Jaký objektiv vyfotí tohle (Canon, APS-C)

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod vap5 1. 8. 2010 18:57

player - hm, asi sem nemel na tu fyziku chodit... skoda ze tvou teorii neznal ani Pihan, kdyz fotil slecnu se psem pro Petym zminovany clanek...

4daPeace - ano, 50/1,8 a 100/2 bude vpohode :-)
vap5
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 1. 8. 2010 19:03

IMHO je to Nikkor 50/1,8, ten je mizerným bokehem dost známý.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod player 1. 8. 2010 20:03

vap5: nez zacnes oslnovat sarkasmem, tak se seber a bez si vyfotit pravitko libovolnyma objektivama na identickou clonu s identickou kompozici. Az tak ucinis, ty obrazky sem postni. Cekam.
PS: na obrazcich z postovaneho clanku ja osobne hrubym odhadem vidim stejnou HO. Pokud ty ne, mel by sis doplnit vzdelani, co ze se pod pojmem hloubka ostrosti rozumi. S mirou rozostreneho pozadi/popredi to nema nic spolecneho, jak se evidetne domnivas. Viz. muj priklad dvou makroobjektivu s rozdilnou ohniskovou vzdalenosti.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 1. 8. 2010 20:28

player: No, pan Pihan tam demonstruje rozdíl HO, já ho jasně vidím. Například na kamenech na cestě.

Fakt je, že ohnisko má na HO mnohem větším vliv, než velikost/hustota čipu, což je příčinou, že kompakty s ohnisky od 5 mm mají tak velkou HO. Menší čip proti velkému HO naopak zmenšuje.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod vap5 1. 8. 2010 20:55

player: tak az do dnes jsem si myslel, ze hloubka ostrosti je definovana jako prostor kolem roviny zaostreni, kde se obraz pozorovateli jevi jako ostry, tedy maximalni vzdalenost minus minimalni vzdalenost tohoto prostoru od mista foceni je hloubka ostrosti - nebo je to jinak? jestli ano, hluboce se ti omlouvam
a pokud se shodnem, ze ty dve fotky jsou kompozicne stejne, tak podle mne nemaji stejnou hloubku ostrosti. Kdyz to teda vezmu vypoctove, protoze nemam k dispozici jejich zvetseninu a nekoukam se na to z patricne vzdalenosti, tak pro 20/2,8 a 1m je HO 27cm ( 0,88-1,15m ), pro 100/2,8 a 6m je HO 38cm ( 5,82-6,20m ). Fakt jsem nemluvil o tech stomech vzadu...
vap5
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 1. 8. 2010 21:00

vap5: "kde se obraz pozorovateli jevi jako ostry"
Na nejake "jeveni" nahraju, protoze kdo na nej bude hrat, tak mu samozrejme pak prijde HO u fotky focene teleobjektivem mensi, protoze pozadi bude vice rozostrene.
Uz mas vyfocene pravitko?;) Kdes prisel na ty metry? To takhle z fotky poznas, z jake vzdalneosti to je presne focene, abys vypocital podle toho HO, ju?
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vap5 1. 8. 2010 21:15

ok, tak mi, prosim, prozrad spravnou definici hloubky ostrosti
jeveni se je o standardnim pozorovateli - mimo jine v tom clanku rovnez popsan...
a tak nejak vychazim z popisek u tech obrazku - 20mm objektiv z 1m pri f2,8 a 100mm objektiv ze 6m pri f2,8 no a pak uz je to jen fyzika, bo je na to vzorec a uznavam, ten vzorec si hraje s jevenim se standardniho pozorovatele
takze pokud jsou popisky spatne, definice spatne a pozorovatel spatne, tak prijmy prosim moji omluvu, fakt
vap5
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 1. 8. 2010 21:34

vap5: Prestava me tato diskuse bavit, nebot me nebavi diskutovat s "ukrivdenym kacatkem", viz. tvuj sarkasticky ton, no offense.
Az vyfotits pravitko/metr tak, jak jsem navrhnul a ty fotky sem postnes, muzem v diskusi pokracovat dal. Na nem je totiz nejlepe videt, co ze znamena pojem hloubka ostrosti.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod decibel 1. 8. 2010 21:46

ked si odmyslím tie farby a bokeh je to poodbne ako 30-40mm F2,8 s 24-70L a 5D na F2,8.
Canon EOS 5D MkIII, 24-70/2,8L, 70-200/2,8L, 35/1,4 Sigma, 50/1,4 Sigma, 85/1,8 Canon, 100/2,8 Macro

OM-D E-M10, 14/2,5 Panasonic, 20/1,7 Panasonic, 45/1,8 Olympus, 40-150/4-5,6 Olympus, (na backup + zábava)
viacej na: http://jozefpeniak.blogspot.com/
decibel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 1. 8. 2010 21:53

k fotke: 50/1,8 na toto s rezervou staci.... fotene je to zrejme aj podobnym sklom (mozno 50/1,4)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 2. 8. 2010 06:18

Zrcadlovej objektiv to nebude, ten dělá "double", dost zvláštní bokeh, kde se zdvojují hrany. Tohle je klasickej "circle", kroužkovatej, vzniká to kombinací vysoké světelnosti (1.8 nebo 1.4 a víc) a ne zrovna vysoké kvality skla. Nicméně i superkvalitní jako Leica M 50mm f/1 tím trpí. V něčem fyzika očůrat nejde.

Pokud bych chtěl mít tohle v "echt" kvalitě, tak Leica M 90mm f/2. Lepší bokeh má snad jen Sony 135mm. :)
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kozakm 2. 8. 2010 07:33

Daemonius: to snad nikoho ani nenapadlo, že by to byl zrcadlový objektiv :)

Jinak to taky tipuju na odcloněnou padesátku...
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 2. 8. 2010 09:31

na předchozí stránce se o tom ziki zmiňoval, ale zrcadlovej objektiv to fakt není.

Tak já nevím, mě se ten bokeh na některejch fotkách fakt líbí a někde ne :D kruci, čím to..? :D
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 2. 8. 2010 11:00

zvolenou clonou, vzdialenostou od objektu (fotografa alebo okolia), pozadim (ci je tam vela odrazov a ako je zlozite), kontrastom fotky atd.... pekny bokeh maju az dlhsie objektivy....
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karmy 2. 8. 2010 12:17

myslel jsem bokeh z tý 50ky.. a to za zhruba stejnejch "parametrů".. ale asi to bude dělat hlavně ten kontrast a daná scéna.. :)
karmy
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků