Nový základák

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod david.s 29. 12. 2008 21:12

Potřebuju od vás poradit. Mám Nikon D80 a na něm klasický seták 18-55 a ten nic moc není. Tak chci koupit nový a vybírám mezi Tamronem a Sigmou jelikož originál je moc drahej a vím že ty alternativy mají určité mouchy

http://www.tamron-objektivy.cz/?cls=stoitem&stiid=12527
http://www.sigma-foto.cz/sigma-katalog/ ... macro-hsm/

Tamron si líp poradí s protisvětlem ale zas má horší dílenské zpracování, přičemž Sigma je vyrobená líp.
Máte s tím někdo zkušenosti? moc díky
david.s
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 8j-j8 23. 2. 2009 18:05

http://www.megapixel.cz/nikon-18-70-mm- ... -1-cl-0915

tenhle jsem měl a byl jsem nadmíru spokojenej, prodal jsem ho jen prot, že už pro mě byl moc velkej, koupil jsem pevný kompaktnější skla..
8j-j8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 23. 2. 2009 19:36

Ahoj měl jsem Sigmu 18-50mm F2,8. Výtečně zpracovaná. Obrazově prima, bohužel relativně měkká kresba, člověk musel clonit na F4 a pak trošku doostřovat v editoru. V porovnání s kitem 18-55 od Nikkoru byla o třídu měkkčí, ale zase měla lepší kresbu a byla světlenější. Mezi další klady je rychlé ostření (bez HSM), žádné hledání (a to i v noci, fotil jsem s ní v klubech).
Nevýhoda - vyjíždějící tubus. Takovéto focení kytiček, kdy má člověk foťák na stativu a nasměrovaný objektiv dolu, to prostě nešlo. Ale celkově fajn objektiv, měl jsem ho přes rok, mám z něj tištěné fotky z loňské dovolené v Tatrách a super. Na fotkách po nějaké měkké kresbě ani památky. Ten ostrý obraz honíme jen na monitorech :(

Nikkor 18-70 jsem měl, není špatný, ale dnes už jsou lepší objektivy, myslím, že je překonán. Bohužel ne cenou :-)

K Tamronu se nemůžu vyjádřit neměl jsem ho, ale výsledky vypadají o třídu ostřeji i trochu kresebně než ze Sigmy. Ono záleží co od toho očekáváš... Nečekej ostrý fotky od plné díry v celém rozsahu snímku. To bys musel koupit nějaký Nikkor 18-55 F2,8.
Sám teď mám Nikkor 16-85mm, no a pokud hledáš takový univerzál, záklaďák, tak ho můžu jen doporučit. Výtečná kresba, rozhodně lepší než u staršího 18-70, výborný přenost kontrastu, super barvy. Nevýhoda? Světelnost, ve špatných podmínkách (zase onen klub) pomaleji, nebo vůbec nezaostří, díky své horší světelnosti. Ale jinak... prima sklo.

Nebo levnější varinata Nikkor 18-105mm. Ten má kamarád, co se ostrosti týče a kresebnosti je to více méně totožné sklo. Aspoň podle fotek. Nevýhoda? Snad jen o chlup horší zpracování a plastový bajonet. Výhoda 105mm.

A teď babo raď co?
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 23. 2. 2009 20:40

jj T17-50 jsem mel, rychly v ostreni(ale musis koupit starsi verzi, ktera se nova uz nedela a ostri z tela fotaku), obrazove naprosto spickovy uplne odclonevy mel vybornou kresbu, ktera se jeste trochu zlepsila priclonenim. Vymenil jsem ho za 18-105,kvuli vetsimu rozsahu. Az ted zpetne vidim, co je to za skvost ten Tamron. Zpracovani se urcite neboj. CA minimalni-at si testy rikaji co chteji, tak jsem malokdy Tamrona k tomu donutil, za to ted s 18-105 jsem na tom hur. Vsechny testy rikaji, ze Sigma 18-50 neni tak dobra jako Tamron.
kelav: jaky je rozdil v kresbe a ostrosti(mekosti)?
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 23. 2. 2009 20:41

kelav : "byla o třídu měkkčí, ale zase měla lepší kresbu ".Prosim te jaky je rozdil mezi kresbou a ostrosti?
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cc355 23. 2. 2009 21:19

Kamarád má tamrona na Canonu 400D. Vím, že je to asi malichernost, ale ten pisklavý zvuk při ostření mi vysloveně vadil. Nevím jestli to bylo např. kusem, ale pískal hodně. Ale obrazově bude asi dobrý. Například tady http://www.fotoaparat.cz/index.php?r=25 ... &gal=photo je na D80-ce. Myslím, že kromě fotek makra, co tam má "Beholder" vystavené, jsou všechny foceny tímto objektivem. Ještě mě napadlo jestli by třeba nebylo lepší koupit dvě pevná skla.. třeba 50/1,8 (+- 3500Kč) a 35/18 (+-6000). Cenově by to vyšlo stejně a kvalita by byla určitě lepší.:-)
cc355
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 24. 2. 2009 00:11

Pardon, psal jsem to narychlo, Sigma ma lepsi kresbu (tonalita, barevne podani) nez Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6. Asi jsem mel ale spis napsat, ze nikkor na stejny clony produkuje ostrejsi snimky. Presto podanim barev je na tom zase lip Sigma, ale... To je subjektivni dojem kazdeho z nas.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod faajn 24. 2. 2009 11:09

Já teď zvažoval mezi padesátkama AF 1.4 D, AF- 1.8 D a AF-S 1.4 G. Ze všch zmíněných mě z toho co jsem vyčet + z mých osobních pocitů nejvíce nadchla 1.4 D. Právě jsem se vrátil z obchodu a né jen že se už neprodává (nedá u prodejce NIKON sehnat) ale navíc sem to propás s cenama. Všimli jste si o kolik to od minulého týdne poskočilo!!!! :roll: Prý min. o 25%!! :-!
Teď zbývá jen projít bazary a to jak v okolí tak na vebu a doufat že na něco slušného narazím.
faajn
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 8j-j8 28. 2. 2009 15:22

@ faajn : já mám 50/1,8 D a 1,4 mám v Ai-S verzi, takže moc nedokážu srovnávat, protože na digitálu(D70s) mě ta světelnější moc nefunguje.
jinak s 1,8 jsem opravdu spokojenej, jen jsem měl trochu problém s tim, že je to fakt už docela dlouhý, teď nedávno jsem sehnal 35/2 D za 4000,- a myslim, že to byla nejlepší koupě, navíc na digi je to skoro padesátka. fakt dobrej objektiv
no jinak s těma padesátkama, myslim, že 1,8 je lepší v tom, že je levnější a myslim, že by tam neměl bejt výraznej rozdíl v optický kvalitě, když je ten objektiv odcloněnej, tak ty fotky nebudou dobrý ani u jednoho
8j-j8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 28. 2. 2009 19:16

faajn: a o Sigme 50/1,4 USM EX si neuvazoval?Ja jsem z ni nadsenej.Kresba na plnou diru bez nadsazky naprosto fantasticka v cele plose snimku(nikonacka 50/1,8D pusobi skutecne jako blatno v primem srovnani) a bokeh jedna basen.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod faajn 1. 3. 2009 11:12

Dík..ta sigma vypadá dobře akorát nevím jestli to označení DG u sigmy neznamená to co u nokonu DX tzn. použití pouze na digitálu...já to totiž sháním hlavně na kinofilm i když s tím budu fotit i na D80...prostě potřebuju objektivy dobré jak na kino tak na digi :-)
Mám v plánu koupit zoomovy širokáč..viděl bych to na 14-24 tady je akorát mazec ta cena :-( ze všech plánovaných nejdražší...
pak tu 50 i když na digi to vychází jako 80ka ..dále portrét tak 105 až 180 ještě sem se nerozhodl a na konec mám v merku novou 70-300 s VR
mno věřím že časem to dám nějak do kupy i s SB 900 :-))
faajn
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod golem2 1. 3. 2009 11:34

DG Digital - vhodný pro DSLR. Objektivy mají zadní čočky vybaveny antireflexní vrstvou zabraňující zpětným odrazům světla od senzoru. Totéž co D (Tokina), Di (Tamron).
http://www.fotografovani.cz/art/tech_vy ... nses5.html
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 1. 3. 2009 12:25

ale vykreslí pole i pro FF
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 1. 3. 2009 15:02

Je i na FF.Tady jen pro zajimavost rychlocvak hned po nakupu na plnou ditu:
http://www.nahraj.cz/content/dw/330c769e-135a-4a37-baef-0b71c14e30ff
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod faajn 1. 3. 2009 15:05

no právě to je to co jsem nevěděl.... nikon DX nevykreslí, stejně tak asi ani sigma DC...ta DG ještě použitelná je...pouze je více přizpůsobena digitálu...asi právě antireflexní vrstvou.
U Tokiny ani Tamronu nevím která to je verze objektivu-pozn. vykreslí, nevykreslí.
faajn
Kolemjdoucí

Další stránka