objektiv na architekturu (interiér/exteriér), EF-S

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Mr.Bulldog 13. 11. 2022 16:53

Zdravím,
hledám vhodný širokoúhlý objektiv pro můj stávající Canon EOS 600D.
Dosud používám „univerzál“ Canon 18-55mm. Potřeboval bych ale další, především na architekturu (exteriér/interiér).
Poměrně chválený je Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM (aktuálně cca 5 500,-)
https://www.datart.cz/Objektiv-Canon-EF-S-10-18mm-f-4-5-5-6-IS-STM-EW73C-LC-kit.html

Jde mi hlavně o realistické zobrazení (bez deformací). V recenzích až na foto v protisvětle v podstatě chválí (vzhledem k ceně).
Máte někdo osobní zkušenost, doporučil by někdo něco jiného? Mám trochu obavy ze světelnosti v interiérech často s horším až špatným osvětlením (hist. arch.). Jedná se spíše o fotky charakterem dokumentační.

Nebráním se ani bazaru, existuje nějaká alternativa?
Díky!
Mr.Bulldog
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 2828 13. 11. 2022 17:29

LAOWA 12 mm f/2,8 Zero-D pro Canon EF
LAOWA 14 mm f/4,0 Zero-D pro Canon EF
2828
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 13. 11. 2022 17:51

Tu Laowu 12 mm mám, je to na FF už celkem extrémní ohnisko, ale na APSC by to byl ekvivalent cca 20 mm a to už je normálnější.

Kresba by měla být velmi dobrá, zejména na tom APSC.

Je to ale manuální sklo, úplně bez kontaktů, takže nic pro statistiky :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod 2828 13. 11. 2022 18:15

já mám verzi pro Canon M, kresba vynikající, ostřit se nemusí, mám nastaveno na rysku jak začíná ležatá osmička (směrem od kratších zaostřovacích vzdálenosti) a clonu 4 - vše je ostré (pokud dáš clonu 2,8 tak je lepší to zaostření zkontrolovat
2828
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mr.Bulldog 15. 11. 2022 18:04

Díky za tip. Musím říct, že ta Laowa vypadá vážně skvěle, snad bych ji i vzal na archi/příroda výlety. Ale když nepočítám cenu, tak na zmíněnou dokumentaci nevím. Pevné sklo a navíc manuál, možná pro mě velká změna (odchován na zoomu) :-))
Těmi špatnými světelnými podmínkami myslím i např. sklep a půdu.
Nebylo by řešení externí blesk? Chápu, že pro atmosféru to může být problém, ale cílem je něco jiného.
Co třeba Canon Speedlite 580 EX II, to by mohlo stačit. V bazaru za cca 3-3 500,-
Mr.Bulldog
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků