Silnější ND filtr a ostření

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Pan Kája 9. 2. 2012 13:04

Dobrý den, přemýšlím o ND filtru spíš na hraní a vyzkoušení než vrcholnou fotografii. Ostatně, můj nejširší objektiv je stále seťák 18-55 (s otáčejícím se předním členem) a právě ten bych chtěl využít nejčastěji (alespoň ušetřím za průměr).

Otázka jest - na mé občasné focení architektury, toků apod. mi přijde skor nejideálnější ND filtr s prodloužením o 9-10EV. Ale slyšel jsem, že je prakticky nemožné zaostřit, je-li nasazen. A u objektivu s otočným čelem je to poměrně problém (zatím nehodlám pořizovat náhradu).
Je to opravdu takový problém, že ani přes LV člověk neuvidí ani velmi světlé objekty, odlesky, aby mohl zaostřit?
Jak jsou na tom 6EV ND filtry? (je mi jasné, že je ideální si to vyzkoušet v prodejně, ale zatím jsem jen ve fázi, má-li to cenu, o nějaké silném ND filtru za podobných podmínek vůbec uvažovat).
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro
Pan Kája
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 9. 2. 2012 13:31

pokud má foťák v LV exposure simulation, tak by měl být obraz na displeji snad dostatečně světlý (byť zašumělý) i s ND filtrem (ostatně si to zkus třeba v noci)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod belrok 9. 2. 2012 14:43

No jo ten filtr je cerny jako bota a pokud je nasazeny, tak se ostreni v podstate nechyta. Navykla jsem si zaostrit bez filtru a namerim expozici, prepnu na manual, nastavim expozicni cas o prislusny pocet expozicnich cisel delsi, vypnu AF a nasadim filtr. Cili expozice bude v poradku a ostreni taky :). Akorat se holt musi sunadavat a nandavat filtr. Tak to tedy resim ja.
belrok
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lubos.pb 9. 2. 2012 17:16

A nebo si pořiď čtvercové (Hitech, Lee, ...). Nicméně princip je stejný jako u šroubovacích - zaostřit, nastvit, zamknout, nasadit filtr a fotit. Pouze je snažší manipulace s filtrem při jeho nasazování, nemusíš se bát, že si stim pohneš. :-)
www.lubostoman.com
www.lubostoman.blogspot.com
lubos.pb
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod golem2 9. 2. 2012 17:57

To či máš otočný predný člen pri ND filtroch nie je dôležité, iba pri CPL alebo delených filtroch.
Cez ND64(6EV) vidím bez problémov. ND1000(10EV ) som ešte v prírode za denného svetla neskúšal, ale cez oba filtre fotoaparát ostrí. Iba cez 1000x je lepšie najprv spraviť kompozíciu , lebo nevidíš detaily, odmerať expozíciu a v M ručne nastaviť -10 EV. Tento filter mám iba pár dní a tieto skúsenosti mám iba z testovania z okna, tak to ber s rezervou.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pan Kája 9. 2. 2012 20:06

Mockrát děkuji za odpovědi. Teoreticky, v noci, za špatného světla s cca odpovídajícími parametry vcelku nemám problém nějak zaostřit pomocí LV. Inu, i z výše uvedeného tedy hádám, že by snad za jasného dne (tedy podmínky, za kterých mám v úmyslu jej využívat) by snad neměl být problém. Samozřejmě mluvím o manuálním ostření.

golem2: ten přední člen zmiňuji proto, že když bych filtr nasadil po zaostření, mohl bych si lehce přeostřit.
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro
Pan Kája
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 4. 4. 2012 14:06

Se známým jsem fotil Vydru. Nasadil tam ND, kterej byl tuším o 8EV od Hoya. Na mkIV mu to ostřilo, nějak to zjasnil přes LV, ale chvílemi taky sundaval a nandaval. Zase když se fotí krajinářská fotografie, tak máš čas..
ig: martincapal
Cappi_206A
Návštěvník