Objektiv Canon vs. Nikon

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Pety 25. 6. 2011 08:49

U většiny výrobců optimalizace pro digitál = protiodrazová vrstva na zadním optickém členu. Protože povrch filtru nad čipem je lesklý, vrstva údajně snižuje závoj. No, mám dlouhé sklo bez té vrstvy a žádný závoj jsem nikdy nepozoroval.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod vasp 25. 6. 2011 10:14

Daemonius: "optimalizace pro dSLR" - spis bych rekl, ze nejvetsi "optimalizaci" je zmenseni obrazoveho pole na APS format... :-)
vasp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod revell 26. 6. 2011 10:10

takze macku moc jsme ti tady nepomohli ze...:)

tudiz se nemusis vazat k zadne znacce a klidne si projdi par for, kterou (prvni) zrcadlovku vybrat. Jak uz rekli ostatni, kvuli tem objektivum se nema cenu vazat ke canonu. Klidne si vem nejaky dvojkit nebo si vyber z nabidky objektivu, nejlepe pokud ma nekdo v tvem okoli. Pokud chces zustat u rozsahu objektivu jake jsi mel, podel 1,6x.

Jinak moznosti 18-55, 18-70, 18-105, 18-135, 18-200, 70-300, 55-250. 70-200
Jinak uz zalezi jen na financich, penize nejsou vsechno, ale s nima je to jednodussi :)

-- 26. 6. 2011 11:10 --

hodne testu je na: www.photozone.de
revell
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grimjaur 26. 6. 2011 20:53

Ganec píše:Analogove objektivy sa na digital nehodia:
- nie su optimalizovane na digitalny senzor, ktory ciastocne odraza svetlo a robi aj ine problemy
- urcite na tych objektivoch nemas stabilizaciu .. a ak mas, tak je na dnesne pomery neucinna
- kvalita tych objektivov urcite nie je na urovni tych dnesnych (no mozno sa mylim)
- predpokladam ze by ti na nich aj tak nefungoval autofocus
- dnes je v mode aj video a na to treba optimalizovane objektivy (vlastne ani standardne DLSR objektivy sa na video uz nehodia)

Nevidim ziadny racionalny dovod obmedzovat sa koli tomu...

PS: ak chces tie objektivy este vyuzit, mozes si kupit aj bezzrkadlovku: s adapterom by si ich tiez mohol pouzivat


Ganec, opravdu mě nepřestává udivovat, že se celkem drze vyjadřuješ i k věcem o kterých víš fakt velké kulové. Brzdi chlapče, začínáš být legenda, ale trošku jiná, než by se Ti líbilo.
Ostatním se omlouvám za OT. Ještě jsem nedošel dál než k tomuhle psaní a už bouchly saze.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar



Odeslat příspěvekod jaromir 28. 6. 2011 17:00

Aspoň co jsem slyšel, tak se starými analogovými objektivy jde vpohodě fotit na dové digitální zrcadlovky.

Obrazová i konstrukční kvalita starých objektivů je výborná, jsou většinou z kovu, takže se dají srovnat konstrukčně s profi řadami objektivů na digitální zrcadlovky (ty levnější jsou z plastu).

Akorát je třeba počítat s tím, že pokud si člověk nekoupí full-frame, tedy digitální zrcadlovku, co má snímač velký jako starý 35mm kinofilm, tak si koupí něco levnějšího, kde je snímač menší a pak nastupuje tzv. crop faktor a ohniska objektivů je třeba o daný crop-factor vynásobit (např. 1,3, u Canonu typicky 1,6 atd.) takže pak místo širokáče 17mm má člověk 17*1,6=27,2mm a místo padesátky má 50*1,6= portrétní 80mm.

Ale já bych se toho nebál, koupil bych normálně nové digitální tělo, třeba teď je perfektní Canon EOS 550 (má snímač STEJNÝ jako 60D a 7D, což jsou foťáky 3* dražší) a s tím bych začal fotit.

Pak by se vidělo jak stará skla kreslí a ostří. Ta Canon 550D má už opravdu vyjímečně výborný sensor, který využije skla na maximum, takže pokud by nějaké sklo AŽ PO vyzkoušení kreslilo špatně, či blbě třeba osřilo s novým tělem, tak až pak bych ho prodal. Ale každopádně, pokud člověk koupí nějaký nový širokáč za 10k a nebo tele za 30k, tak sice dostane novější sklo ale bude to plastový zmetek, takže kvalitou zpracování si pohorší.

Prostě bych to zkusil a tipl si, že na 95% dopadneš dobře a žádné nové objektivy kupovat nebudeš (možná širokáč, když se ti protáhnou všechny ty objektivy díky crop factoru (když nekoupíš full-frame), tak ti bude chybět něco opravdu širokého...). Ale kvality bych se u starých objektivů rozhodně nebál!!! :)

Ganec by potřeboval schladit, mi připadá, že si půlku argumentů cucá z prstu, jen aby měl co napsat. Já mám DSLR a NEtočím videa a NEmám objektiv se stabilizací a taky žiju, mimochodem fotím za pěkně hnusných podmínek (typicky koncerty, nic jiného skoro nedělám). Dávat někomu tyhle argumenty, když chce koupit nové tělo mi připadá scestné a hodně účelové! I před 50 lety se dalo fotit bez stabilizace a i za 50 se bude dát fotit. Objektiv dělá především jeho dílenské zpracování, optická kvalita a SVĚTELNOST. Na co mi jě nějaký "super duper" nový objektiv - seťák, který má stabilizaci, ale špatnou světelnost a tak si s ním nevyfotím nic byť jen za trochu špatného světla. Jo kdyby jsi Ganec napsal, ať vyhodí ty se špatnou světelností, to bych pochopil aspoň to je nějaké měřítko, ale stejně to nemá smysl, protože nové zrcadlovky umožnují fotit na vysoké citlivosti (3200, 6400) s akceptovatelným šumem, takže i tohole pozbývá platnost a jde použít i staré analogové objektivy s horší světelností...
jaromir
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 28. 6. 2011 20:49

jaromir píše:Ta Canon 550D má už opravdu vyjímečně výborný sensor, který využije skla na maximum
dobry senzor to bol mozno pred 2 rokmi .. kym DxOmark nezmeral jeho kvalitu .. a imaging-resources.com nezverejnili z neho zabery (a vyseky)...
Dnes su uz lepsie.
A po zhladnuti Nikon DX vs Canon APS-C: Dynamic Range by ma nan uz nikto nenahovoril...

-- 28. 6. 2011 21:51 --

FYI: s novymi telami uz vymenovane objektivy nie su podporovane:
Canon Officially Acknowledges Lens ID Issue
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jaromir 28. 6. 2011 21:39

Máš přehnané požadavky. Fotím na tu nejlevnější zrcadlovku Canon EOS 1000D a mám dobré výsledky.

Jinak nad tím odkazem jsem se od srdce zasmál, život není o tom zesvětlovat stonásobně stíny a pak se v nich při zobrazení 1:1 hrabat...

Lidi, kteří zavrhnou nějakou zrcadlovku jen podle podobných syntetických testů je mi líto, takoví lidé většinou nemají moc reálných zkušeností s focením, protože jinak by věděli, že tohle je fakt extrém a v reálu jde především o dobré světlo a objektiv. Nikdo v reálu nenafotí fotku s černým stínem a pak ji takhle zesvětlí... Prostě to chce méně teorie a více praxe.

Myslím, že kdyby nějaký starý "pán fotograf" tu viděl, jak 500* zesvětlujeme stíny a hledáme v nich šum, tak nám řekne, že jsme spadli na palici, a ať raději jdeme fotit.

Dobrou fotku dělá dobré a zajímavé světlo, kvalitní objektiv, vystihnutý okamžik a pak ta základní zručnost v ovládání. Takové pakárny o kterých tu píšeš jsou pro technické typy, kterým vadí, že mají ve snímku malý šum, ale že je kompozice nanic, objekt snímku nanic a že je celý snímek nudný jim je už jedno. Hlavně, že je fotka technicky dokonalá... Z podobných lidí mi je na blití.

A ohledně těch objektivů, nikdo mu nebrání si je vzít sebou do prodejny a vyzkoušet s daným tělem jestli budou fungovat...
jaromir
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ggrand 28. 6. 2011 23:34

jaromir: jj, fotka je o okamžiku, ale bohužel už se mi párkrát stalo, že expozice ujela mou vinou-zapomenutá bodová expozice nebo korekce nebo prostě cokoliv a pak ti nezbývá než to takle šíleně tahat a to jen za předpokladu, že fotíš do rawu. Pokud jsou nedejbože v záběru lidi, tak jsi rád za co nejlepší čip, protože na pleťovce je vidět jakýkoliv posun kamkoliv značně.. Jsem rád, že je vidět posun ve snímačích.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jaromir 29. 6. 2011 05:40

Souhlasím.

Tak při "zachraňování" snímků se hodí samozřejmě cokoliv.

Ale tohle není normální použití. Normálně špatný snímek vyhodím a dál se s ním nezabývám. Zachraňuji tak jeden snímek ze 30 000. To jsem takhle jednou fotil Ebeny, udělal blbec jen dva snímky, měly velký šum, tak jsem celou tmu za nimi pak doma přemalovával na černo přes tablet...

Ohledně čipů, samozřejmě, že čipy za 5 let budou o dvě generace dál, ale to neznamená, že teď člověk nefotí na dobrá těla, jsou 3* lepší než před 10 lety (i s těmi starými se dalo dobře fotit) a pokud člověka něco zásadně limituje pak je to především světlo a peněženka při nákupu objektivů s perfektní světelností (protože za dne jde typicky udělat dobrou fotku čímkoliv a na cokoliv včetně mobilu a kompaktu).

Mimochodem, je to především o rutině. Mnohdy taky zapomenu zkontrolovat expozici, ostřím na špatný bod, či špatně manuálně zaostřím, ale to je život a dělá to tuto prácí naopak zajímavou, že to není nuda. Však dodnes "analogáči" vzpomínají na to objevování ve fotokomoře, jesli to tam je a nebo není :). A právě při vzpomínce na tyto dřevní doby mi porovnávání čipů a objektivů tak jak se děje dnes připadá až ulítlé. I když i já si samozřejmě vybírám tělo podle toho jak moc šumí atd. ale stejně mi je jasné, že za 2 roky bude nová generace a že objektiv toho udělá 10* tolik co tělo, takže to tak neřeším a snažím se raději fotit...
Naposledy upravil jaromir dne 29. 6. 2011 09:11, celkově upraveno 2
jaromir
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DUDISKO 29. 6. 2011 06:22

súhlas..

mal som ako prvé zrkadlo 500D a bol som spokojný.. Teraz mám dva objektívy bez IS a aj keď ganec si na stabilizácii moc potrpí, ja na fotkách zhoršenie kvality nevidím (aj keď spravím viac záberov - kontinuálne snímanie a vyberiem si ten naj..).

keď som riešil telo uvažoval som rovnako: 550tka sa mi zdala naj.. ale potom (vzhľadom na kvalitu závierky a iných drobností) zvíťazila 60tka a moje zistenie..
skoro žiadny kvalitatívny posun dopredu nebol.. zdá sa mi len lepšie zvládnuté ISO (teda môžem si dovoliť pustiť väčšiu citlivosť a tým rýchlosť) a keďže rád fotím vrabce v letku viac záberov za sekundu..

teda: telo vyber podľa toho čo chceš fotiť a ak máš canon objektívy choď do tej 550tky (ak peňaženka dovolí) a časom podľa skúseností zo starými sklami dokúpiš, ak budeš potrebovať, niečo svetelné.. a foť foť foť.. na to to je .. :)

na ukážku väčšina fotiek s nestabilizovaným objektívom 70-200 L f4
http://galerie.digiarena.e15.cz/showgal ... user=89765
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jaromir 29. 6. 2011 09:15

Jo je to tak, tady spousta lidí stráví desítky hodin výběrem těla, toho nejlepšího objektivu (které jsou stejně za rok zastaralé (i když objektiv vydrží věky) a zapomínají fotit.

Já mám nějaké fotky na blogu http://www.Adamek.biz

-- 29. 6. 2011 10:17 --

Jinak Haha, vrabce v letu :), mě zas baví zachycovat chvění strun :).
jaromir
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod team_daddy 29. 6. 2011 11:00

Ganec píše:dobry senzor to bol mozno pred 2 rokmi .. kym DxOmark nezmeral jeho kvalitu .. a imaging-resources.com nezverejnili z neho zabery (a vyseky)...


Tak to je hodne dobra hlaska...
Nikon D90 + Nikkor AF-S 18-70mm f/3.5-4.5G ED + Nikkor AF-S 35mm f/1.8G + Nikon SB600 + Velbon Sherpa 200R a do kapsy Panasonic LX3

Historie: Nikon F65 -> Nikon Coolpix 3100 -> Canon IXUS 55 -> Nikon D40 ->
team_daddy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hayes11 29. 6. 2011 22:43

je to borec, sa radsej nejdem divat na to DxOmark ze ako zmerali moju C40D lebo sa pobezim hned aj zahrabat aj s tym fotakom..covece....ked 550tka je zla:D
hayes11
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků