viac ako makro

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tagrav 18. 8. 2008 10:52

Neviete poradiť v prípade ak by som chcel dosiahnut väčšie "makro" ako 1:1 napr. 2:1 ako by som to dosiahol? Myslím s objektívom Canon 100/2,8makro. Lepšie s predsádkami alebo medzikrúžkami? vdaka
tagrav
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod elho_cid 18. 8. 2008 11:36

Můžeš použít jak mezikroužky, tak i předsádky. Mezikroužek snižuje světelnost a hodí se spíš na kratší objektivy, kde má větší účinek. Používám ho na Pentaxu.
Předsádka musí být kvalitní (apochromatická nejlépe), aby nedegradovala příliš kvalitu obrazu. EF 100/2,8 USM jsem zkoušel s lacinou předsádkou kenko +2 dioptrie a výsledek nic moc.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod invis 18. 8. 2008 12:25

Tak jedna moznost je "nalepit" pred ni dalsi objektiv(obracene), ale muze se stat, ze oblast ostrostu bude ani ne pulcentimetru pred cockou, navic musis clonit na nejakzch f/16 at je tam neco ostre a s tim souvisi nutnost svetelneho zdraje.
Na predsadky bych se vyprdl.
O mezikrouzkach jsem uvazoval, ke sve S 150 2.8, nejdriv jsem chtel koupit dve 25 mm a udelat si "makroblesk" a podle toho jak to bude zvetsovat prikoupit dalsi jednu nebo dve "dvacetpetky".
Nevim jak to presne funguje, ale lepsi byl objektiv 50 2.8 macro a sada mezikrouzku(25mm a 25mm nebo vice atd)
invis
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 18. 8. 2008 13:51

Lepeni obraceneho objektvu pred jiny objektiv je oblibeny u uzivatelu EVF, kteri nemuzou ten prvni objektiv sundat.
Lepsi je podle me dat objektiv obracene rovnou na bajonet. Pentax a Canon na to prodávají udělátka, chce to jen hodně kvalitní širokoúhlý objektiv, nejlépe s malým průměrem závitu na filtry, aby nebyl problém ho namontovat.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 18. 8. 2008 14:18

To udělátko se jmenuje reverzní kroužek a samozřejmě se dělá i pro jiné značky, než Pentax a Canon. Vyrábí je např. Kenko. Problémem je dnes nemožnost mechanického nastavení clony na většině objektivů (verze pro Nikony to většinou umí). Je proto dobré mít na to starý manuální objektiv (na bajonetu/závitu nezáleží, přidělává se za fitrový závit). Existují i reverzní kroužky s elektrickým přenosem a protikusem na bajonet objektivu, ale to není právě levná a snadno sehnatelná sranda...
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod tagrav 18. 8. 2008 14:48

Aby ste mali predstavu, o aké fotky mi ide. Ale pozrite si tieto nádherne fotky. Sú naozaj fantastické!!!!!!
http://flickr.com/photos/7539598@N04
tagrav
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod elho_cid 18. 8. 2008 14:59

Cloveka delajiciho takove fotky na tomhle foru nenajdes.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tagrav 18. 8. 2008 15:12

Samozrejme viem, ale snívať môžem...
tagrav
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod player 18. 8. 2008 15:46

Takovehleho zvetseni jako je na tom odkaze(fakt pekny) dosahnu(mozna i vetsiho) s obracenym sirokouhlym objektivem(tamron 17-50).
http://galerie.zive.cz/showphoto.php?photo=46784&ppuser=48242
Problem je v nasviceni, jelikoz jsem to bral vzdy jen jako experiment, nemel jsem pri foceni zadny difuser apod., takze je svetlo nedoresene, navic se clona musi resit manualne(doslova), stejne tak odhad expozice, takze skutecne nepohodlna prace.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod invis 18. 8. 2008 16:06

Tak na takove fotky si kup canon MPE-65, sadu blesku, nejake difuzery atd
Naposledy upravil invis dne 18. 8. 2008 16:24, celkově upraveno 1
invis
Návštěvník

Odeslat příspěvekod invis 18. 8. 2008 16:22

invis
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 18. 8. 2008 16:46

Ty kramy, co pouziva, se daji koupit za min jak 10000, vcetne te zrcadlovky.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod invis 18. 8. 2008 16:57

Pricemz zrcadlovka stoji 8000 ;D
invis
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 18. 8. 2008 17:17

Pocital jsem z bazarovou cenou, ta se pohybuje kolem 6000 za *istDS. A s tou by měl i TTL kompatibilitu se starými blesky.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod golem2 18. 8. 2008 17:31

Ten reverzný kružok s prenosom clony sa da kupiť od Novoflexu, ale stoji asi 290 euro, nejaké nápady najdeš tu http://www.tomatito.sk/
Naposledy upravil golem2 dne 18. 8. 2008 17:34, celkově upraveno 1
golem2
Návštěvník

Další stránka