde není potřeba moc rychle fotit, jinak je pak vysoké riziko špatně zaostřeného snímku dost vysoké...
hatreder
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 16. 5. 2012 13:09

Sigma 30/1,4. Není jiné cesty. Ostatní je málo světelné vůči T17_50VC,tím ztrácejí smysl. Ty rohy nejsou zas až tak nepoužitelné, takže bych do ní šel.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 16. 5. 2012 13:33

Ja bych se te Sigmy, co se optiky tyce, nebal a rohy nehrotil. Kdyz jsem si cetl recku na photozne na Sigmu 50mm pro FF, tak me to malem odradilo, zejmena prave kresba v rozich. Nastesti se ale v praxi zadna tragedie nekona a staci priclonit na f2.8 a je to supr ostry. Tricitka na tom bude urcite podobne (spis lepe).
S50/1.4 na f1.4:
http://img840.imageshack.us/img840/8052/sigmakresba.jpg
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kodl29 16. 5. 2012 13:51

Zdravim. Sigmu jsem mel. dodnes me mrzi že jsem ji prodal. super sklo. po přepoctu cca 50tka. rohy neni třeba řešit. počítám že na krajiny bude vhodnější tamron a přiclonit. ostření jsem měl super ale určitě to chce osobni výběr.
Kodl29
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 16. 5. 2012 13:55

14mm L :twisted:
ig: martincapal
Cappi_206A
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vierzbowski 16. 5. 2012 14:31

Sigmu jsem měl, ale zrovna takovou kde bylo naprd ostření. Takže při nákupu bych už dopředu počítal s nějakou investicí do seřízení.

Na video ale byla super.
Vierzbowski
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hatreder 16. 5. 2012 14:37

Mám pocit, že v AWH je seřizují zdarma v rámci záruky. Tak to asi vypadá na tu sigmu....snad nebudu litovat.
hatreder
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 16. 5. 2012 14:44

hatreder:
počkal bych do června, kdy se mají objevit Canon 24/2.8 IS a 28/2.8 IS
http://www.canon.cz/About_Us/Press_Cent ... ility.aspx

Cena ale bude zřejmě těsně pod 20 tisíc, což je fakt dost. Pokud ale jejich obrazová kvalita poskočí stejně jako u nové 24-70/2.8 oproti starší verzi, tak to zřejmě bude stát za to. Čtyřkroková stabilizace u pevného skla na takhle širokém ohnisku tu ještě nebyla.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hatreder 16. 5. 2012 14:57

Vypadají zajímavě, ale clona 2.8 mi už tolik neoddělí objekt od pozadí...
hatreder
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 16. 5. 2012 15:13

Nakup 28/2.8 nema zadny smysl, kdyz to ma tazatel obsazene v Tamronu.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 16. 5. 2012 15:22

player
Pravdu máš pouze co se týče světelnosti...
Ta nová skla ještě nikdo nevyzkoušel, nicméně si myslím že pošlou toho Tamrona ve verzi VC na hanbu :)
Ale nemám věšteckou kouli :)
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků