Je koupě Tamron SP 17-50 mm F 2,8 XR Di II VC dobrá volba?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kelav 22. 3. 2012 13:52

Hamk... Obřad bych s klidným svědomím odfotil tím Nikonem 18-105, je to hodně dobrý, ostrý objektiv. D90 má výborné výsledky na vyšší citlivosti (sám jsem jí měl), proto bych se toho vůbec nebál a v případě potřeby bych doháněl světelnost zvýšením citlivosti.

Navíc co si budeme povídat, Tamron je opravdu ostrý až tak od clony 4. Na nižší clonová čísla (2,8-3,5) je opravdu nepřesný a měkký. Takže světelnost se stírá...

Co má Tamron po zaclonění lepší, je kresba. Naopak je horší v optických vlastnostech při světle v záběru, především tom bočním.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 22. 3. 2012 14:11

Je tu nejaky majitel puvodni verze pro Nikon? Zajimalo by mne, zdali jsem jediny, komu ostri presne. Odfotil jsem s nim dve svatby a nespocet maturaku ci klubovych akci bez problemu.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hamk 22. 3. 2012 14:14

Hmm, začínám si myslet, ž ejsme se s tím Tamronem trošku unáhlil.. Asi možná by ta 18-105 na obřad stačila. Asi jsem udělal HOP, než jsem přeskočil..
Hamk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 22. 3. 2012 15:57

Já s tím Tamronem odfotil dvě svatby (a spoustu jiných akcí) a dá se. Ostrost na f/2.8 je relativně v pohodě, naopak na 50mm a f/2.8 se to dá používat jako nouzový portrétní objektiv. Ale nějaký odpad tam prostě je, proto pokud to jde a záběr je důležitý, tak ho fotím několikrát s tím, že mezi každou fotkou ručně objektiv zaostřím na blízko / nekonečno, aby muysel komplet zaostřit.

Co se týče ostření tak podle mých zkušeností to vypadá, že je nepřesné ovládání motorku ostření. Zejména mi přijde, že blbě dělá malé skoky. Tohle žádné korekce FF/BF, bohužel, nespraví :(
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 22. 3. 2012 16:49

kelav: "Navíc co si budeme povídat, Tamron je opravdu ostrý až tak od clony 4. Na nižší clonová čísla (2,8-3,5) je opravdu nepřesný a měkký. Takže světelnost se stírá..."
to je blbosť..
od 17-40 je na 2,8 dosť ostrý..
na 50mm treba zacloniť na 3,5.. ty si s tým moc nenafotil..

ja som nafotil svadbu a niekoľko akcií a žiadne problémy som nemal..
jedine na tej 50tke treba pricloniť..

na krajine používam clonu 5,6 až 8 a ostrím cca na hyperfokálnu vzdialenosť.. a všetko je ostré..
napr f8 http://files.dusanhaluska-photography.w ... G_0154.JPG
ak sa náhodou stane že sa tvári že zaostrí ale nie, tak to vidím v hľadáčiku ale stáva sa to proti svetlu a v tmavých miestnostiach napr pri diskotéke.. ale to každý objektív.. vtedy preostruje a nechytí sa
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl 22. 3. 2012 19:46

Hamk: takze co,predas ten Tamron,alebo ho das spolu s telom D90 nastavit v servise? je mozne,ze na inom tele pojde bez problemov,ale to ti asi moc nepomoze.
ad. skla so "setovou" svetelnostou vs 2.8, jasne, da sa fotit svadba aj na clone 4 a viac, v podstate ked fotis aspon dvoch ludi vedla seba a chces ich mat v rovnakej DOFke,aj tak musis 2.8 sklo clonit. Na druhej strane, prave vizualne pritazlive fotky nejdem pisat ze profi fotografov,ale tych,co vedia fotit su prave na nizke clonove cisla...

no aj keby si rovno kupil tu sigmu 17-50/2.8, mozes mat problem s ostrenim zrovna na tvojom tele,opat servis na nastavenie...
prikladam dnesnu fotku na 50mm a 2.8 clone, komentar netreba,hm

a plne rozlisenie... http://www.postimg.com/64000/photo-63020.jpg
Přílohy
IMGP7321_resize.jpg
D750 + N18-35/3,5-4,5G + N20/1,8G + N28/1,8G + N50/1,8G + N85/1,8G + N70-200/4G + SB700

karbonak Triopo GX-1027 s Giottos MH1311
lennyl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hamk 22. 3. 2012 21:38

Dal bych ho nejprve do servisu na seřízení. Pořádně ho snad vyzkouším teď o víkendu. Zkusím ho venku a také v interiéru a taky ho vyzkouším v interiéru s nasazeným bleskem. Myslím, že po víkendu budu chytřejší.

To lennyl: Hezká číča. Něco málo jsem zkušebně cvaknul při cestě z práce, tak zde je výsledek na f2.8. Ten Ford je na f2.8 a 50mm. Fotky jsou tak, jak vylezly z foťáku bez dodatečné úpravy. Jsou to rychlocvaky.. O:-)
Přílohy
DSC_0096.JPG
DSC_0109.JPG
DSC_0122.JPG
Hamk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl 22. 3. 2012 22:44

Hamk: na tych tvojich fotkach nevidim ziadnu chybu, zaostrene tam kde ma byt:-),kontrast/farby/bokeh pekne.

napisal som kratku "recenziu"na tu moju sigmu 17-50/2.8
http://pentaxfriends.eu/viewtopic.php?f ... 372#p55372
D750 + N18-35/3,5-4,5G + N20/1,8G + N28/1,8G + N50/1,8G + N85/1,8G + N70-200/4G + SB700

karbonak Triopo GX-1027 s Giottos MH1311
lennyl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hamk 23. 3. 2012 09:21

Na F2.8 se mi líbí. Ostrý je. Né, že né.. Tedy pokud dobře zaostří... :)

Včera jsem jej zkoušel za stativu na testovací tabulku a FF/BF na 50mm nemá. Jen velice mírně na 17mm, ale myslím, že to zásadní vada nebude. Takže z téhle stránky je to snad v pohodě.
Hamk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 23. 3. 2012 18:41

Hamk

nenechaj sa rozladit. Mam T 17-50 bez VC (s motorom), pouzivam ho na D90 aj D3000 a aj ked sem-tam mam podobne neostrosti, tak urciote ho nedam prec. Mal som aj 18-105, vyborne sklo, ale na Tamron sa ostrostou naozaj nechyta. Nedavno som kupil N 16-85 a chcel som T predat, ale potom som si to rozmyslel...je to v danej cene bezkonkurencne !!! sklo.
landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 24. 3. 2012 21:51

Reaguji na DUDISKA...

S Tamronem, konkrétně verze DiII, mám velmi mnoho zkušeností. Používal jsem jej 2 roky, když jsem fotil Nikonem. Konkrétně na tělech D90 a D300. Rád bych podotkl, že na D90 jsem jej používal spolu s Nikkorem 16-85mm. A s velikou jistotou můžu říct, že ačkoliv měl Nikkor 16-85 horší světelnost, tak když jsem ostřil, tak to tam vždy bylo. Ať jsem fotil v dobrých či špatných světelných podmínkách. Na středový bod se chytal vždy. To se o Tamronu nedá říct. Za dobrého světla mu vyjde tak 9 z 10 ostření (to je moc fajn). Jakmile se ale sešeří, tak jde úspěšnost ostření hodně rychle dolu.

Přesto když jsem kupoval D300, tak jsem si jej nechal a prodal D90 s 16-85. Pro mě to tehdy byl kvalitní světelný a hlavně univerzální záklaďák, který se prostě ve špatném světle někdy splete v ostření.

Tak to mám doteď, ikdyž jsem přešel ke Canonu, tak používám stále Tamron 17-50 DiII...

Jinak s Tamronem jsem odfotil tisíce fotografií, především při focení parties, koncertů, plesů, svateb a různých večírků... Bylo toho dost. Zodpovědně říkám, že i na profi D300 to ostření nebylo srovnatelné s origo objektivy.

P.S.: Vlez někdy na nějaký koncert v klubu a zkus fotit na odcloněný objektiv, nebo mírně zacloněný objektiv, muzikanty. Uvidíš, že míra neúspěšného zaostření bude výrazně vyšší, než u stejně světelného objektivu tvého výrobce fotoaparátu. A ano, je to o ceně... Co bych za ty prachy co stojí nový Tamron chtěl. Právě tohoto si jsem vědom, a proto Tamron s radostí používám i na Canonu...
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 24. 3. 2012 22:43

Napada mne otazka, proc si nekdo kupuje verzi Tamronu s vlastnim ostrenim, kdyz se na ni snasi tolik vlny kritiky ;)
edit: mysleno pro bajonet Nikon;)
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 25. 3. 2012 06:29

Asize oreto, ze novy kus bez motora tazko kupis !
landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 25. 3. 2012 08:37

kelav
fotil som koncert a žiadny problém som nemal.. nacvakal som nejakých 400 fotiek a bol som spokojný
jednu na digi
http://galerie.digiarena.e15.cz/showpho ... user=89765
ale ja mám canon.. tak neviem či sa to nejako líši..
ale asi som menej náročný a na moje hobycvaky to je tak akurát..
dosť muziky za relatívne málo peňazí
:)
ale asi si mal lepšie sklá a potom to môžeš porovnať s iného uhlu.. ja mám len jedno Lkové sklo 70-200 a zdá sa mi to čo sa presnosti ostrenia týka porovnateľné.. (až na hluk, rýchlosť)
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 25. 3. 2012 13:43

landov píše:Asize oreto, ze novy kus bez motora tazko kupis !

Tak to je skoda. Pak bych se holt podival po bazaru.
player
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka