Nikon D40 a objektiv Pentacon auto 1.8/50

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Gho$t 27. 4. 2010 23:01

Je nejaka - ne prilis draha - moznost vyuzivani D40 a Pentaconu dohromady?

Dik za odpoved.
Gho$t
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gho$t 28. 4. 2010 00:44

Kdyz pouziji toto http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.15325 bude to fungovat?

Pochopil jsem, ze nezaostrim na nekonecno.... coz mi v pripade nefoceni krajin muze byt jedno.....
Naposledy upravil Gho$t dne 28. 4. 2010 11:59, celkově upraveno 1
Gho$t
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Merdži 28. 4. 2010 05:20

Jo, bude to fugovat, ale budeš muset ostřit a exponovat manuálně. Pokud budeš chtít zaostřovat na nekonečno (u Nikonu to nejde, protože má větší vzdálenost objektivu od snímače než u kinofilmu), lze sehnat redukci s optickým členem, dá se sehnat kolem 300,-.
Merdži
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 28. 4. 2010 07:01

ee na D40 sa ti to neoplati .....

1) D40 nevie automaticky exponovat s MF objektivmi tak ako vacsina ostatnich DSLR
2) nikon ma prehnani odstup od senzora => problemi zo zaostrovanim na nekonecno
3) MF objektivy nemaju dobru anti reflexnu vrstu => problemi
4) Pentacor 50 f1.8 nebol nic moc, sam mam jeden doma na film to stacilo ale na dslr nie, teraz pouzivam Carl Zeis 50 f1.4 a na f2 je upne super.
5) Opticke pomocky na ostrenie v hladaciku sa uz nerobia => tazkopadne manualne ostrenie (ja mam vymenenu matnicu v hladaciku kvoli tomu, takze tam mam tie opticke pomocky co mali aj stare fotaky => pridavne naklady), budes pomali ostrit a nepresne! prilis vela nepodarkov prestane ta bavit stim fotit.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 28. 4. 2010 07:42

ono nejde o to, ze nezaostris na nekonecno, ono nezaostris treba ani na 3 metry, chce to vyzkouset, ale podle me to nema absolutne zadnou cenu+ ten Pentacon je celkem nic moc objektiv.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Shuruga 28. 4. 2010 11:20

Taky jsem ho zkoušel na D40, pár fotek se mi i líbilo, jednu mám i v galerii:
Obrázek
D40 má celkem malý hledáček a zaostřování není nic moc, na clonu 1,8 kterou bys asi chtěl použít je malá DOF a často to uteče.
No a jak piše ggrand, zaostříš tak na metr a možná ani to ne, už je to delší dobu co jsem to zkoušel.
Ale zase pokud ten objektiv máš tak redukce za 300,- zase není tak moc a na vyzkoušení a "zablbnutí" proč ne.
Shuruga
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Gho$t 28. 4. 2010 11:51

o manualni expozici i ostreni vim.... muzu to zkusit.. kdyz to bude blby, tak se na to vykaslu

ale.... pokud je tedy informace, ze bude problem s ostrenim na 3 metry pravdiva, tak uz to neni tak hezke jak jsem si myslel.... sice me to v prepoctu vyjde asi na 150Kc coz neni prilis.....

Muze mi nekdo rict, jak presne je to s tim ostrenim? Na jakou dalku (zhruba) to pujde atp.?

edit: Nebo by bylo lepsi investovat dvojnasob do redukce se sklem? Kde by se dala - konkretne - sehnat za 300Kc?
Gho$t
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Shuruga 28. 4. 2010 13:07

Tak to ostření můžu odpoledne vyzkoušet. Tu redukci jsem koupil na paladixu
http://www.paladix.cz/bazar/ nebo na aukru.
Shuruga
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dropsyy 28. 4. 2010 13:28

ahoj. nemám vyzkoušený konkrétně pentacor a opticky se to určitě liší, ale s obyčejnou redukcí používám občas helios 58/2. Ten má nekonečno cca v uvedených třech metrech a pak už nic. Je to dobré akorát na makro nebo portrét od ramen výše. Mám ho jen proto, že stál 150 Kč a s reverzním kroužkem v kombinaci s nikkorem 1.4 z toho jsem schopný dát ostré fotky se zvětšení větším než 1:1. Jinak bych se už asi zbavil - jinými slovy, na nikon jedině s redukcí s optickým členem, jenže to se u těchto krátkých objektivů spravidla použít nedá, protože optický člen nepasuje na zadní optický člen objektivu. Takže ta redukce je použitelná spíše s telebojektivy (mám jednu s Tairem 300/4 a tam funguje).

Závěr: krátký objektiv se závitem m42 u nikona použitelný jen na detail či portrét s focením maximálně do tří metrů, popř. makro když je použit reverzně či s mezikroužkem.
dropsyy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gho$t 28. 4. 2010 13:41

to Shuruga: budu rad, kdyby jsi mohl vyzkouset ostreni, i treba s postnutim fotek, jak to vypada za temi tremi metry a i treba na blizko. Udelam si obrazek a vse bude jasnejsi... pokud to bude jen trochu pouzitelne, tak 150Kc neni zadna vysoka suma i za omezenou funkcnost...
Gho$t
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 28. 4. 2010 14:20

nedokazu dost presne predstavit fotky, na ktere je takove zarizeni dobre(na clonu 1,8 je to hoodne mekke a na tak blizko zaostri i setak),ale kdyz uz davat penize za nejakou redukci, spis bych zapremyslel o redukci, kdy obratis setak 18-55 a tim se z nes stane sikovny makroobjektiv-tam bych videl uzitek podstatne vetsi.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dropsyy 28. 4. 2010 15:16

ggrand: nevím jestli to byla reakce na můj příspěvek, ale já svoje zkušenosti s redukcí a M42 objektivem mám jen ve spojitosti s Heliosem 58/2. A ten je na makro fakt dobrej. Jak si na tom stojí ten pentacolar to vážně nevím. Teoreticky je užitečný v kombinaci s Nikonem jen na výše uvedené (makro, detail, malý portrét). Jak je to prakticky fakt netuším.

Btw. problém s cloněním u makra při reverzním použití objektivu nemám. řeším to spojením s Nikkorem 50/1.4, ten zajistí měření i clonění automaticky. já jen manuálně (posuvem) ostřím. Helios samotný je zaostřen na nekonečno a zcela odcloněn. Jen to fakt jednoduchý a praktický. Reverzní nastavení přímo na tělo lze taky, ale to už jen s problémy (plné manuální ovládání všeho, obtížné ostření při zacloněném objektivu)

Zkoušel jsem kdysi reverzně i setový objektiv, ale není to ono. Na reverz je nejlepší pevný ohnisko a to ještě ne zcela každý.
dropsyy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 28. 4. 2010 16:49

dropsyy: nene, byla to reakce na celkove pouziti jenom pentacon + m42 bez cocky, cili to ostri ja nevim nekde od 0,2 metru az po 1-2metry ? tak nejak... Jinak helios je kvalitativne uplne jinde, zkousel jsem jej a uchvatila me neexistujici CA, proto jsem jej pozdeji shanel pro reverzni pouziti se Sigmou 150/2,8 ale nakonec jsem od toho upustil.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Shuruga 28. 4. 2010 18:47

Poslal jsem fotky na e-mail, snad dojdou.
Shuruga
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Gho$t 28. 4. 2010 18:51

Fotky dosly. Za ty penize by to mohlo byt na hrani na blizko pouzitelne. Diky
Gho$t
Návštěvník

Další stránka