Voigtländer Nokton 25mm f/0.95 prosím komentář

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Poltergeist 5. 6. 2011 21:33

Dobrý den, narazil jsem na jedno zajímavé video na internetu, bohužel neumím moc anglicky,
mohl bych poprosit někoho kdo to umí a vyzná se hodně ve fotografiích, jestli by mi to neokomentoval ?

Objektiv Voigtländer Nokton 25mm f/0.95

chtěl bych vědět, o co tam přesně jde, objektiv je starý, ale na co by se mi mohl hodit, na co naopak ne, co je riziko a na co si mám dát pozor, mohl bych to použít

s Nikonem D300, anebo jen s plným formátem ? Třeba Canon 5 D , dále bych chtěl vědět, jak je to s tím bajonetem - chvíli je na Canonu, pak zase nasazený na Olympusi formátu micro 4 / 3

Mimochodem, jaké máte zkušenosti s tím 4 / 3 standartem ? Vypadá to zajímavě, jen je tam problém, že tam neni ten hledáček, už jsem uvažoval několikrát o koupi, ale ten hledáček, to mi fakt vadí, nicméně je pravda, že při focení nikonem stejně nevidím zaclonění, protože to pak nastavuje tělo aparátu až při otevření závěrky ?

ještě bych chtěl vědět, jestli je standart 4 / 3 kompatibilní s Leica M9 (taková ta drahá)
dík:)

video je umístěno zde na YouTube:

http://www.youtube.com/user/DigitalRevCom
Poltergeist
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 6. 6. 2011 01:18

Nokton je plně manuální objektiv, určený pro focení za špatných světelných podmínek a natáčení videa. Dovoluje použít opravdu malou hloubku ostrosti, ze snímků co jsou různě na netu se o něm dá říct asi tolik, že je velmi ostrý ve středu obrazu s poněkud horšími rohy, má pěkný bokeh, ale taky je náchylný ke color fringingu (barevné "svatozáře" kolem silně osvětlených objektů).

K dispozici je pokud vím jen pro micro 4/3, možná pro Leicu, nicméně s menšíma úpravama by šel možná namontovat i na bezzrcadlovky jiných značek. Na 4/3 či eventuelně jiný systém (s APS-C či FF snímačem) téměř určitě použít nepůjde, kvůli kratší vzdálenosti bajonet-senzor( namontovaný by neostřil na nekonečno).
Na Canonu ho Kai namontovaný nemá (už jen podle toho červenýho kroužku to je Canoňácký objektiv, nejspíš 24-70), jen tam s ním šaškuje (což je jediné co umí pořádně), hraje prostě scénku že zapoměl baterku do 1DMkIV než přejde k "recenzi" (mimochodem má na tom Nikoňáckej řemen, ten typ je schizouš). Zmiňuje tam především, že není snadné manuálně ostřit na mFT (konkrétně na tom PENu) a že s tím objektivem na plnou díru je třeba ostřit POŘÁD.
Jako většina manuálních skel má ostření od minima po maximum poměrně dlouhý chod, s čímž je třeba počítat.

Objektivy Leica M jdou pokud vím namotnovat na m4/3 přes redukci, naopak to asi možné není.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 6. 6. 2011 02:51

Objektiv není starý, objektiv je de facto fungl nový, prodává se teprve chvíli. Pro Leicu existuje 10x dražší verze zvaná Noctilux 50mm f/0.95.

Jinak Nokton 25mm f/0.95 je fajn objektiv pokud ti nevadí manuální ostření a chceš mít opravdu hodně světelné sklo. Přepočteno na full-frame je to "normální" objektiv 50mm, takže takový univerzál.

Panasonic dělá 20mm f/1.7 což je lepší volba pokud nutně nepotřebuješ těch f/0.95.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Poltergeist 6. 6. 2011 22:33

diky, ja jsem prave myslel ze objektiv s cislem mensi nez 1 ( < 1) ani neexistuje, zajima me jeho pouziti na Nikonech a Canonech
Poltergeist
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 6. 6. 2011 23:57

Existují i rychlejší než tohle.. ale díky ceně ani netřeba přemýšlet.

Použít Noktona na čemkoliv jiném než m4/3 nemá smysl, ten objektiv je dělaný na malý chip, takže pokrývá taky jen ten malý chip. Lze namontovat s trochou problémů na Sony NEX a tím to končí, nic jiného nejde.

Nikkor má nejrychlejší 50mm f/1.2 AiS (manuální), u Canonu je aktuálně 50mm f/1.2 L. Jinak existuje pro Canon ještě 50mm f/1 L, nicméně je jich na světě hodně málo a stojí opravdu hodně peněz.. a nestojí za to, kvalita totiž nic extra.

Obecně je maximum f1.2 pro většinu objektivů, z toho normálně dostupného vyrábí rychlejší jen Voigtlaender tenhle Nokton a pak ještě dělají 50mm f/1.1 pro Leicu M (což samozřejmě přes redukci taky jde na m4/3 formát).

V reálném životě víc než 1.4 není třeba, obvykle ani to ne, pro portéty je podle mě ok tak 2-2.8, někdy i víc, podle toho jak moc člověk chce aby bylo vidět. f1.2 a "rychlejší" jsou spíš pro "umělecké" účely. Samozřejmě v patřičné vzdálenosti od objektu třeba 50mm f1.2 umožňuje použít o dost nižší ISO než f2 nebo f2.8.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pety 7. 6. 2011 06:41

Daemonius píše:Použít Noktona na čemkoliv jiném než m4/3 nemá smysl, ten objektiv je dělaný na malý chip, takže pokrývá taky jen ten malý chip. Lze namontovat s trochou problémů na Sony NEX a tím to končí, nic jiného nejde.

Možná jsi chtěl napsat, že je konstruovaný pro čip blízko zadniho členu? Protože NEX má APS-C.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Poltergeist 7. 6. 2011 14:11

mě šlo hlavně o ten objektiv, protože jsem nikdy nic takového neviděl, to že tam dělá že si zapomněl baterky a že to má jako na Canon, to mi došlo taky a že je nikonista a kvůli tomu má popruh od Nikonu tak to taky

koukal jsem že tam ukazoval ještě nějaké zajímavé DE - Focus 135 mm s plně kruhovou clonou
(s tím by mohl být hezký bokeh)
z dalších zajímavých objektivů, spíš jsem chtěl vědět jestli to na ten Canon jde nasadit vůbec, resp jestli se dělaji (dělali) na Canon a Nikon vůbec někdy takovéhle = 0.95 objektivy, znám jen F1.2 . . .
Poltergeist
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 7. 6. 2011 15:19

Canon dělal 50mm f/0.95 pro své rangefindery (dálkoměrné přístroje ala Leica M). Jsou ukrutně drahé, snad i dražší než Noctiluxy od Leicy. Jinak Nikon myslim nedělal nic rychlejšího nikdy, u nich je maximum f1.2, nepochybuju, že by byli schopný vyrobit i rychlejší, ale asi se jim zatim nechtělo. :)

-- 7. 6. 2011 16:21 --

Pety píše:
Daemonius píše:Použít Noktona na čemkoliv jiném než m4/3 nemá smysl, ten objektiv je dělaný na malý chip, takže pokrývá taky jen ten malý chip. Lze namontovat s trochou problémů na Sony NEX a tím to končí, nic jiného nejde.

Možná jsi chtěl napsat, že je konstruovaný pro čip blízko zadniho členu? Protože NEX má APS-C.

Ano samozřejmě máš pravdu a jde o tzv. "flange focal distance" (nevím jak je to česky), nicméně Nokton je navíc dělaný opravdu jen pro m4/3 velikost chipu (tj. je dělaný pro max GH2, což je relativně blízko APS-C, ale ne dost.. vinětuje na NEXu a hodně). Nechtěl sem to zbytečně komplikovat..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ggrand 7. 6. 2011 16:40

Daemonius: nepiš jak buran, co neumí překládat. Rychlejší je doslovný překlad angličtiny, který se u nás nepoužívá a vypadáš pak jak ňouma, co akorát kroutí rozumem tady na fóru. Tohle označení se chytlo zřejmě kvůli menším rozumovým možnostem Američanů.
Jinak Nikon je limitovaný bajonetem, který má menší díru na zadní člen než např. Canon, proto taky nemá tak světelné skla.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 7. 6. 2011 23:02

Napíšu to jinak.. sem línej hledat překlad a je mi to srdečně jedno. :)

f je výsledek fokální délky objektivu děleno průměrem vstupní čočky, takže to nemá co dělat s tim na co se to montuje. Nikon se specializuje dlouhodobě na zoomy a taky je v tom už nějakou dobu nejlepší. Až teď poslední dobou sem tam udělají nějaký pevný objektiv.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ggrand 11. 6. 2011 20:06

Daemonius: změř si výstupní čočku na 85/1,2L a zjistíš, že to prostě do bajonetu Nikon nevleze. Měl jsem možnost to porovnat naživo,neměřil, jenom okem.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 11. 6. 2011 22:20

To nedokazuje nic.

Existuje Contax 55mm f/1.2 a 85mm f/1.2 které jdou bez potíží využít na Nikonu. Teda pokud je někdo ochotnej zaplatit cca 5000 USD za 55mm objektiv.

Důvod proč je Nikon nedělá je v tom, že je to drahé a prodalo by se jich minimum. Canon 50mm a 85mm f/1.2 se na světě taky nefláká nějak moc. Tyhle firmy řídí marketing a trh. A ten aktuálně chce rychlé stabilizované zoomy, což je přesně to co Nikon vyrábí a v čem taky exceluje.

Nikon nemá žádná omezení co se světelnosti objektivů týká, to že se na netu neustále opakuje jedna kravina ještě neznamená, že se to stane pravdou.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ggrand 12. 6. 2011 09:44

Daemonius: tak mi prosím ukaž ty fotky a adapter Contaxe 85/1,2 na Nikon, díky.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 12. 6. 2011 15:00

http://leitax.com/

Docela známá stránka s poněkud dražšími konverzemi víceméně všeho na všechno. :D

Konkrétně 85mm f/1.2 jsem viděl samply jen z 1DsMK3. Předpokládám, že díky ceně a vzácnosti je to spíš sběratelské, takže to nikdo nepoužívá jako objektiv.

http://cgi.ebay.com/60-Jahre-Contax-Zei ... 41575d4c8a

Všimni si poznámky prodejce na co všechno to jde konvertovat..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ggrand 12. 6. 2011 15:45

Daemonius: a jsme u toho, proč jsi viděl jen na Canonu tuhle konverzi...
To že to napíše nějaký prodejce, ještě neznamená, že to bude fungovat, zejména když je rozdílná registrační vzdálenost. A jelikož je jich tak málo, tak to nikdo v praxi asi moc nezkoušel a neznamená, že co platí pro jiné Contax sklo, bude platit pro tento extrém co se předělávatelnosti týče. Zkrátka pořád nevidím nikde ty fotky z Nikonu a to je přesně to, o čem mluvím.
ggrand
Návštěvník

Další stránka