Polarizační ND a přechodové filtry, rada s výběrem

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lorenzo pipe 18. 1. 2011 11:32

Zdravím,
Stojím teď před nelehkým úkolem vybrat si polarizační filtr a systém ND a přechodových filtrů a potřeboval bych poradit. Předem upozorňuju, že jsem se už snažil si dost informací vyčíst jinde i tady, a taky, že nejsem milionář na to úplně nejdražší a snad i "nejlepši" vybavení, ale vyžaduji kvalitu.

Předem, vlastním Nikon D90 + 18-105VR objektivem (s průměrem závitu 67mm), a časem velmi vážně zvažuji nákup Tokiny 11-16 (77mm jestli se nepletu) u které jsou již velmi velká ryzika vinětace u nesprávně zvolené sestavy filtrů a držáku, polarizačního filtru a redukčního kroužku.

Co jsem se tak dočetl tak by na této Tokině neměla vinětovat kombinace držáku LEE se speciálním Wide Angle redukčním kroužkem, takže zde je to jasná volba, už jen proto, že to s krajinařinou hodlám myslet vážně.

1) Otázka je jestli pořídit Wide Angle kroužek i na NIkkor 18-105, zdali by zde nestačil klasický, nebo zda pro jistotu taktéž zvolit Wide Angle variantu.

Co se filtrů samotných týče, původní plán byly LEE, ovšem finance ubývají, a tak jsem zvažoval něco do začátku, ale Cokin nechci. Pak jsem objevil Hitech filtry, které by měly být takovou zlatou střední cestou a navíc by měly držet v LEE držáku a tudíž i postupný přechod na LEE časem nebude zas tak optížný jako kdybych kupoval celý systém od Hitechu.

2)Jaké filtry však zvolit?
U nás se dá koupit "výhodný" set 3 filtrů dle vlastního výběru, já bych po přečtení různých zdrojů asi volil 0.9ND Grad Hard, 0.9ND Grad Soft, a 0.6ND Grad Hard (zde si ale nejsem jistý zda ten 0.6 nevzít ve variantě Soft, což mohu časem dokoupit, ale jestli vliven rázu naší krajiny ho nevyužiju víc, což však není takové dilema jako 1.2ND Grad Hard/Soft, ale to už asi bude hodně velká síla přece jenom) a k tomu 1.2 ND na prodloužení expozice apod.

A nyní se dostávám konečně k polarizačnímu filtru u kterého tu radu potřebuju asi nejvíc.
Jde o to aby nevinětoval ani na tom 18-105 VR ani na té Tokině 11-16 (jasně jiný průměr závitu tzn. dva polarizáky časem ale to bych bral asi ten samý typ nevím)
Čili asi variantu slim, ale se závitem pro přichycení onoho redukčního kroužku s držákem od LEE.

3) Jaký tedy polarizační filtr?
Favorit je asi Hoya PRO1 Digital Circular PL.

Děkuji.

Btw.: A nyní jedna amatérská, jak vlastně funguje u takového polarizačního filtru natáčení? To se prostě filtr mezi těmito závity dá otáčet v určitém rozmezí? ZTo jsme se zatím nikde nedočetl
Naposledy upravil lorenzo pipe dne 18. 1. 2011 12:22, celkově upraveno 1
lorenzo pipe
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metaljohn 18. 1. 2011 12:06

Přesně tento polarizák i objektiv mám. Měl jsem ho i na UZ Canonu S5 a byl jsem spokojenej. Vinětaci na 18-105 bohužel nepovím, ještě jsem CPL neměl důvod nasadit :) Ale tento CPL má slim objímku (právě kvůli eliminaci vinětace), takže by s tím problém být neměl.

Co se týče natáčení - je to prostý. Filtr nemá žádný koncový pozice, takže s ním můžeš otáčet do každýho směru až do nekonečna :-)
MX-5 NB 10thAE, ex BMW E46 323i
Nikon D5000 + 18-105 DX VR
metaljohn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lorenzo pipe 18. 1. 2011 12:10

Ale zároveň s tím se točí i závity pro přichycení adaptéru na držák filtrů?
lorenzo pipe
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metaljohn 18. 1. 2011 12:12

Nevím, jestli ti přesně rozumím, ale na CPL jsou dva závity:
Prvním přišroubuješ filtr na objektiv a ten pak zůstane napevno a ty pak libovolně točíš druhým závitem.
metaljohn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lorenzo pipe 18. 1. 2011 12:16

Jo tak mi to stačí, tak nějak jsme si to představoval.
lorenzo pipe
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotodvorak 18. 1. 2011 12:41

Zdravím, vidím, že už jste se v podstatě rozhodl pro systém filtrů upeˇvněných v adaptéru. Má to své výhody- může to vyjít levněji, ale práce s nimi nebude moc pohodlná a navíc bude ve většině případů nutný stativ.
K té poslední otázce- U CPL té Hoya se pro vyladění obrazu otáčí předním členem filtru a tedy i závitem pro upevnění adaptéru pro systémové filtry..
Takhle se chovají všechny CPL filtry tak nezbyde než použít polarizák od daného systému, pokud to mají dořešené.
A jestli chcete můj názor, na krajinu mi ve většině případů vyhovuje CPL filtr. Občas používám přechodový filtr a párkrát mi chyběl ND filtr pro použití delších časů.. Kombinace více filtrů nedoporučuji.
Je to jen má zkušennost ohledně filtrů které používám
Tak dobré světlo
fotodvorak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MartinSedláček 18. 1. 2011 13:01

Ten polarizák Hoya velice doporučuji koupit ve varinatě HD.

Po obyčejném čistění - ofouknutí balónkem a čistění mikrovláknem - byl po 2 letech tak poškrábaný, že jsem ho musel vyměnit. Docela nepříjemné na to, že stál asi 1500Kč.

Tentokráte za HD variantu, která má lepší odolnost. Určitě se vyplatí přidat klidně 1000Kč navíc a mít filtr nadosmrti.
MartinSedláček
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lorenzo pipe 18. 1. 2011 13:11

Zrovna jsme se chtěl zeptat na rozdíl s HOYA HD CPL který je ve verzi 67 jen o cca 500,- dražší a je 5mm tenký takže slim?
lorenzo pipe
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metaljohn 18. 1. 2011 14:57

MartinSedláček: To mě docela překvapuje. Já měl PRO1 D 1rok, několikrát čistil utěrkou na optiku a na filtru nebyl žádnej škrábanec
metaljohn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 18. 1. 2011 15:53

Mám taky PRO1 digital a ok, bez škrábanců.
_DAVE_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tom.as 18. 1. 2011 17:27

CPL za slušné ceny můžeš koupit bez obav přes eBay z Číny. Například ověřený CPL ve slim provedení Marumi DHG Super Circular v rozměru 67 mm seženeš za cenu kolem 70 dolarů i s poštovným. Tohoto prodejce mám osobně ověřeného, už jsem od něj pár věci koupil http://cgi.ebay.com/Marumi-DHG-SUPER-Circular-Polarizing-CPL-Filter-67mm-/170592206876?pt=Camera_Filters&hash=item27b816801c

U té široké Tokiny bych ovšem nedal tuku do ohně za to, že v kombinaci slim CPL + držák na filtry to nebude vinětovat i při použití 100 mm filtrů (které jsou nezanedbatelně dražší nežli základní - pro zrcadlovky - filtry rozměru 85 mm). To ti mohou potvrdit/vyvrátit majitelé tohoto skla, netroufám si to tvrdit stoprocentně. Ale vzhledem k tomu, že třeba kombinace Zuiko 9-18 (závit 72 mm) + slim CPL + wide držák na šoupací filtry vinětuje jak i s použitými 100mm filtry, tak bych si to předem ověřil.

Ještě k Hitechům. Určitě nebrat ten základní set 0,3+0,6+0,9. Osobně mi přijdou 0,3 a 0,6 spíš k ničemu, raději bych si to nakombinoval na 0,9 Soft + Hard, 1,2 Soft, ale záleží, jak to chceš používat. Zajímavý (zvlášť na focení východů/západá slunce) je reverzní přechoďák, Hitech ho má v nabídce a funguje dobře.
Filtry Hitech pro změnu doporučuju koupit přímo u výrobce v UK, viz http://www.formatt.co.uk/stills-filters/products.aspx, dostaneš se na lepší ceny než přes fotofilter.cz a stačí trocha základní angličtiny spolu s vlastnictvím platební karty pro online platby.
tom.as
Návštěvník

Odeslat příspěvekod team_daddy 18. 1. 2011 18:14

Mam PRO 1 Digital SLIM 2 roky:

1/ neni poskrabany

2/ na Nikkoru 18-70 (taky 67mm) nevinetuje
Nikon D90 + Nikkor AF-S 18-70mm f/3.5-4.5G ED + Nikkor AF-S 35mm f/1.8G + Nikon SB600 + Velbon Sherpa 200R a do kapsy Panasonic LX3

Historie: Nikon F65 -> Nikon Coolpix 3100 -> Canon IXUS 55 -> Nikon D40 ->
team_daddy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lorenzo pipe 18. 1. 2011 19:09

Co jsem se právě bavil s fotografem co má onu Tokinu a používá Lee, tak není kolikrát problém na starně držáku jako na straně redukčního kroužku (pokud ne na obojem) a Lee držák s wide adaptérem je jistota až do 10mm.
Za radu k Hitechum děkuju, já si myslel že 0.6 bych ještě moh využít, ale spíš zatím vemu 0.9 S a H
lorenzo pipe
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fajkusj 18. 1. 2011 21:38

Tokinu 11-16 jsem měl (na D200). Na ni CPL HOYA Super CIR_CPL, provedení slim bez vnějšího závitu. Pokud byl samotný CPL, bylo to bez vinětace. Pokud na objektivu byl UV filtr (taky slim) a na něm filtr CPL (výše uvedený), tak to vinětovalo někde do 12 mm.
Trochu tu proběhla i diskuze k výrobcům CPL filtrů. Měl jsem HOYA SUPER, Marumi DHG a HOYA HD. Marumi je jednoznačně méně kvalitní (méně ostrý obraz, ale rozeznatelné jen při velkém zvětšení), více náchylnější na poškrábání, hůře se vyrovnával s odlesky (to jsem mu dost vyčítal). Ale na druhá straně barevně neutrální. S HOYA super jsem byl spokojený, barevně dobrý. HOYA HD asi nejkvalitnější a odolný, ale dle mého barevně táhne k zelené a studenějšímu podání - mám problémy s přirozeným teplým podánám žlutých a okrových barev (ale to pořád může být jen subjektivní pocit). Pro doplnění - používám dnes Nikkor 12-24 DX.
fajkusj
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl 19. 1. 2011 10:00

Marumi DHG 67mm mam asi dva roky, ale uz by som ho nekupil..kedysi som vyberal polarizak podla testov, marumi vysiel velmi dobre v porovnani s hoya a b&w..casom sa mi zdaju lepene vrstvy menej kvalitne,odlesky tiez nie su silnou strankou v priamom protisvetle,tonalita je ale celkom ok...Hoya HD radsej...

hitech su za tu cenu ok, farebne neutralne, ale strasne sa skrabu, teba si davat na ne fakt pozor, je to iba plast, cize urcite nepouzivat to puzdro v com ti filter predaju,ale kupit normalne polstrovane na filtre..0.6ND soft urcite ano, teda zalezi hlavne,ake sceny fotis,najpouzivanejsi filter pri spravnom exponovani.. + 0.9ND hard a reverzny! pokial planujes slnko v zabere tesne po vychode/zapade slnka a si vybaveny..1.2ND hard skor nie,je dost silny,raz som ho vyskusal pri mori,kde je total rovina,inak mi nan iba sada prach..
D750 + N18-35/3,5-4,5G + N20/1,8G + N28/1,8G + N50/1,8G + N85/1,8G + N70-200/4G + SB700

karbonak Triopo GX-1027 s Giottos MH1311
lennyl
Návštěvník

Další stránka