Detailnější macro

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod GESTIK 15. 3. 2012 23:12

Dobrý den vlastním canon eos 400D a objektiv EF 100mm macro chtěl bych ale dosáhnout ještě většího zvětšení než umožňuje sám objektiv chtěl bych se zeptat jakou metodu by jste mi doporučily, jestli budou stačit extenzní kroužky, nebo po případě použít extenzní kroužky a ještě připojit reverzní EF 50mm. Ale nějak nevím jak je to s ostřením u reverzního objektivu pro to že i když jsem zkoušel jen tak objektiv přiložit nemohl jsem vůbec zaostřit.
chtěl bych dosáhnout takového zvětšení- http://doublemesh.com/inspiration/dew-s ... rej-pakan/ Děkuji za odpověď
GESTIK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 15. 3. 2012 23:55

Já zkušenosti nemám, takže myšlenky jen rozvířím. Díval jsem se tak trochu po alternativě - nekupovat vyloženě specializovaný macro objektiv, ale použít nějaké close-up čočky atd. Vyšel mi dobře a uspokojivě Raynox 250, nacvakávací soustava čoček před objektiv.

Jinak HealzO na DeviantArtu fotil své skvosty pevnou pedesátkou a obyč close-up čočkou. Neskutečné výsledky to byly. Však sám jukni :)
ig: martincapal
Cappi_206A
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 16. 3. 2012 02:18

Hlava sidelka pokryje zaber pri zvetseni cca 3:1. Se 3 klasickymi mezikrouzky ti to s tim makracem da typuju 2:1 baj voko. Kdyz bys na to dal jeste makropredsadku se 4 dioptriemi, tak se na 3:1 dostanes, ale klesa kvalita (zalezi na kvalite predsadky). Ja osobne tyhle detaily fotim Tamronem 17-50/2.8. Cim sirsi ohnisko a cim bliz je optika bliz snimaci, tim je zvetseni vetsi. Tamron tak na 17mm umi az cca 6:1, coz je vic jak "legendarni" makro special MP-E od Canonu, ktery je ale opticky samozrejme lepsi, zejmena kresba.
Ukazky ze zmineneho Tamronu, pricemz mravenec je onech cca 6:1:
http://galerie.digiarena.e15.cz/showfull.php?photo=116591
http://galerie.digiarena.e15.cz/showfull.php?photo=115738
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod GESTIK 16. 3. 2012 08:17

a jak je to takhle řešeno s clonou koukal jsem se ne nějaký menší návod co už tu je ale nevím kam bych tu sirku měl u svého setového objektivu strčit?
GESTIK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 16. 3. 2012 08:30

Ony ty finty se sirkou lze provádět na platformě Nikon, kde je clona ovládaná mechanicky. (zobáček zasekneš sirkou a máš třeba F18).

Ale u Canonu je clona ovládaná elektronicky, tam nikde sirku nezasekneš a obrácený objektiv fotí na plnou díru... To je samo k ničemu.

Player - na jakou clonu fotíš takové zvětšení? Já pokud použiju Raynox, tak je to minimálně F16 a stejně je HO pod 2mm.
_DAVE_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drAcOniS 16. 3. 2012 11:11

Player: Taky bych uvítal pár tipů - Mám Nikon D80 a také Tamron 17-50mm f2.8. Chtěl jsem si makro spíš jen tak zkusit, tak jsem pořídil mezikroužky, tuším že 12/20/36. Pár pokusů jsem udělal, nebylo to nijak hrozné, ale o snímcích jako jsou např. ty Vaše si můžu nechat jen zdát. Byl bych moc rád za nějaké tipy a doporučení ohledně nastavení expozice, ostření atd. Bohužel nemám žádný makroblesk a s makrem jen minimální zkušenosti - přece jen mě prioritně zajímají jiná témata. Ale rád bych to zkusil, ty fotky jsou úžasné a člověk to běžným okem prostě nevidí :)
drAcOniS
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod GESTIK 17. 3. 2012 09:13

jak by se to tedy dalo vyřešit do předsádkových čoček se mi moc jít nechce pro to že vytvářejí zkreslení, ale reverzně nasazený objektiv od canonu zas nemůžu zaclonit je tedy i nějaké jiné řešení?

-- 17. 3. 2012 08:22 --

ješt2 jedna věš Ondrej Pakan mi dpoporučil pro EF 100mm macro, "najlepsie volba na canon 100 pre super makro je predsadka raynolds" má s ní někdo skušenosti s tímto objektivem.
GESTIK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martin2580 17. 3. 2012 10:19

Takhle to resim ja: http://www.digital-photography-school.c ... hotography na canonu to bude to samy, jen to chce padinu s clonovym krouzkem, jestli ty objektivy mas, bude te to stat dve stovky za stepdown ring a vysledek je mnohem lepsi nez s levnejma predsadkama. Jen to ostri asi 5cm od konce objektivu.
martin2580
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bager3000 17. 3. 2012 10:24

2011-04-22 11-15P1060662.JPG

Makropredsádka Raynox 250, nasadená na teleobjektív. Na makroobjektíve som to neskúšal.
Fujifilm X-T1 ( Fujinon 35mm _ Fujinon 56mm _ Fujinon 18-55mm)
Sony RX100 III.
bager3000
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 17. 3. 2012 14:47

GESTIK - Jaké zkreslení más konkrétně namysli? Teď se bavíme o Raynoxu, ne o čočce co používá babička na čtení.
_DAVE_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 17. 3. 2012 15:10

_DAVE_ Nemam bohuzel tuseni, jaka je to clona, je to sirka jedne a pul sirky :)

drAcOniS Ja jsem si udelal reverzni krouzek, ktery se da koupit i na ebay. Na jedne strane je zavit pro filtr objektivu, na druhe zavit pro bajonet. Ja mam mezi tim jeste plastovou desticku, na kterou jsem si rovnou pridelal difuzni desku (funguje to i s internim bleskem).
Obrázek
Aretaci clony resim sirkou, nastavil jsem to tak, aby byla kresba nejlepsi a aby hloubka ostrosti nebyla uplne prd ;). Pri ostreni si pak pomaham baterkou :) Ostri se pouze pohybem fotaku. Vyhoda Tamronu je, ze lze zoomovanim nastavit miru zvetseni.
Vysledna (ex)sestava:
Obrázek
A dalsi ukazka vysledku z ni (viz odlesky v ocich :))
Obrázek
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod GESTIK 17. 3. 2012 20:36

A jaký typ Raynoxu by jste mi teda doporučily koukal jsem že dělají předsádku která má 25 dioptrií ale na je jen na na 37mm
GESTIK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod player 17. 3. 2012 23:54

25D? Uff. Docela bych z toho chtel videt nejaky vysledek, protoze jestli tam nejde obrazova kvalita do kelu, tak bych se hodne divil.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fredddie 18. 3. 2012 06:21

Ten Raynox s 25 dioptriemi už je spíš na hodně mikrofotografii, ale fotky z toho lezou hodně zajímavý a nezdá se mi, že by byly obrazově špatný (když tak je to Raynox MSN 202 - třeba na flickru je s ním spousty fotek). Spíše ale doporučuji podívat se na Raynox DCR-150, či DCR-250. První přidá 4,8 dioptrie, druhá 8 dioptrií.
Fredddie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 18. 3. 2012 14:02

Pokud bys fotil s ohniskem kolem 100mm (příklad 18-105VR), tak DCR-250. Pokud fotíš s teletem tak dcr-150
_DAVE_
Návštěvník

Další stránka