Zkušenosti s objektivem NIKKOR AF-S 85/3,5 G VR

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod yetys 4. 10. 2010 10:51

Zdravím

Přemýšlím, že si pořídím tenhle objektiv ale nemůžu na netu najít žádné pořádne fotky, které byly foceny tímhle objektivem :(. A ještě by jste mohli napsat jaké s ním máte zkušenosti co se týče focení makra, jestli tam je opravdu tak špatná ta světelnost jak všichni kritizují.

Dík moc :)
yetys
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daf 4. 10. 2010 11:23

Tady dopadl velice dobře http://www.photozone.de/nikon--nikkor-a ... rafsdx85vr
světelnost není pro makro rozhodující tam se naopak musí clonit hodně. Problém bych viděl leda, že bys ho chtěl používat i jako portréťák. Tam nižší světelnost neumožní tak dokonale rozostřit pozadí.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yetys 4. 10. 2010 11:46

No já ho chci hlavně na to makro, portrét uplně minimálně. Jen mi hlavně chybí nějaké fotky jak fotí, na té recenzi to jsou tak jediný co jsem našel.
yetys
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daf 4. 10. 2010 11:57

Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 4. 10. 2010 13:00

svetelnost pri makre je dolezita ....

clona je definovana pri zoastreni na nekonecno ... pri zaostreni na blizko ti ubera poctatne viac svetla. Takze clona f3.5 pri zaostreni na 1:1 uroby tolko svetla co clona f8 pri zaostreni na nekonecno, potom sa nediv ze AF nejde ;) + MF ostrenie (caste pri makre) v tme je tiez dost zle :-P.

Osobne mam f3.5 50mm macro a pride mi to este vpohode ... teda pokial nemas matnicu s split prism a macro prism nato to uz vobec nestaci .... tam mi casto nestaci ani f2.8 ...
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 4. 10. 2010 13:53

Při nejbližším zaostření klesne světelnost na 5.0 to musí stačit pro expozimetr i AF.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 4. 10. 2010 14:47

jen na f/5? Čekal bych víc.. fakt je ten Tamron 90/2,8 tak "tragickej"? :D
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 4. 10. 2010 17:03

irmo píše:svetelnost pri makre je dolezita ....

clona je definovana pri zoastreni na nekonecno ... pri zaostreni na blizko ti ubera poctatne viac svetla. Takze clona f3.5 pri zaostreni na 1:1 uroby tolko svetla co clona f8 pri zaostreni na nekonecno, potom sa nediv ze AF nejde ;) + MF ostrenie (caste pri makre) v tme je tiez dost zle :-P.

Osobne mam f3.5 50mm macro a pride mi to este vpohode ... teda pokial nemas matnicu s split prism a macro prism nato to uz vobec nestaci .... tam mi casto nestaci ani f2.8 ...


Co to je za nesmysl? Kterej ze makroobjektiv ma pri 1:1 svetelnost F3,5? O zadnem takovem nevim. A to srovnani je uplne zcestne, pokud ma neco F3,5 a neco F8, tak to NIKDY nemuze byt schodna svetelnost :roll:
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tumek 4. 10. 2010 17:53

Tamron 90mm má tuším při snímání 1:1 f/5,6, ostatní budou na tom podobně akorát u některých to nepoznáš.
a ani nevím k čemu by bylo dobré mít f/2,8 na tak krátkou vzdálenost a hloubku ostrosti cca 0,03cm.
tumek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 4. 10. 2010 17:57

jo, to má.. jen mě překvapuje že by Nikkor byl na nekonečno míň světelný a na nejbližší vzdálenost by byl světelnější..

edit//
asi to chtělo dodat.. v porovnání s tím Tamronem
Naposledy upravil karmy dne 4. 10. 2010 18:04, celkově upraveno 1
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 4. 10. 2010 17:59

Wiki: "Světelnost objektivu uváděná v technických parametrech platí jen pro zaostření na nekonečno. Při zaostření na kratší vzdálenosti bude mít objektiv světelnost vždy o něco horší. Všechny digitální zrcadlovky jsou proto vybaveny automatickým TTL měřením expozice, které ztrátu světelnosti automaticky vyrovná, ale za cenu prodloužení expozičního času. K výraznějšímu prodloužení expozice dochází u makroobjektivů, které při zaostření na blízko dosahují poměru zvětšení 1:1, ale kvůli tomu dramaticky ztrácejí světelnost. Prodloužení u nich dosahuje až dvou expozičních stupňů (2 EV), což vede k čtyřnásobnému prodloužení expozičního času."
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod tumek 4. 10. 2010 18:20

U Nikonu af-s 85mm f/3,5 micro, je to tak:
Distance Aperture
36'' ƒ/3.8
18'' ƒ/4.0
15'' ƒ/4.2
13'' ƒ/4.5
12'' ƒ/4.8
11'' ƒ/5.0
tumek
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků