Ochrana objektivu vs. polarizační filtr

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ITGuru 10. 2. 2009 23:57

Budu kupovat Nikon D90 s objektivy Nikkor 18-105 AF-S DX VR a Nikkor AF-S Macro 60mm f/2.8G ED (jak jste mě poradili zde). Bude to moje první zrcadlovka a jsem začátečník.
Chtěl jsem si na ty objektivy koupit nějakou ochranu v podobě nějakého UV filtru. Tady na fóru v nedávné diskuzi jsem se ale dočetl, že často UV filtr dělá odlesky a že to dost lidí používá a doporučuje na extrémnější prostředí (focení rally atp.). Koukal jsem se tedy na info o polarizačních filterch jestli je nemám koupit na ochranu a rovnou i na zlepšení fotek.
Pravděpodobně tedy koupím na objektiv Nikkor 18-105 AF-S DX VR polarizační filtr, ale co na to makro? Jestli dobře rozumím principu funkce polarizáku, tak na makro je spíše nevhodný, protože na makro potřebuju co nejvíc světla a mraky na makro asi fotit nebudu.
Mám pravdu že na makro se polarizák nepoužívá? Co byste mi doporučili jako ochranu proti poškrábání makro objektivu?
Dál bych ještě požádal o vaše zkušenosti s polarizákama a výrobcema. Často čtu, že na polarizáku se šetřit nevyplácí. Teď jsem se zase ale dočetl že "lepší Hama než nic" atp. V podstatě se ty tvrzení navzájem nevylučují, ale nedokážu se podle toho rozhodnout. Rád bych koupil na tu 105ku nějaký polarizák v cenové kategorii cca 1 - 2 tisíce. Díky.
ITGuru
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod golem2 11. 2. 2009 00:41

1. Polarizačný filter nie je povinná výbava, kúp ho vtedy, keď zistíš, že ho potrebuješ. Niekto ho nepotrebuje a niekto bez neho nespraví fotku. Nevidím dôvod prečo by sa na makro objektíve nemohol používať. Nefotí sa s ním iba makro a aj na makro môže odstrániť odlesky.
2: Najlepšia ochrana objektívu je krytka. Uv filter má význam vtedy, keby si fotil rally z 2 metrov, pri nebezpečenstve postriekaním morskou vodou, alebo si presvedčený o nutnosti mať ho nasadený. Tak isto ako polarizačný filter niekto ho zatracuje a niekto chváli.
3. never všetkému čo sa tu píše
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 11. 2. 2009 06:26

1) Polarizační filtr způsobuje značný úbytek světla.
2) Pokud máš nasazený polarizační filtr, musíš dbát na jeho natočení.

Jako ochrana skel se tedy vůbec nehodí. Proto ti, kdo se pokoušejí tímto způsobem chránit přední čočku, používají bezbarvý UV filtr nebo speciální ochranný filtr (tedy vlastně nefiltr, čiré sklo upravené tak, aby do obrazu vnášelo co nejméně chyb): http://www.panasonicobchod.cz/inshop/sc ... 42&Level=0
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Jirka S 11. 2. 2009 09:50

Snad ještě, když nasadíš CPL, sundej předtím UV filtr, na širokém konci už totiž může vinětovat.
Ale to bys záhy sám zjistil.
;-)
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HimiX 11. 2. 2009 10:52

Kup si UV filtr.
Polaryzak je spis kreativni pomucka.
ntb: Lenovo ThinkPad x220i, Apple ibook G4
pc: Apple iMac, Mac Mini
mob: HTC Mozart Windows Phone 7,5 Mango
HimiX
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ITGuru 11. 2. 2009 11:41

Popravdě, teď nejsem o moc chytřejší :-)
Na makro fotografie obvykle potřebu hodně světla a když jsem skrčený za keříkem v trávě a naháním žábu, tak je imho každej paprsek světla drahej (např. nemám stativ). Jak píše Pety, polarizák mě toho světla ubírá asi relativně dost (ale je pravda že nevím jak moc, když je nastaven na minimální polarizaci [jestli to říkám dobře]). Vím, že CPL není nutnost, ale protože jsem o tom leccos přečet a porovnal, tak vím, že bych ho rád využil na krajinky a 3D oblohu ;-)
Ad golem2 bod 3. Jak poznám čemu věřit a čemu ne. Ty používáš UV na Rally ze 2 metrů a HimiX doporučuje "na všechno" (berte s rezervou - přeháním).
Ale protože začínám, asi zkusím koupit pro oba objektivy CPL i UV od Hamy a prostě budu zkoušet co kde se jak projeví a později si popř. koupím značkový kusy toho co se mě rozmlátí. Ty 4 Hamy mě vyjdou na < 2000,- a vyzkouším všechno. Asi pro začátečníka lepší než za 3000 - 6000,- jeden značkový CPL a ostatní objektivy bez ochrany. Jestli myslíte že to není dobrý nápad, tak ještě poprosím o reakce. Díky.
ITGuru
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jirka S 11. 2. 2009 12:08

Nejsem si jist, jak dalece je nutný CPL pro makro, tam bych řešil spíš způsob osvětlení, sáňky a spoustu dalších věcí.

Když už trváš na UV coby ochraně, určitě bych si nepořídil ten nejlevnější. Neznám teď momentální nabídku a označování, ale přední výrobci (B+W, Hoya) pokrývají skla několika vrstvama (multicoated), čímž se zvyšuje odolnost proti odrazům, prasátkům apod.
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ITGuru 11. 2. 2009 12:18

Jenže ti přední výrobci jsou dost drazí. To už bych rovnou koupil možná to ochranné sklo jak píše Pety - už jsem na to jednou narazil, ale imho jich moc na trhu není a popravdě na to že to je jen sklo, to je taky dost drahý. Proto jsem myslel - koupit od všeho levně a pak popř. koupit kvalitu kdybych viděl že to k něčemu je.
ITGuru
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 11. 2. 2009 12:45

No, ono to stejně jako filtr má protiodrazové vrstvy a pod., jen to nic nefiltruje. Navíc je to z čirého optického skla, ne z nějaké nazelenalé okenní tabulky. :) Proto je to drahé.

UV filtr odfiltrovává UV záření, ale u digiťáků ten zbytek, co projde objektivem, stejně odfiltruje filtr těsně nad čipem, takže ta UV funkce je na nic a zase je to z hlediska funkčnosti čirý filtr.

Pozor, levné UV filtry dřív mívaly nažloutlé zbarvení, nevím, jak je to teď (objektiv při focení radši chráním sluneční clonou, ta obraz jednoznačně zlepšuje, na rozdíl od UV filtrů).
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Jirka S 11. 2. 2009 13:15

Však jo, každý čip už UV ochranu má, to je jasné, takže funkce UV filtru je pouze a jen ochranná.
Btw, není náhodou každé sklo vlastně UV filtr? Přes sklo se člověk přece neopálí ani za několik hodin.
:-)
Koupit levný filtr na zkoušku a pak se uvidí podle výsledků, aby se to pak jen zbytečně neprodražilo. Taky mám doma pár UV, všechny tuším B+W MRC nebo tak nějak. Chovají se docela kulantně.
:-)
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kromec 11. 2. 2009 15:35

Co tak radsi si poridit slunecni clonu(pokud ji jeste nemas), myslim ze objektiv(a predni cocku) ve vetsine(vyjimkou vyse uvedene napr. foceni u more, rally apod...) pripadu ochrani lepe nez krehke sklicko na tenke obroucce. A ma jednu podstatnou vyhodu ze nerozdil od filtru nema negativni vliv na kvalitu obrazu. ;-)
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod golem2 11. 2. 2009 19:22

ITGuru píše:Popravdě, teď nejsem o moc chytřejší :-)
Na makro fotografie obvykle potřebu hodně světla a když jsem skrčený za keříkem v trávě a naháním žábu, tak je imho každej paprsek světla drahej

Napísal som, že si nevidím dôvod prečo by sa nemohol PL filter používať na makro. Z toho istého dôvodu prečo sa používa na krajinu. Zvýrazní farby a odstráni lesky na predmetoch. Samozrejme kde je málo svetla, tak tam ho nepoužiješ. Filter zníži expozíciu o 2 EV. Čo sa týka výberu tak presne takto postupujeme pri kúpe príslušenstva všetci. Najprv si kúpime podľa ceny a potom definitívne. Ak chceš ušetriť, a nekupovať filtre 2 rozmerov, tak by si mohol kúpiť najväčší rozmer a redukciu na menší. Nemám to v praxi odskúšané, tak ak má niekto skúsenosti, by mohol poradiť.
Ja šport nefotím, 2 m na relly som dal ako príklad na to, aby sa použil UV filter ako ochrana objektívu pred odletujúcimi kameňmi. Ak po fotení máš foťák na krku a nasadíš krytku, a celkove budeš o foťák dbať, tak by si nemal poškodiť prednú čočku. Samozrejme nie je vylúčená nejaká nehoda, ale s tým sa musí rátať. Celý život sa báť, že sa niečo stane nie je zdravé.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jirka S 11. 2. 2009 20:16

S tou redukcí jsem, přiznám se, ještě nikoho neviděl. Dá se pak vůbec nasadit kšilt?

Přesně, člověk by to zas za normálních podmínek neměl přehánět, tuhle jsem někde četl, borec si pořídil N 24-70/2.8 a dokud nebude mít UV coby ochranu, nejde s tím ven. To už je myslím trochu moc.
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 11. 2. 2009 21:00

Naopak jsem četl o případu, kdy si fotograf rozbitým sklem ochranného filtru parádně podrápal čočku... Nevím ovšem, jestli to nebyla "urban legend".
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod drAcOniS 11. 2. 2009 21:06

Osobně bych doporučil ochranný (nebo UV) filtr raději použít - zmiňovaný úbytek kvality není u kvalitnějších filtrů nijak zásadně znatelný a když se nějaká nehoda stane, objektiv je v pohodě a filtr se vymění/vyhodí... :-)

Ačkoli se snažím dávat na techniku pozor, přece jen už se mi několikrát stalo, že jsem si něčím filtr škrábnul. Jak tady někdo psal, je blbost kvůli tomu, že nemám filtr nikam kvůli tomu nejít, aby se náhodou něco nestalo, ale u dražších objektivů se člověku minimálně lépe usíná ;-)

Osobně používám Hoya Pro 1D a mohu jen doporučit. Nepatří sice mezi nejlevnější, ale cena je únosná. Než permanentně používat nejlevnější filtry, radši bych tam nedával nic :-))

Polarizační filtr se jako ochranný IMHO vůbec nehodí - minimálně kvůli již zmíněnému nemalému úbytku světla.
Nikon D80 + Tamron 17-50mm F2.8 XR Di II LD Asp.(IF) + Sigma 70-200mm F2.8 EX APO HSM
drAcOniS
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků