Světelnost objektivů a její využití

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Pety 10. 10. 2008 05:14

Proč bych ho musel používat? Jestli to chceš, Tomáši, vědět, ani žádný nemám. Nechybí mi. To je ten svět divnej, co? :)
Mám kamaráda, který investoval, stativ koupil, vyzkoušel. Předloni. A od té doby ho nepoužil...
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod irmo 10. 10. 2008 07:24

odkedy prisiel update na e-510 stabilizator tak taktiez stativ lezi doma vacsinu casu ...

imho ked udrzim na 600mm 1/30 tak naco stativ ved tak ci tak nerad fotim pod 1/60 kvoli pohybu foteneho objektu .... tak naco stativ (njn na efekty, ale imho to je mizive percento)

Odcovi sa trasu dost ruky... a jeho h2 stabilizator nema nato narok (na teleobjektiv je vsetko rozmazane (aj pri casoch kratsi 1/200 ani 1/400 nieje istota), preto ani nechcel ziadny teleobjektiv), ale potom co skusal fotit s e-510 tak uz rozmysla nad kupou e-520+12-60+70-300 :) nie kvoli mensiemu sumu ci malemu HO ale kvoli stabilizatoru (aj 1/60 bola ostra na 300mm tzv 600 po prepocte) a aberacii na objektive (u h2) a stativ sa mu samozrejme vlacit nechce ...
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 10. 10. 2008 09:47

Neexistuje na světě seriózní krajinář, který by nepoužíval stativ.

Pokud někdo napíše, že udrží se stabilizátorem při čase 1/30 sec. ohniskovou vzdálenost f=600mm, tak tím jinými slovy říká, že obraz z jeho foťáku na těch 600mm je v plném rozlišení taková patlanina, že se v ní ten pohyb fotoaparátu klidně schová.

Jistě, pro fotky na Web nebo 10x 15 stativ potřebuješ jen občas kvůli dlouhým časům. Ale slušelo by se dodat:
Nepotřebuju stativ, protože mně stačí tak 3-5 MPx. Za úžasně kuriózní bych považoval situaci, kdy by třeba někdo obhajoval 15 MPx proti 10 MPx a současně nepoužíval stativ a spoléhal se na stabilizátor a ještě fotil levným objektivem či nějakým ultrazoomem 18-250.

Na vlastní oči jsem viděl rozdíly v ostrosti téhož foťáku na 2 kg těžkém stativu a 10 kg těžkém stativu. A to bylo JEN 12 MPx. Anebo při použití stabilizátoru jak v těle, tak v objektivu versus kombinace: těžký stativ + předsklopení zrcátka + dálková spoušť. Když máš objektiv s výbornou kresbou a dostatečné rozlišení, tak nepoužívání kvalitního (!) stativu se všemi dalšími pravidly včetně co nejlepšího clonění před odlesky, ti ty vlastnosti toho objektivu zabije. Jasně, ne vždy to potřebuješ, ale pak by člověk měl být konzistentní - nepoužívám stativ a stačí mně hůř kreslící objektivy a horší rozlišení foťáku.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xttt 10. 10. 2008 11:08

Tomáš X.: Tak pod to bych se klidně podepsal.

Stativ má pro mě 2 zásadní vlastnosti:
1. Omožňuje mi použít takovou clonu nebo čas jaký chci a ne takový, který udržím.
2. Stálá kompozice snímku. Když fotím z ruky nevědomky pořád s fotoaparátem trochu hýbete - měníte kompozici.

Osobně nepoužiju stativ, jen když to nejde, jinak fotím vždy se stativem.
Nikon FM10 + 50/1.8, 35-70, Tamron 80-210, Nikon D40 + 18-55
www.temnakomora.cz - spousta informací o klasické fotografii a temnokomornictví
xttt
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod irmo 10. 10. 2008 11:16

xtt, Tomas ja suhlasim ze su fotky ktore bez stativu nejdu.
rozmazana voda, Infra atd. ale % tych fotiek je vdaka IS mensie a mensie.

Tomas ked pride domov skusim ti dat fotku 1:1 s 600mm a 1/30 zruky.

Ono je tam este jedna vec co si malokdo uvedomuje zalezi aj natom naco ostris jak je to daleko, napr. makro 1:2 (1:1 ekvivalent FF) nemam sancu udrzat na 1/30 aj s 1/100 mam obcas problem ...(pri 600mm)
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 10. 10. 2008 12:44

Strašně se stydím - nejsem seriózní krajinář... :D
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Jirka S 10. 10. 2008 13:04

600mm z ruky na 1/30?
Hluboce se klaním a blahopřeji k pevné ruce hodné Iron Mana. Sorry, vlastně irmo.
:tleskani
;-)
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 10. 10. 2008 15:22

Prostě irmo, vlastním jménem Gitzo Manfrotto, ocelový muž z Bogenu. :-)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HrdinaJan 10. 10. 2008 15:47

Irmo napsal: Ono je tam este jedna vec co si malokdo uvedomuje zalezi aj natom naco ostris jak je to daleko, napr. makro 1:2 (1:1 ekvivalent FF) nemam sancu udrzat na 1/30 aj s 1/100 mam obcas problem ...(pri 600mm)

Tak tomu trochu nerozumim. Jakej vliv ma FF na makro 1:1 vs 1:2 ?
HrdinaJan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 11. 10. 2008 08:53

Tak, jak roste zvětšení pro makro režim 1:10 -> 1:5 -> 1:2 -> 1:1, tak přestává fungovat stabilizace. Ty výchylky optického členu nebo snímače mají nějakou maximální amplitudu, nemůžou vyskočit z foťáku. :-)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 11. 10. 2008 09:43

HrdinaJan píše:Tak tomu trochu nerozumim. Jakej vliv ma FF na makro 1:1 vs 1:2 ?


no makro zvacsenie 1:1 znamena 1cm sa zobrazi ako 1 cm na senzori ale kedze senzori su roznej velkosti atd tak to vpoctate nic nehovori bez udania velkosti snimaca ... Preto makro 1:1 na FF je to iste ako makro 1:2 na 4/3 ...

Proste s objektivom makro 1:1 na FF dostanes 36x24 objekt na celi senzor ale s makro objektivom 1:1 na 4/3 dostanes objekt 18x13.5mm takze 2x mensi objekt. A s makro objektivom 1:2 na 4/3 dostanes objekt 36x27 na celi snimac co je velmi blizko tomu makru 1:1 na FF ;-)
Naposledy upravil irmo dne 11. 10. 2008 10:29, celkově upraveno 1
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 11. 10. 2008 10:21

Tak po precitani poznamok ala Iron man, ocelovy muz atd mi to nedalo a zdvihol som sa zo stolicky a urobyl som 4 zaberi na 600mm (po prepocte e-510+ zuiko 70-300 na 300mm). Vsetky su vyrezi 1:1, vsetky maju nastavene cas 1/30 ISO100 az na posledny ten je foteni na 1/200 (na porovnanie) a clona sa dorovnava automaticky, vsetko je to RAW, ziadne dostrovanie len auto WB a kontrast
1. je foteni krizom cez izbu knihy na policke (izba ma 4m), nebolo dost svetla takze sum ignorujte prosim, je to len vitiahnuty jas ... :)
2. je vyrez zo stredu
3. vyrez z rohu fotky (inej)
4. cas 1/200

vsetky su fotene postojacky bez podopretia atd (len zadrzany dich zapretie laktu o hrud atd .. proste tak ako som zvyknuti fotit, kazdy mame asi trochu inu polohu)

Obrázek
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 11. 10. 2008 11:17

a este jedna viac s praxe (prales lejak a fot opicu daleko v stromoch, stativ nemam zosebou niesom preca "seriozny krajinkar" 8-P) ISO800 cas 1/20 180mm po prepocte teda 360mm FF ekvivalent clona 4.8 minum co moj 6 tisicovy objektiv dovoli ... (samozrejme nieje to fotka do casopisu ci na vystavu ale ako dokumentarna s dovolenky za oragutani si pocas dazda robia pristresky je dobra)
Obrázek

proste ano ak by som mal svetelny objektiv napr 50-200 tak by to bolo lepsie ... ale imho ak by som mal 50-200 bez IS tak neviem neviem ci by to bolo lepsie .... (sylne pochibyjem) a otom to je.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 11. 10. 2008 13:49

irmo: takže teď už je to zcela jasné. Problém je v tom, co si kdo představuje pod pojmem "udržet nějaký čas". To se pak těžko můžeme shodnout, když si pod tím každý představuje něco jiného. Já ty výřezy označuji výrazem "hodně neostrý", ale nevnucuju ti to, ať si každý posuzuje ostrost podle svého. Otázka ovšem taky je, do jaké míry je ten výsledek dán rozhýbáním a do jaké kresbou objektivu. Pokud je to kresbou, tak stativ nepomůže, a pak opravdu platí, že na maximální možnou ostrost s tímto foťákem na f=600mm (EQ35) stačí 1/30 s. Pro jiného to zase může být důvod na tohle ohnisko nefotit vůbec.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 11. 10. 2008 14:04

Pro mě je ostré třeba tohle:
http://www.tomx.eu/Testy/FinalniFotky/DSC_4305.jpg
... a na to stativ tak nějak potřebuju - nebo tohle zvládneš z ruky? ;-)
FotoABC
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků