Leica 50mm/f0,95!!

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Alnath 18. 9. 2008 06:06

Crazy_Ivan píše:Omlouvam ze sem to nedal do jednoho prispevku, ale vsiml jsem si tohoto sporu az ted, je to opravdu pomer ohniska a vstupni pupily resp. frontalniho clenu.
ohnisko 50mm frontalni clen 50mm v prumeru = f 1.0
Priklad z praxe - Sigma 100-300/f4 berem v potaz maximalni ohnisko, 300mm / 4 = 75mm prumeru frontalni clenu resp vstupni pupily. Taky oduvodneni toho proc tohle sklo nema 77mm filtrovy zavit ;-)

No, nevím, v tomhle oboru vzdělaný nejsem, ale krátký náhled např. na tuto stránku (http://jdem.cz/adun4) ti moc za pravdu nedává. Ve vzorci se operuje úplně jinými veličinami než je průměr objektivu. Navíc je tam i ona tebou rozporovaná věta "Světelnost je také někdy zjednodušeně definována jako poměr ohniskové vzdálenosti objektivu ku průměru maximálně otevřené clony.". Ten tvůj příklad nahoře funguje jen pro některá skla, pro některá zase ne (pokud např. můj Nikkor 50/1.4 vydělím dle tvého návodu, dostanu, že by měl mít filtrový závit 35,7 mm, ale ve skutečnosti má 52mm). A takových příkladů ti najdu za pár minut spousty.
Alnath
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Crazy_Ivan 18. 9. 2008 09:50

Alnath píše:No, nevím, v tomhle oboru vzdělaný nejsem, ale krátký náhled např. na tuto stránku (http://jdem.cz/adun4) ti moc za pravdu nedává. Ve vzorci se operuje úplně jinými veličinami než je průměr objektivu. Navíc je tam i ona tebou rozporovaná věta "Světelnost je také někdy zjednodušeně definována jako poměr ohniskové vzdálenosti objektivu ku průměru maximálně otevřené clony.". Ten tvůj příklad nahoře funguje jen pro některá skla, pro některá zase ne (pokud např. můj Nikkor 50/1.4 vydělím dle tvého návodu, dostanu, že by měl mít filtrový závit 35,7 mm, ale ve skutečnosti má 52mm). A takových příkladů ti najdu za pár minut spousty.

o filtrovem zavitu ovsem nepadlo ani pismenko. Teda pokud nemyslis tu cast, kde jsem konstatoval ze na frontalni clen prumeru 75mm se hold filtrovy zavit 77mm nacpat neda ;)

Muj EF-S 60/2.8 mel take filtrovy zavit 52mm a frontalni clen mel nejake dve centimetry jak to vychazi dle propoctu ;-) Samoztrejme je to zjednodusene, u ultrasirokych objektivu je to jinak, tam se zase musi resit zkresleni, aberace apodobne blbosti .... zlate dalkomery :-D
R09 - Zkáza megapixelů
Crazy_Ivan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 18. 9. 2008 18:29

Alnath: Rád bych upozornil, že i články na Wikipedii píšou lidé - často omylní a někdy dokonce úmyslně zkreslující slutečnosti například pro podporu svých názorů či víry. Věřit článkům na internetu bez výhrad je cestou do pekel.

Světelnost objektivu je skutečně v základu definována poměrem ohniskové vzdálenosti a vstupní pupily. Průměr clony je nutné vzhledem ke vstupní pupile přepočítat, má-li se použít pro výpočty. Veškerá fotografická literatura, kterou jsem kdy měl v ruce, mluvila o vstupní pupile, nikoli o cloně. Navíc existují objektivy i bez clonového mechanismu, jejichž světelnost je jednoznačně vypočítatelná.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Splach 18. 9. 2008 21:45

Co se týče světelnosti, tak se na ní, alespoň podle mého, podílí pět věcí:

1) Velikost vstupní pupily - tedy jednoduše, čím větší, tím více světla chytí.
2) Velikost kruhu obrazového pole, které se promítá na senzor. Čím menší obrazové pole, tím větší světelnost. Jednoduše na čím menší plochu obraz objektivu rozprostřete, tím světlejší promítaný obraz bude.
3) Optický (!) průměr clony. Clona je součástí optické soustavy objektivu a její zdánlivá velikost se mění. A my musíme počítat právě s velikostí zdánlivou, nikoliv fyzickou. Krásně je to vidět, když si do ruky vezmete zoom a nastavíte ho na široký konec, tak se clona bude jevit malinká, ale jakmile prodlužujete ohnisko, tak se otvor clony zvětšuje i když lamely zůstavají naprosto v klidu.

To je také důvod, proč například zoom 18 - 55 / f3,5-5,6 má světelnost takovou a ne, jak by se předpokládalo ze změny ohniska 18 - 55/f3,5-10. Jednoduše na krátkém konci je sice průměr přední čočky vzhledem k ohnisku monstrózní, ale chudák clonička je pro paprsky světla kdesi v dáli, malinká jak špendlíková hlavička, takže nám při průletu optickou soustavou pěkně zeslábnou. No a na dlouhám konci je zas clona veliká, že by jí projel tank, ale poměr mezi ohniskovou vzdáleností a velikostí vstupní pupily už není tak oslňující.

4) Vzdálenost od přední čočky ke snímači. Čím delší objektiv a čím větší vdálenost zadní čočky ke snímači, tím delší dráha světla a tím menší světelnost.

5) Počet čoček v optické soustavě, jejich tloušťka a materiál ze kterého jsou vyrobeny jakož i povrchové zpracování skel. - Víc čoček - tlustší čočky - špatný materiál = větší utlům světla.

Proto se také nejsnáze dělají nejsvětelnější objektivy kolem ohniska 50mm, protože to udrží relativní clonovou velikost dobrou a s průměrem přední čočky a délkou objektivu také nejsou problémy. Počet členů v optické soustavě padiny je taky málo. Tele 300mm s optickým průměrem clony nemá vůbec žádný problém, ale hodně těžko a draho se bude vyrábět přední čočka o tak velikém průměru, objektiv je dlouhý a je složen ze spousty čoček. A jak je to s krátkými ohnisky jsem už psal.
Splach
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Alnath 19. 9. 2008 06:07

Pety píše:Alnath: Rád bych upozornil, že i články na Wikipedii píšou lidé - často omylní a někdy dokonce úmyslně zkreslující slutečnosti například pro podporu svých názorů či víry. Věřit článkům na internetu bez výhrad je cestou do pekel.

Což lze samozřejmě aplikovat i na Tvůj post :hm :-)) Kromě toho mi ten vzorec na Wiki nepřišel až zase tak úplně z cesty.

Pety píše:Světelnost objektivu je skutečně v základu definována poměrem ohniskové vzdálenosti a vstupní pupily. Průměr clony je nutné vzhledem ke vstupní pupile přepočítat, má-li se použít pro výpočty. Veškerá fotografická literatura, kterou jsem kdy měl v ruce, mluvila o vstupní pupile, nikoli o cloně. Navíc existují objektivy i bez clonového mechanismu, jejichž světelnost je jednoznačně vypočítatelná.

U jednoduchých objektivů to tak je, ale například moje 50/1.4 by pak musel mít průměr vstupní pupily 35mm a to asi nemá (škoda, že ho tu zrovna u sebe nemám, ale závit má 52mm). Nebo u zoomu 70-300/4.5-5.6 by se musela vstupní pupila měnit od 70/4.5=15.5mm do 300/5.6=53,5mm a to se asi taky nemění. Nicméně vydělím-li 300/4.5, dostanu se na číslo 67, což odpovídá filtrovému závitu onoho objektivu. Nicméně to sklo při ohnisku 300 nedosáhne světelnosti 4.5, ale jen 5.6. A teď babo raď :-D. Neříkám, že to nejde spočítat prostým vydělením průměru pupily a ohniskové vzdálenosti, ale je evidentní, že pro spousty skel to tak spočítat nejde. A nebo jsem zase něco nepochopil :-D Jak už jsem psal - nejsem v tomto vzdělán, jen beru, co je mi předloženo a aplikuji to na věci, které znám a to v tomto případě v některých případech selhává.
Alnath
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Crazy_Ivan 19. 9. 2008 14:04

Alnath píše:U jednoduchých objektivů to tak je, ale například moje 50/1.4 by pak musel mít průměr vstupní pupily 35mm a to asi nemá (škoda, že ho tu zrovna u sebe nemám, ale závit má 52mm). Nebo u zoomu 70-300/4.5-5.6 by se musela vstupní pupila měnit od 70/4.5=15.5mm do 300/5.6=53,5mm a to se asi taky nemění. Nicméně vydělím-li 300/4.5, dostanu se na číslo 67, což odpovídá filtrovému závitu onoho objektivu. Nicméně to sklo při ohnisku 300 nedosáhne světelnosti 4.5, ale jen 5.6. A teď babo raď :-D. Neříkám, že to nejde spočítat prostým vydělením průměru pupily a ohniskové vzdálenosti, ale je evidentní, že pro spousty skel to tak spočítat nejde. A nebo jsem zase něco nepochopil :-D Jak už jsem psal - nejsem v tomto vzdělán, jen beru, co je mi předloženo a aplikuji to na věci, které znám a to v tomto případě v některých případech selhává.

Tak mi to pripada ze tady mluvim do vetru.

1) Jak jsem psal vyse, take jsem mel 60/2.8 mel fitr 52mm a vstupni pupila byla mensi.
VELIKOST FILTROVEHO ZAVITU SE NEROVNA VELIKOSTI VSTUPNI PUPILY !!! Proboha.

2) Kdyz uz tohle pocitas u objektivu s tranfokatorem, tak musis pocitat VZDY v nejdelsim ohnisek a jemu danou CLONOU !!! tzn. nemuze 300 delit clonou 4.5, nybrz 5.6. Kdyz tohle spoctem tak dostanem 53.5mm jak jsi spravne napsal. A opet jsme u toho, ze tohle opravdu neni filtrovy zavit !!! Opravdu se jedna o frontalni clen, ne o to co se sroubuje do toho zavitu.

3) Vzdy je to MINIMALNI velikost vstupni pupily. Nikde neni psano, ze nemuze byt vetsi.

4) Pocita se s plnou dirou, pri danem ohnisku. Takze kdo vyse zminovat 18-55 tak ano, je to pravda, ale ten vzorec stejne plati ;-)
R09 - Zkáza megapixelů
Crazy_Ivan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 8j-j8 12. 11. 2008 10:01

http://www.stanleykubrick.de/eng.php?im ... tter07-eng

pravděpodobně jedinej objektiv na světě se světelností 0,7
8j-j8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 12. 11. 2008 10:35

narovinu povedane ... nic nove podslnkom a vymre to rovnako ako zeiss 0.7 ci Rayxar 0.75 Canon f1 a kopu dalsich objektivov .... (aj ked toto boli vsetko samozrejme sfericke objektivy ale pochibujem ze by asfericka konstrukcia ktora urcite prinesie nejake + v kvalite to az tak
zachranila ...)

napr. Canon 0.95f ;-)
http://www.taunusreiter.de/Cameras/Canon7_095_06.jpg

player:

F (clona) = f (ohniskova vzdialenost) /D (priemer vyuzitej!!!! casti vstupnej cocky (nikdy sa nevyuziva na 100%) ... f = 50mm F=0.95 takze D = cca 53mm ...... nic zlozite ...
technicky limit pre sfericke konstrukcie a 50mm je tusim f0.3 limit pre asfericke konstrukcie teoreticky neexistuje limit .... (samzorejme f>0 ;-))

Taraz laicky skusim ... svetlo sa odraza do vsetkych smerov od foteneho objektu cim dam vacsie sklo (tzv scim vacsej plochy budem zbierat odrazene svetlo). Ked zoberies obycajnu lupu a zaostris snou svetlo do 1 bodu tak mas poctatne sylnejsie svetlo v tom bode ako inde .... to svetlo odnikial nepribuda ale beries ho z okolia kde lupa vytvara tien ... a uplne rovnako je to u fotenia objektivom tienis a ostris to do jedneho bodu
irmo
Návštěvník

Předchozí stránka