Jakou zvolit sluneční clonu?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Lucy_m 28. 3. 2012 16:01

Dobrý den, rozhodla jsem se pro koupi sluneční clony a chtěla bych si nechat poradit kterou je vhodné koupit. Mám Canon EOS 550D, objektivy EF-S 18-55 IS a EF-S 55-250. Cenu tak do 800, max. 1 000kč. Jde mně o zlepšení fotek, chtěla bych sytější barvy, když fotím oblohu tak aby byla víc zbarvená do modra a některé fotky mám dost přesvícené. Pomůže to na to? Děkuji, L.
Lucy_m
Návštěvník

Odeslat příspěvekod golem2 28. 3. 2012 16:10

Ak chceš sýte farby tak polarizačný filter. Slnečná clona ochraňuje pred závojom , alebo reflexami. Doporučuje sa používať.
http://www.mini-max.sk/product/default/560
http://www.mini-max.sk/product/default/568
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lucy_m 28. 3. 2012 17:18

Děkuju, koupím teda radši ten polarizační filtr, vypadá to že jsem to pěkně popletla :-) Nebo nejlíp obojí (clonu i filtr)? Jestli můžu poprosit, doporučte mi prosím ještě i nějaký ten polarizační filtr, pokud možno kvalitní a ne nic drahého. Díky

PS: Na to přesvícení nějaká finta je nebo to je moje chyba že špatně fotím?
Lucy_m
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bajz0 28. 3. 2012 17:39

Presvetenie je skor nespravnym meranim automatiky niekedy treba spravit trochu korekcie v postprodukcii. Skus Lightroom mas tam aj simulaciu prechodovehe filtra. Ak nefotis prevazne krajinky je otazne nakolko ho aj vyuzijes as ho kupis. Ked tak nekupuj lacny lebo plati ze ked uz si dala peniaze za kvalitny objektiv tak nebudes setrit na skle ktore by ti ho degradovalo. Ak by som ti mal poradit tak si najprv ten polarizak skus uvidis rozdiel a ci ho vyuzijes.
Bajz0
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rouak 28. 3. 2012 20:49

Ta sluneční clona EW-60C pro 18-55 IS moc nefunguje. Přední člen objektivu se otáčí, takže nemůže být vykrojená = účinnost minimální. Spíš trochu chrání předek objektivu před mechanickým poškozením. Ta ET-60 pro 55-250 IS už smysl rozhodně má.
rouak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod protektor 30. 3. 2012 18:44

Hlavně nekupujte originální sluneční. Dát 1000Kč za kus plastu se semišem je nehorázná drzost. Podívejte se na ebay (nejlépe) a nebo aukro. Dají se koupit za pár korun.

Na nasycení barev a ztmavení oblohy se používá polarizační filtr. Pokud potřebujete jenom ztmavit oblohu, tak na to se používá přechodový filtr.

nejkvalitnější filtry ale nejdražší jsou B+W a HOYA, zlatý střed je Marumi, popřípadě levnější Hama
protektor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bajz0 30. 3. 2012 18:52

len take doplnenie protektor-a hamu a podobny hnoj ani zadarmo to ti zo setoveho objektivu spravi mobil ktory foti cez plast, B+W a Hoya je vyssia trieda ale top profi su LEE, to je znacka co sa pouziva pri osvetlovaceej a kamerovej technike
Bajz0
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod protektor 30. 3. 2012 22:15

Bajz0-na fotce 10x15cm nepoznáš jestli se jedná o B+W a nebo Hama. Ano LEE jsou top profi filtry ale nemyslím si, že by si tazatelka chtěla na svůj 18-55 kupovat slot-in filtry za desítky tisíc.
protektor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bajz0 31. 3. 2012 02:32

rozdiel medzi B+W a hamou v protisvetle poznas aj na fotke 10x15 ale s takymto pristupom vlastne nepotrebujes zrkadlovku lebo nepoznas rozdiel medzi nou a kompaktom...
a k tomu LEE prave preto som tam dal "len take doplnenie"
Bajz0
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ziki 31. 3. 2012 10:07

Jestli koupit levný nebo drahý filtr záleží, dle mého názoru, na intenzitě jeho používání. Pokud jistě vím, že daný filtr často využiji, tak má jistě smysl investovat do lepších značek, jako B+W nebo Hoya, abych nedegradoval kvality objektivu laciným sklíčkem/plastem. Pokud ale hledám filtr k seťáku na občasné foto pokusy nebo jen ze zvědavosti na efekt filtru, tak tam nemá moc smysl kupovat nějaké drahé filtry. Na co mi budou kvality filtru Hoya, když jej využiji jednou za uherský rok. To si raději koupím něco levnějšího, např. Hamu nebo na Aukru hojně rozšířenou levnou značku filtrů MASSA a ušetřené peníze použiji třeba na nákup dalšího foto příslušenství. Když jsem před cca půl rokem kupoval polarizační a šedý filtr, tak jsem zvolil levnou značku (MASSA), protože na to co většinou fotím, tyto filtry nepotřebuji a asi jsem udělal dobře, bo jsem ty filtry použil zatím jen jedenkrát a co se týče kvalit oněch levných filtrů, tak jsem měl teď asi štěstí a oba filtry splňují, co mají. Jinak ochranné filtry, které mám na objektivech nasazeny permanentně, jsou B+W z důvodu, jenž jsem napsal na začátku.
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků