Nastupce D80

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod j O s É 9. 11. 2007 12:33

ahoj všem. mate nekndo nejakou predstavu, v jakem casovem horizontu by se mohl objevit nastupce nikonu D80, kolik by mohl stat a hlavne, za kolik pak pujde sehnat d80. pochopitelne nechci zadne presne udaje, jen me zajima, jestli mate nekdo tuseni.. diky
to thine ownself be true

Lumix DMC LX-2
Nikon D80, Tamron SP AF 17-50mm F/2.8 XR Di II LD [IF], CPL Hoya, Sigma 70-300 mm F 4,0-5,6 APO DG MACRO
Apple MacBook Pro
j O s É
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KubaPa 9. 11. 2007 13:35

Má zkušenost je taková, že ideální postup je:
1) Koupit si foťák, kterej mi vyhovuje.
2) Na pár let zapomenout, že v obchodech s fotoaparáty existuje oddělení, kde prodávají těla.

Je přísně zakázáno: Dívat se na vývoj ceny mého foťáku od okamžiku koupě. Dívat se na cenu a parametry nástupců.

Nedodržení tohoto postupu, zejména jeho zákazové části může u citlivých jedinců vést k těžkým následkům.
KubaPa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod j O s É 9. 11. 2007 14:04

:) jo to jo. ten zakaz znam a dodrzuju ho. akorat ja ted muzu mit d80 za 16 tisic. kamaradka se vraci z usa. takze by mi ho dovezla. ale rikam si, ze ted momentalne stejne nemam cas fotit (posl. rok vejsky) a tak jestli nepockat a koupit neco az po skole.. bud uz zlevnenou D80 nebo neco jineho..
to thine ownself be true

Lumix DMC LX-2
Nikon D80, Tamron SP AF 17-50mm F/2.8 XR Di II LD [IF], CPL Hoya, Sigma 70-300 mm F 4,0-5,6 APO DG MACRO
Apple MacBook Pro
j O s É
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milday 9. 11. 2007 14:47

Jestli nemáš čas fotit, tak ji nekupuj :-)

Na Paladixu byla už za 15 tis., ale někdo by ji za tu cenu (se zárukou) určitě uvítal. Dej inzerát, vem si zálohu a určitě dostaneš od případného zájemce "něco na pivo" ;-)

Mám cukání prodat D70s a stát se tím zájemcem... Kdy se kamarádka vrací ? :roll:
Nikon D70s + Coolpix 5400
milday
Návštěvník

Odeslat příspěvekod j O s É 9. 11. 2007 14:54

no prave ze se vraci az moc brzo na muj vkus :) nemam moc casu si to promyslet.. jako ne ze bych nemel vubec cas na foceni, ale nejak valny to nebude.. a ted koukam ze uz se i nasel zajemce.. :) ale mam pocit, ze kdyby mi ho privezla a ja ho videl, uz bych ho asi z ruky nedal..
to thine ownself be true

Lumix DMC LX-2
Apple MacBook Pro
j O s É
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Vassilij 9. 11. 2007 15:46

milday. Jestli máš to cukání opravdu velké tak se ozvi. :-)
Vassilij
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 9. 11. 2007 21:23

KubaPa píše:Je přísně zakázáno: Dívat se na vývoj ceny mého foťáku od okamžiku koupě. Dívat se na cenu a parametry nástupců.
r/quote]

To se zvláště týká mojí přítelkyně, která si v létě koupila Canon 30D. To znamená 14 dní před uvedením 40D a pár týdnů po skončení cashbacku.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KubaPa 10. 11. 2007 07:50

elho_cid píše:
KubaPa píše:Je přísně zakázáno: Dívat se na vývoj ceny mého foťáku od okamžiku koupě. Dívat se na cenu a parametry nástupců.
r/quote]

To se zvláště týká mojí přítelkyně, která si v létě koupila Canon 30D. To znamená 14 dní před uvedením 40D a pár týdnů po skončení cashbacku.s/quote]
Já v létě koupil D200 pár měsíců řed uvedením D300. Ještě, že mezi nima není nějakej závratnej rozdíl :mrgreen:
KubaPa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Otass 10. 11. 2007 11:04

Já si koupil D80 hned jak byla v prodeji a po ní nic nevyšlo, takže jsem neměl nad čím přemýšlet. :) Co se týká mého názoru na původní dotaz, myslím si, že nemá cenu na nic čekat, lepší je pořídit to, co se mi líbí momentálně. Jinak co se týká dalšího poddotazu, myslím že je to jako se vším ostatním...proč kupovat něco, co nebudu používat? Takže pokud nemáš na focení čas, kup si foťák až budeš chtít začít fotit...
KubaPa už napsal pár pravidel, já bych jen dodal: u digitálních technologií je termín "počkat" nežádoucí... :)
Fotím méně než bych chtěl a ještě méně než bych mohl...
Otass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 10. 11. 2007 17:35

KubaPa píše:
elho_cid píše:
r/quote]

To se zvláště týká mojí přítelkyně, která si v létě koupila Canon 30D. To znamená 14 dní před uvedením 40D a pár týdnů po skončení cashbacku.s/quote]Já v létě koupil D200 pár měsíců řed uvedením D300. Ještě, že mezi nima není nějakej závratnej rozdíl :mrgreen:-/quote]

Jakkoli je d200 vyborna, rozdilu u d300 k lepsimu rozhodne neni pomalu, nejpodstatnejsi: snimac, ostreni, fps.
http://www.dpreview.com/previews/nikond300/
Podle me rozdil zavratnej beze sporu je.Jedine co zustalo temer stejne, je kvalitni telo, byt ma jeste vychytanejsi ergonomii a ztrata krytky uz nehrozi.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KubaPa 10. 11. 2007 18:15

player píše:
KubaPa píše:
elho_cid píše:
r/quote]

To se zvláště týká mojí přítelkyně, která si v létě koupila Canon 30D. To znamená 14 dní před uvedením 40D a pár týdnů po skončení cashbacku.s/quote]Já v létě koupil D200 pár měsíců řed uvedením D300. Ještě, že mezi nima není nějakej závratnej rozdíl :mrgreen:-/quote]

Jakkoli je d200 vyborna, rozdilu u d300 k lepsimu rozhodne neni pomalu, nejpodstatnejsi: snimac, ostreni, fps.
http://www.dpreview.com/previews/nikond300/
Podle me rozdil zavratnej beze sporu je.Jedine co zustalo temer stejne, je kvalitni telo, byt ma jeste vychytanejsi ergonomii a ztrata krytky uz nehrozi.
Snímač se uvidí v praxi, podle těch ukázek co jsem viděl bude zřejmě snímač o trochu lepší jak v rozlišení tak v použitelnejch nastaveních citlivosti, ale řádovej rozdíl tam nebude.

Ostření vůbec nevím, uvidíme, jak se to šílený množství bodů bude ovládat. Dokud to nebudu mít v ruce vzápětí po sobě, tak to neposoudím.

Fps papírově ano, ale já v tomhle parametru zatím ani plně nevyužívám možností D200 a troufnu si říct, že je minimum lidí, kterejm 5 fps nestačí a bude pro ně velkej rozdíl 6 fps (8 s jinejma baterkama).

Ergonomie D200 je aspoň pro mě perfektní a tipnu si, že tady nebude (naštěstí) změna žádná.

Suma sumárum - na papíře (monitoru) je rozdílů spousta, ale podle toho co jsem četl a viděl to v praxi bude ve většině parametrů nastejno, nebo půjde o drobný vylepšení. Každopádně jsem zvědavej, kamarád na ní má zálusk (co měl půjčenou na týden mou D200, tak ještě větší).

edit:Měl jsi D300 v ruce? Nebo víš o ergonomickejch problémech na D200? Já ani jedno, hodnotím to podle obrázků, na kterejch vypadaj jako vnějškově prakticky stejný stroje. A taky nevím, kterou krytku máš na mysli?
KubaPa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 10. 11. 2007 18:41

KubaPa : samozrejme ze vsechno ukaze az praxe, zatim cerpam z "ofiko" obrazku z netu a ohmatat si ji pujdu pristi tyden.
Nemyslim to zle, ale to ze tobe neco nepripada dulezite jeste neznamena, ze pro nekoho to bude zrovna tak nepodstatna ficura, viz. sekvencni foceni, ale zrovna tak napr. live view spolu s vyrazne lepsim displayem.
Kdyz bych bral vse subjektivne, pak je pro me ma D50 nejlepsi fotak na trhu a D300 oproti nemu neprinasi zadnou zavratnou zmenu, vsak obrazky z toho lezou tak jako tak:D
Co se uchopu tyce, D300 ma levou stranu(pohled zezadu) vice vykrojenou pro levou opernou dlan, takze by se dalo s nadsazkou rici, ze nebude tak "tlacit" jako predchozi nikonaci;)
Krytky konektoru pro blesk a dalkove ovladani maj udajne dle uzivatelu tendeci ztraceti se.Proto ta zmena u D300 hadam.
V neposledni rade ma byt o chlup vetsi i hledacek, ale tomu ja neprikladam vetsi vahu vzhledem k tomu, ze sem nebyl u vytrezni ani z velikosti hledacku u Marku 3, ktery jiste patri mezi jedny z nejvetsich.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KubaPa 10. 11. 2007 19:47

Aha, tak tyhle krytky - to nevím, zatím jsem je nesundával ani mi nevypadly.

Jasně, že to beru subjektivně, hlavně co se týče sériovýho snímání (3 fps mi stačej, 5 beru jako luxus u 6 nepočítám že bych poznal rozdíl, 8 bych už asi nechtěl třídit) a liveview, který mi opravdu nijak nechybí, zejména ne u digitálu (ale je fakt, že jsem se praxí docela vycvičil v míření aniž bych se díval do hledáčku), ale s tou D50 to právě není pravda kvůli diametrálně odlišné ergonomii.

Levou rukou nikdy foťák nedržím za tělo, ale vždy za objektiv takže jsem si změny tvaru v týhle oblasti přiznávám vůbec nevšim. Teď na to ale koukám a mám pocit, že tam ani žádná změna není (na Dpreview to komentují slovy very little has changed). Vertical grip tam je tvarově (vnější obrys foťáku s gripem) naprosto stejnej a tělo bez gripu mi přijde že taky. Pouze při nasazeným gripu je tam taková vlnka, která by mohla dělat dojem že tělo bez gripu tam bude zleva zespodu seseklý, ale podívej se na fotku těla bez gripu a zjistíš, že to tak není, grip tam jde kousek přes tělo (možná další kotvení gripu kvůli tomu, že ten grip nemá trn do prostoru pro baterku.)

Opravdu můj (nutně subjektivní a dosud neosobní) dojem je ten, že půjde o mírnej pokrok v mezích zákona, nikoliv o revoluci nebo něco, co by mě nutilo k výměně.

PS. kouknul jsem podrobně taky na to ostření a jde tam nastavit 11 bodů v rozložení D200 - takže pokud těch plnejch 51 bodů nepůjde rozumně ovládat, půjde pracovat v pohodě s těma 11 ti. To je dobře, znamená to minimálně to, že změna ostření nebude krok špatným směrem.
KubaPa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 10. 11. 2007 20:27

Diametralne odlisna ergonomie?A kde prosim te?Vzdyt je D200/300 oproti D50 jen vyssi, kde je ta diametralni zmena?Znovu podotykam, bavime se o uchopu, nikoli o poctu ovl. prvku.
Live view je naprosto bez debat uzasna vec, nevim co muze byt lepsi, nezli videt obraz presne takovy, jaky bude po vyfoceni, obzvlast v plne manualnim rezimu?Problem je pouze v prozatimni technologii, kde jsem se zatim nesetkal s dokonale plynulym zobrazovanim na displayi bez ohledu na svetelne podminky, tudiz treba na sport jeste asi dlouho bude bezkonkurencni opticky hledacek.
Tim navazu na ono ostreni, kde 51 bodu bude teoreticky plnit fuknci kontinualniho ostreni lepe, nezli bodu 11.To je teorie, opet az praxe bud potvrdi, nebo vyvrati.V ten moment(sport) tech 8fps proti 5fps muze byt opet vyhoda a proto nelze hovorit subjektivne, do teto doby umely 8fps pouze modely D2H/D2x jestli se nepletu a ty jsou preci jen za nesrovnatelne vyssi cenu a to jeste s vyrazne mensim rozlisenim(D2x pri 8fps), byt s vetsim bufferem pravdepodobne.Kolik poridi D300 v serii snimku jsem se nikde nedocetl zatim.
Co se uchopu tyce(o battery gripu sem vubec nemluvil), dost dobre si nedovedu predstavit drzet fotak velikosti d200 levou rukou jen za objektiv bez opory dlane, kdyz mam nasazen nejaky s kratkym ohniskem, pripadne nakou svetelnou pevnou padesatku, ktera je miniaturnich rozmeru.U teleobjektivu je to samozrejme jinak.Pochopitelne se jedna jen o drobnou zmenu, ale potesi, uz jen z toho duvodu, ze alespon nejaka znacka nad tvarem fotoapartu premysli;)
Obrázek
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KubaPa 10. 11. 2007 23:32

player píše:Diametralne odlisna ergonomie?A kde prosim te?Vzdyt je D200/300 oproti D50 jen vyssi, kde je ta diametralni zmena?Znovu podotykam, bavime se o uchopu, nikoli o poctu ovl. prvku.
Držel jsi někdy v ruce těsně po sobě D200 s gripem a D50? Přišlo ti držení stejný? Jestli ano, tak to opravdu nechápu, poté co jsem si zvyknul na D200 mám problém, že mi D70 připadá do ruky moc malá. A počet ovládacích prvků se taky nedá jen tak vynechat, to je docela důležitá ergonomická věc.

KubaPa
Návštěvník

Další stránka