pevné sklo(á) alebo zoom namiesto setového zoomu

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod DUDISKO 22. 2. 2011 09:09

Včšinou sa rieši náhrada seťáku za lepšie zoom.. Skúsenejší odporúčajú radšej pevné sklo(á)..

čo je teda lepšie??
chcel by som investovať a nerád by som kúpil lepší svetelný zoom a časom aj tak pevné sklo (sklá)..
fotím rodinu, nejaké akcie a (ako učeň bez honoráru :-| ) svetelnosť mi trochu chýba..
požiadavky: 1. svetelnosť (rýchloať)
2. ostrá pekná kresba
stabilizácia poteší,
Mám C 500D a na FF asi nebudú €.. teda crop, 50tka mi je dlhá.. teda ak pevné - niečo okolo 30 (ale nie som si istý či nebude chýbať široké ohnisko v miestnosti),
najviac sa mi ako náhrada setového zoomu vidí Canon EF-S 17-55mm f/2,8 IS USM ( len je trochu drahý)

PEVNÉ ALEBO ZOOM
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotodvorak 22. 2. 2011 09:26

Ahoj, máš podobné dilema jako já, hledám něco širšího než je můj objektiv. Nejraději 12-24. Do interiéru a na krajinu.. Ale řeším to na Nikona, ten má skla hodně drahá..
fotodvorak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 22. 2. 2011 10:21

Řešením by mohl být nějaký světelný zoom od Tamtonu, nebo Sigmy. Ovšem tyto objektivy na nejmenší clony neposkytují zrovna nejlepší výkon. Vinětace a ostrost byvá horší než u pevných. Já si pro focení v místnosti vybral 50 1.4, který už od clony 2 fotí velice dobře a prakticky nevinětuje jelikož je to sklo určené na FF. Mám to spíš na focení portrétů a to i venku, takže mě to ohnisko vyhovuje. 35mm bude asi univerzálnější.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 22. 2. 2011 10:30

50tku som mal požičanú a bola na mňa "dlhá"

skúšal som si na svojom seťáku ( c 18-55 IS) dať 35 (mal by mať najlepšiu kresbu na 5,6)
ale nejako som sa furt snažil zoomovať.. pri prechode na pevné sklá ste nemali podobné problémy?

a k téme: preskočiť zoom a radšej investovať do ostrejších pevných skiel?
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod golem2 22. 2. 2011 10:57

...ale nejako som sa furt snažil zoomovať...
Musíš sa zmieriť s tým, že zoomovať budeš nohami, v opačnom prípade pevné ohnisko nie je pre teba.
O výhodách a nevýhodách pevného ohniska je napísané niečo tu http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/v ... e-ohniska/
V prípade, že ti je 17-55/2,8 drahá, tak bude drahý aj prechod na pevné ohniská, lebo s jedným ohniskom 17-55 nepokryješ. Určite nemusíš mať všetky ohniská, ale už teraz konštatuješ, že ti bude chýbať široké ohnisko.
Máš niekoľko možností
-výbavu z pevných ohnisiek
-doplniť kvalitné zoomy pevnými ohniskami s lepšou svetelnosťou a špecialnymi ohniskami(portret, zver, street).
Nezabudni, že dobra výbava sa dáva dokopy niekoľko rokov.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daf 22. 2. 2011 11:06

Pevné sklo nemusí být vždy ostřejší než zoom. Často tomu tak ani není. Výhoda je hlavně ta světelnost a méně optických vad. Jsou i velmi dobré zoomy které pevná ohniska ve většině parametrů překonají, ale ty jsou bohužel velmi drahé. Troufnu si říct, že např. nabídka krajinkářských objektivů mluví kvalitou velmi výrazně ve prospěch zoomů oproti pevným ohniskům. Pevná skla jsou zase nepřekonatelná ve světelnosti, takže jsou ideální pro použití v halách a v místnostech a především u portrétní fotografie. Podle mě je potřeba koupi pevného skla velmi dobře rozmyslet, protože jeho použití není moc univerzální. A např při běžném focení krajinek za dobrého světla může mít špičkový pevný světelný objektiv horší kresbu, než obyčejný seťák.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozenka 22. 2. 2011 12:16

DUDISKO: Odpověd je jednoduchá. Kup pevný sklo i Tele :-), ale jinak na to co ty chceš fotit by se ti spíš hodil zoom, ale chceš požadavkem světelnost a nejvyšší kvalitu kresby a tu mají většinou (bavme se v reálných cenových výšinách) pevný skla. Ta kvalita zoom objektivů není rozhodně hrozná pokud vybereš dobře, takže spíš jdi do zoom pro tvé požadavky. Jo a nevidím nikde cenový strop :-)
DSLR - Nikon D90
kozenka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 2. 2011 12:32

Dalsi tip: pevna 28 mm F1,8 USM .. mohla by byt?
Ked sme boli v nedelu na Oravskom hrade, tak kolega fotil len s nou (na 60D-cku). Iny objektiv ani so sebou nebral...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DUDISKO 22. 2. 2011 13:17

Daf "Řešením by mohl být nějaký světelný zoom od Tamtonu, nebo Sigmy"
- práve na nízkych svetelnostiach som chcel fotiť a vychádzal mi preto canon najlepšie aj keď je drahý.. (tak to chcem poriadne všetko zvážiť)
ak by som mal FF (5D) jednoznačne by som to riešil C 50 1,4 ale na crop som rozmýšľal o ohnisku 35 ale z vlákna - lacné bakeliťáky by nebola dobrá voľba..

golem2 - prečítal som článok 2 krát aj komentáre.. ďakujem za vlákno.. dosť sa mi ujasnilo..

kozenka - pred časom som kúpil C 70 - 200 L 4 bez IS - skúsenejší fotograf mi radil (presviečal ma) aby som počkal (mal som € zatiaľ len F4) a došporil že lepší by bol C 70-200 l f2,8 - uponáhľal som to a teraz trochu banujem.. nie že by bol F4 zlý ale mohol som počkať a hneď kúpiť to naj pre mňa.. preto nechcem šliapnúť vedľa.. C Canon EF-S 17-55mm f/2,8 IS USM je pre mňa asi dobrá voľba - len či potom nebudem banovať a aj tak kúpim pevné..
cenový strop nie je (nechcem dnes kúpiť).. - chcem kvalitu a chcem mať jasno.. nechcem prechádzať všetkými druhmi foťákov a skiel a na konci cesty zistím že mi stači jedno telo a 2 pevné sklá.. a cestou, kým to pochopím, vyhodím na skúšanie 10x večie peniaze ako keby som hneď kúpil to podstatné (aj keď drahšie) ..
nechcem lietať každý polrok po nete a čítať recenzie a hodnotenie modelov a sklíčok na upgrade, ale fotiť...

Ganec - je to jeden s tých lacnejších objektívov s nedostatkami (strašná aberácia - to mi vadí).. tak neviem..

Teraz ma napádajú najschodnejšie 2 veci:
1. Canon EF-S 17-55mm f/2,8 IS USM + kvalitné pevné sklo okolo 30
2. 5D MARK 2 + 50tka.. (až sa čudujem kam som sa dostal - som písal že na FF nebude..)
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 22. 2. 2011 13:37

Co třeba Canon 35 f/2. Podle testu http://www.photozone.de/canon-eos/157-canon_35_2_50d kreslí velmi dobře už od plné díry a pěkně až k okrajům. Ve srovnání s 17-55 2.8 je dle photozone srovnatelný, výrazně levnější a o 1 EV světelnější a při zaclonění na 2.8 prakticky nevinětuje. Ale samozřejmě, že jinak je 17-55 velmi dobrý a mnohem univerzálnější.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fredddie 22. 2. 2011 22:04

Já být tebou tak volím možnost 1. Vzhledem k tomu, co fotíš je podle mě zoom mnohem vhodnější a navíc 17-55mm f/2,8 je fakt dobrý kousek (pokud tě netíží přechod na FF). Pokud chceš na nějaké akcičky fakt světelné sklo tak k tomu potom doplnit něčím hodně světelným.
Pokud bys vybral variantu druhou tak si stejně myslím, že dříve či později by jsi po nějakém zoomu pokukoval. Co si budeme nalhávat, ale pro běžnější a případně rodinné focení je zoom univerzálnější a skoro i vhodnější.
Fredddie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DUDISKO 23. 2. 2011 06:48

daf: ďakujem za link.. photozone mám zbehanú.. mne nevadí vinetácia.. jednoducho sa v zonery odstráni.. skôr aberácia (na tom skle OK).. ale bokech je slabý.. aj keď.. na moje cvakanie asi OK
Fredddie: asi máš pravdu.. na to rodinné fotenie ten zoom asi najlepši.. ale jedno pevné svetelné k tomu..

musím vyskúšať nejaké pevné ohnisko (a aspoň mesias s ním skúsiť fotiť)
či ma nepresvedčí svetelnosť (+ nožný zoom)..

v ohniskovej vzdialenosti okolo 30 je tá 35ka najlepšia voľba?? či je niečo lepšie (cena/výkon) pre canon??
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 25. 2. 2011 12:29

prechádzal som až po stránku 22 no nič ohľadom pevných skiel na canon okolo ohniska 30 som nevidel.. (len nikon (35 1,8))

je teda nejaké dobré pevné sklíčko za rozumnú cenu v tom ohnisku?

Canon 35 f/2 - zatiaľ asi vedie.. ale ak má niekto iný názor , budem rád za písmenká
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fredddie 25. 2. 2011 23:42

Já bych to fakt nejspíš viděla na ten 35 f/2. V tomhle ohnisku se nic kloudnějšího asi nenajde. 35 f/2 vypadá celkem slušně dle recenzí.
Já stejně u všeho nákupu doporučuji koupit přes net a případně do 14 dnů vrátit pokud se mi to jó moc nezdá. Osobní vyzkoušení v terénu je stejně stokrát lepší jak 20 recenzí. Ale nevím jak je to na SVK..

Už jsi zkoušel používat jen jedno ohnisko nějakou chvíli?
Fredddie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DUDISKO 26. 2. 2011 10:37

ešte nie..
dnes budem fotiť jednu akciu, najskôr so svetlom a potom s bleskom..
chcem dať 35 na mojom seťáku a fotiť na ňom..
viem je to krátky čas ale skúsim..
dám vedieť ako to dopadlo..
DUDISKO
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků