Jak funguje antireflexní vrstva??

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ferdin 19. 8. 2022 16:15

Možná jsem asi úplný jelito. Mám nějaké to technické vzdělání ale přesto se mi drahná léta nedaří najít odpověď na triviální dotaz. Zahltil jsem tím už pár serverů a zkusím to i zde. :-]

Antireflexní vrstvy (AR): SC, MC, SMC (single/multi/super coating, nano coating a nevím jak ještě ....) pracují většinou na pricipu interference (nanocoating ne..). Pro rozhraní vzduch/sklo platí, že cca 4% dopadajícího světla se odráží, 96% projde skrz. Pokud na toto rozhraní přídám další tenkou vrstvu, vzniknou 2 rozhraní a tedy i 2 odražené vlny:
1. vlna od rozhraní "vzduch/AR vrstva"
2. vlna od rozhraní "AR vrstva/sklo"

Pokud je správná tloušťka rozharní (cca 1/4 vlnové délky dopadajícího světla), je 2. vlna o 1/2 fáze posunuta. Obě vlny jsou tak v opačné fázi a při vzájemné interferenci se eliminují. Výsledkem je nulový odraz!

Pro případné detailisty píšu zjednodušeně "tloušťka cca 1/4 vlnové délky", protože ve skutečnosti to je o něco méně. Je potřeba vzít v potaz index lomů prostředí-v AR vrstvě je vlna pomalejší a tedy kratší než ve vzduchu či vakuu.
Pamatuji dokonce dobu, kdy jsme ve fyzice počítali, jak tlustá musí být AR vrstva, aby zeslabila zelené světlo...

Tolik pricip AR vrstev. Efektů je řada: snižuje se vnitřní závoj objektivu, výskyt duchů, odlesků, zvyšuje se kontrast, propustnost (T-stop se blíží f-stop). Objektiv je pak lepší, křupavější, s křidélky, bez škodlivých éček, atd... Prostě skvělý! :-D

A teď ten dotaz: proč se dává AR vrstva pouze na přední člen (přední plochu) objektivu? Tam nemá žádný efekt! Světlo, které se odráží z čelní plochy, nijak neovlivňuje obraz uvniř objektivu, resp. na čipu. Maximálně může oslnit modelku před objetivem.
Nebo ještě jednodušeji: proč se dávají AR vrstvy na filtr?
To, že AR vrstva filtru "pohltí" odraz (resp. dojde k interferencí obou odražených vln a k eliminaci odrazů) nemá přece žádný vliv na světlo prošlé filtrem dále so objektivu. A na duchy a závoj, který tak v objektivu vznikne. Pomíjím situaci, kdy někdo dá 2a více filtrů na sebe...

AR vrstva na povrchu filtru nebo čelní ploše objektivu (bez filtru) nemá žádný efekt na výsledný obraz. Což je tvrzení pitomé a nepravdivé, neboť AR vrstvy nepochybně fungují.
Ale jak??
Pokud vím, na vnitřní plochy objektivů se AR nedává. Nebo přesněji-dříve se nedávaly (dnes už možná ano). Dávaly se pouze na čelní sklo . Ať tak či onak-bavme se pro zjednodušení o nasazeném filtru. Filtr bez AR obraz zhorší. Jakto? Odražené či neodražené světlo z filtru směrem od objektivu pryč nevytváří žádné duchy, nemá vliv na obraz... 8-S
Naposledy upravil Ferdin dne 20. 8. 2022 15:34, celkově upraveno 2
Ferdin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod gabn 19. 8. 2022 16:29

má velký vliv na zpětný odraz mezi polním a druhým (atd.) členem objektivu, eliminuje příliš šikmé (odrazy od objímky, clony apod.) vstupní paprsky. Velmi dobrý objektiv má vícevrstvé antireflexy na polní čočce a na ostatních plochách min. jednovrstvé...
Důležitou roli hraje i způsob antireflexu, výborné jsou JAP a DE antireflexní vrstvy. Barva antireflexu (zelené, modré) bývá spíš sekundárním poznávacím znakem.
gabn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferdin 28. 8. 2022 19:50

Nakonec jsem změnil názor, pravděpodobně jsem se mýlil. VYpadá to, že AR vrstva musíbýt na každém členu objektivu aby to nějak rozumně fungovalo. Multicoating pouze na předním povrchu první čočky má mizivý efekt. Netuším už, kde jsem k tomu přesvědčení došel, že je AR pouze na první čočce...
Ferdin
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků