Tokina 11-16 vs 12-24

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr67 4. 2. 2010 18:29

Tokina vyrábí 2 velmi podobné objektivy. 11-16 má světelnost 2.8, 12-24 má f4. Teoreticky bych měl o jeden z nich zájem, ovšem rozhodnout se pro jeden z nich je zatím nad moje síly Na světelnosti u širokoúhlých objektivů zas tak nezáleží, jaký je důvod pro existenci 2 tak podobných objektivů vedle sebe? Kterému byste dali přednost? Široký konec 11 nebo 12 je podle mně jedno, proč tedy nekoupit delší rozsah až k 24 mm za prakticky totožnou cenu? Opakuji, že světelnost v tomto konkrétním případě u mně nerozhoduje. Ten objektiv s delším rozsahem podle mně zastane lepší práci, lze jej použít např. v místnosti při focení rodinné oslavy na delší konec, což je pěkných přepočtených 36 mm. 11-16 by podle mně už musela z foťáku dolů a nahradit ji za standartní zoom 17-70. Doufám, že rozumíte nad čím váhám, a proto, co je lepší:
11-16 f 2.8
12-24 f 4
:hm
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gulko100 4. 2. 2010 18:37

mam 12-24 a som spokojny...11-16 vraj (naj)lepsie kresli...ak mas prachy chod donho...aj tak vacsinou ho budes mat iba na tom sirokom zaciatku
gulko100
Návštěvník

Odeslat příspěvekod centy 4. 2. 2010 18:43

Taky sem pro tu svetlejsi, sam si na ni brousim zuby, mrkni na kena rockwella ma tam peknej test tehle tokin i s nikonama (jestli si teda nikonak) a jeste je tam i tamron u toho.
Nikon D300; 17-55/2,8; 35/1.8; SB-900
centy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 4. 2. 2010 19:07

rozdíl 11 a 12mm bude znát...
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dimax 4. 2. 2010 22:49

Zdravím, dlho si tu nebol. :-) Vybrať si musíš ty, podľa toho čo ti viac vyhovuje. Ja mám T11-16 a z môjho pohĺadu je svetelnosť dôležitejšia ako dlhší koniec, lebo väčšinou potrebujem fotiť v interiéri (napr. telocvični) bez blesku a tam je aj 2,8 veľakrát málo. Na také bežné fotky sa dá v pohode použiť 16 mm, čo je dosť blízko napríklad 18 mm bežných skiel a myslím, že je to pri fotení v miestnosti asi najpoužívanejšie ohnisko, pokiaľ opomeniem štandardné ohniská medzi 30 a 50 mm, ale tie sú mimo oboch. So širokáčom mi aj tak väčšinou stačí spraviť zopár fotiek na spestrenie fotenej akcie a aj tie zvyknem fotiť z extrémnej blízkosti, aby bola zdôraznená perspektíva s hlavným objektom zaberajúcim povšimnutiahodnú časť záberu, ináč sú všetky veci v zábere relatívne dosť miniatúrne. Pri fotení v exteriéri samozrejme platia iné požiadavky. To je môj pohľad na vec a podľa toho som sa rozhodoval, ale každý môže mať iné požiadavky ako som už písal na začiatku.
dimax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 4. 2. 2010 23:44

Pokud máš APS-C, zkus Sigmu 10-20? A ideálně vyzkoušet osobně..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 5. 2. 2010 07:40

Petr67 - Velmi zalezi na tom, co s tim chces fotit. Jestli interiery, tak je ta F2.8 nutna, a le pokud ciste krajinu, sel bych do te 12-24
Mozna me nekteri budou kamenovat, ale me osobne prijde rozsah 11-16 velmi malo. I pri krajine obcas potrebujes jit nekde na 22-24mm a krome toho, s takovym objektivem vyfotis i "bezne" domaci fotky rekneme z grilovacky na zahrade. :-)

To u 11-16 uz pujde velmi spatne, protoze 16mm je porad velmi sirokych.

Zalezi na tvych prioritach.
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DavesMan 5. 2. 2010 08:37

Daemonius píše:Pokud máš APS-C, zkus Sigmu 10-20? A ideálně vyzkoušet osobně..

Nějak nechápu, co jinýho, než APS-C by měl mít?? Obě ty Tokiny jsou DX, čili na fullframe (D)SLR nejdou!
Canon EOS 5D Mark II, Canon EOS 7D, EF 17-40mm f/4 L USM, EF 50mm f/1.8 II, EF-S 60mm f/2.8 USM Macro, Sigma 70-300mm APO DG Macro, Canon Speedlite 580EX II, Nikon CoolPix S51
DavesMan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr67 5. 2. 2010 15:23

Samozřejmě, že mám APS-C.
Pro zájemce test širokáčů včetně Tokiny:
http://www.kenrockwell.com/tech/digital-wide-zooms/comparison.htm
Tam vychází Tokina 12-24 jako jedna z nejlepších, Sigma 10-20 je kritizována pro neostrost v rozích a mechanickou konstrukci.
Nikon je drahý a Tamron plastová hračka.
Výběr širokáčů je široký :-)) Ale při mém vybírání bych se nejraději přidržel těch dvou Tokin. Působí na mě velmi dobrým dojmem, jsou to solidní objektivy. Dilema zda 11-16 nebo 12-24 je velké, sice ten objektiv nebudu kupovat hned, ale v horizontu tak půl roku. Takže mám čas přemýšlet, opticky je asi lepší ta 11-16, i světelností, na druhé straně mi 12-24 příjde o mnoho praktičtější, určitě bude mnoho situací, kdy je třeba trochu delší ohnisko, třeba právě ty domácí oslavy, jak tu zaznělo a u 11-16 by to znamenalo častější výměny objektivu. Na druhé straně mám záklaďák Sigma 17-70 a v případě Tokiny 12-24 bych dal 15000,- jen za 5 mm na širokém konci, což se mi zdá neekonomické :hm Zato 11-16 by mi krásně navazoval a finanční výdaj by byl více ospravedlnitelný.. Tak babo raď :nenapadne

Ještě na něco jsem se chtěl zeptat. Jak je to u širokáčů s interním bleskem? Už ta Sigma 17-70 mi na širším konci stíní, jsou vůbec širokáče s interním bleskem použitelné? Případě s SB 400, který vlastním?
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 5. 2. 2010 15:55

a Tamron plastová hračka.


Me se hrozne libi, jak je kazde plastovejsi sklo nazyvano hrackou.. :-) Pokud si tim vylozene nevydelavas, tak je hracka snad jakykoli objektiv ne?? ;-)
Pokud s nim nebudes mlatit o beton, nic mu neudelas.

U zakladu na 17-70 by byl logictejsi ten 11-16, ale uvidis ze s tim budes hodne zonglovat. On je ten rozsah 11-16 opravdu striktne na urcite situace. O nejakem naznaku univerzalnosti nemuze byt rec. S tou 11-16 beznou situaci opravdu nevyfotis.

Co se tyce Sigmy 10-20, tak to je jeden z nejlepsich sirokacu od "tretiho" vyrobce. Nevim kde prisli v tom testu na to, ze rozmazana a ze je mechanicky spatna. Ja mam presne opacne zkusenosti. Foti hodne pekne, ma HSM a telo je opravdu na slusne urovni. To cele za velmi zajimavou cenu. Samozdrejme muze byt rozdil v kusech.
Naposledy upravil _DAVE_ dne 5. 2. 2010 15:59, celkově upraveno 1
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 5. 2. 2010 15:58

Sigma je kus od kusu.. viděl sem poměrně hodně pěknejch fotek dělanejch s tou starší 10-20.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod dimax 5. 2. 2010 16:16

Ohľadom tienenia objektívom pri fotení bleskom, tak T11-16 zavadzia internému blesku približne od polovice širšieho konca a SB400 je bez problémov v celom rozsahu. Skúšané na D300S, pokiaľ sa pamätám ty máš D80, ktorá je o čosi menšia, večer ešte môžem skúsiť na D40X, ale myslím, že externý, ktorý máš bude v pohode.
dimax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr67 7. 2. 2010 15:24

Tak jsem těsně před objednáním, ale prožil jsem si bezesnou noc. Ve výběru mi zůstali 3 kandidáti, mezi kterými se rozhodnout je velký oříšek :(
Napřed taková úvaha: Vyplatí se dnes, s nejasnou budoucností formátu DX, dávat za objektiv pouze pro APS-C více peněz, řekněme 17000, anebo je lépe se držet při zemi a v první řadě hledět na cenu.
Tomáš X si koupil Nikkor 10-24 za 20 tis, jeho víra v budoucnost DX formátu je asi velká. Tome, mám pravdu?
A teď se pustím do popisu zbylých kandidátů, u každého uvedu klady a zápory, které jsou zřejmé na první pohled, bez ohledu na čtení recenzí. Pořadí je od nejžhavějšího kandidáta k poslednímu. Nikkor ve výběru zařazen není, ale mít ty peníze, beru ho z fleku. Krásný rozsah, slušná světelnost, provedení, rozměry, váha. Prostě super objektiv. Ale cenově je mimo mě, zvlášť proto, že se jedná o DX objektiv, viz výše.

Takže jdeme na to:

1/ Sigma 10-20 4-5.6 HSM:
+ Solidní objektiv, subjektivně dobrý mechanicky, EX úprava, skvělý rozsah, rozumný průměr filtru, HSM, je nejlevnější ze všech.
- Slabší světelnost. Toto mě velmi výrazně odrazuje. Prakticky to vylučuje focení při horších světelných podmínkách v interiérech, zlaté okno je posunuté výše. Jak je to s bleskem při tak vysoké cloně? Vzhledem k průměru objektivu a možností stínění objektivem blesku, bude asi nutný externí. Mám SB400, bude to stačit? Prosvítí to místnost i při vyšší cloně (f 5.6)?

2/Sigma 10-20 f 3.5 HSM
+ Objektiv blížící se ideálu. K němu mi chybí ještě trochu delší rozsah na dlouhém konci, podobně jako Nikkor 10-24. Výborná světelnost f 3.5 v celém rozsahu, EX úprava, HSM. Velmi sympatický objektiv, nebýt vysoké ceny.
- Bohužel velmi vysoká cena. Dávat 17000 a více za Sigmu a ještě jenom DX, to už mi příjde moc. Nevyplatilo by se už radši připlatit na Nikkor?
Dále mi vadí velký průměr filtru, a tím i celého objektivu, nemůže se stát, že objektiv bude stínit diodě na přisvětlení při autofokusu? Dále se asi zhorší stínění při blesku, zde by už SB400 nemusel stačit a to by bylo zlé..:(


3/Tokina 11-16 f 2.8
+ Mechanická konstrukce, solidní objektiv, přijatelná velikost a průměr, skvělá světelnost f 2.8 v celém rozsahu! Výborné reference na netu ohledně obrazové kvality.
- Mírně vyšší cena oproti první Sigmě, malý rozsah zoomu, a co je nejhorší: Hodně majitelů na zahraničních diskuzích si stěžuje na přesnost autofokusu, něktří museli vyměnit až několik kusů, než se dopracovali k bezvadnému objektivu. Toto mě velmi zneklidňuje a nebýt toho, už bych Tokinu asi měl objednanou :(

Prosím, poraďte, který z těchto objektivů vzít. Díky :)
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 7. 2. 2010 19:07

Proč pořád řešíš to "DX"? Samozdřejmě pokud máš v plánu během pár let jít na FF, tak je to asi k zamyšlení. (I tak se prostě dá to sklo prodat).

Ale pokud se na FF vyloženě netřeseš, tak bych to vůbec neřešil. Pokud myslíš, že crop do pár let zmizí a všichni tu budem běhat s FF foťáky, tak to určitě ne. :)

Na pokud vybíráš ultraširokáč na svůj "DX" foťák, je celkem jisté, že to ani nemůže být FF sklo. ;-)
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dimax 7. 2. 2010 22:17

Ako už Dave písal pri ultraširokáčoch v princípe zo zrejmých dôvodov nie je alternatíva možná na rozdiel od ostatných ohnisiek. A pokiaľ ide o nahradenia DX FF v budúcnosti budú existovať oba systémy ešte veľmi dlho súčasne, z dvoch dôvodov a to, že síce ceny aparátov budú podobné (viď D300S a D700 už dnes), ale ceny objektívov budú vždy diametráne odlišné a za druhé myslím si, že nieje ďaleko doba, keď DX časom dobehne FX v najpodstatnejšom parametri (samozrejme okrem iných) a to výške ISO a ďalšie zvyšovanie nebude mať zmysel.
Ohľadom kvality Sigmy a Tokiny súdiac podľa skúsenosti užívateľom, ktorým prešlo cez ruky iné množstvo techniky doporučujem do pozornosti nižšie uvedený článok http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia ... -objektiv/ z ktorého vyberám z diskusie:

"julo kotus | napísané: 18.11.2009 11:38
Je tam aj Tamron aj Tokina. Článok je zaradený v kategórii technika/ephotoshop/, sú
tam teda produkty, ktoré v ňom nájdete. Ako som spomínal v článku o ephotoshope,
nepredáva produkty, s ktorými sú neustále problémy s kompatibilitou, ostrením a s
komplikovanými reklamačnými podmienkami. Preto nie Sigma. Opakujeme to už po
niekoľký krát, ja sám som vymenil niekoľko sigiem, z ktorých ani jedna neostrila
spoľahlivo, jedna spôsobila zamrznutie fotoaparátu, ktorý musel ísť do servisu na
mimozáručnú opravu a veľa ľudí, ktorí nám píšu, si žiada radu, lebo má so
Sigmou problémy... Tak som to povedal (napísal) naostro. Je to moja osobná skúsenosť
a osobný názor, za ktorým si stojím. A keďže nie je v redakcii ojedinelý, preto sa
v článku o aspoň jednom dobrom objektíve Sigma nevyskytla, pretože napriek optickým
schopnostiam Sigiem ich my nepokladáme za dobré. No a článok má názov ´aspoň
jeden dobrý...´ "
dimax
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků