Počet ostřících bodů

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod otilrak 8. 11. 2007 12:15

Stále se rozhoduji nad koupí zrcadlovky a zajímá mě, jak moc hraje roli v kvalitě snímků počet ostřících bodů? Jestli stačí tři nebo je jich lepší víc?

Rozhoduji se mezi Canonem 400d a Nikonem D40x.
Philips Savy>N 5110>Si A55>SE T230i>N 6610i>N 1600>N 2610>N 6300>N N79>Sa E1120>HTC Wildfire S>HTC Desire C>THL W100>Sa E1180>Lumia535>Ulefone U008>Xiaomi Redmi 6>Pixel4a5g
otilrak
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kromec 8. 11. 2007 12:43

V drtive vetsine situaci staci jeden bod ,ale nekdy se muze jich hodit vic.
Pokud mas min zaostrovaci bodu tak je vetsi pravdepodobnost ze se nestrefis bodem na objekt na kterych chces met zaostreno, takze musis namirit na objekt ktery chces met ostry napr stredovy bod a namacknout spoust(zaostrit) a pak teprve upravit kompozici.
Vice ostricich bodu uvitas:
-na stativu
-pri foceni pohyblivych predmetu kdy neni cas menit kompozici po zaostreni
-pri foceni malou hloubku ostrosti kdy hrozi ze se dostanes mimo rovinu ostrosti pri zmene kompozice.
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod russianblue 8. 11. 2007 14:37

dulezite je take rozmisteni bodu (vice nez nejich pocet) a jestli reaguji jen na vertikalni/horizontalni linky popripade oboji...
russianblue
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 8. 11. 2007 15:24

mam 3 a staci aj tak je stale zapnutny 1 stredovy ..... mozno to bude aj tym ze som tam ted hodil katz eye a uz sa mi ani nezobrazuju v hladaciku :)
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod manas 8. 11. 2007 16:31

Ja si myslim, ze 3 je malo. Za nejmensi pocet povazuju alespon 5 - stred, pravy, levy, horni, dolni. Ale zalezi co chce kdo fotit. Na nejake staticke foceni staci jeden stredovy. Ale treba na sport a pohyb jich je potreba jeste vice. Take zalezi na tom co vsechno zvladaji, treba predavat si zaostreny objekt mezi sebou, zdruzovat vice ostricich bodu atd atd....
Nikon D300s,
Sigma 17-70, Nikkor 50mm f/1,8, Sigma 28-70 f/2,8,Tamron 70-210 f2,8, Blesk Sigma EF DG 500 Super.....
manas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KubaPa 8. 11. 2007 19:41

K původnímu dotazu: pro kvalitu snímku je počet ostřících bodů naprosto nedůležitou veličinou, nemusí být ani jeden a snímky mohou být špičkové.

Pokud člověk bude fotit na autofokus, což se při tvém výběru těl celkem dá předpokládat, je větší počet ostřících bodů výhodou pro akční foto, otázka je ale taky jak jsou rozmístěny a jak se ovládá přepínání mezi nimi... Chce to oba foťáky někde vzít do ruky a vyzkoušet. Tak jak to tu píšeme všude.
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bramborkax 10. 11. 2007 18:17

Znám 7 lidí se zrcadlovkami a ani jeden (opakuji ani jeden) nepoužívá žádný jiný, než středový ostřící bod. Drtivá většina lidí si prostě zaostří a pak překomponuje. Nikdo z nich ale není sportovní fotoreportér... Tomuto chování "napomáhá" např. i to, že u levnějších zrcadlovek bývá křížový právě jen ten středový ostřící bod a ostatní kolem něj jsou jen jednosměrné - čili na ně v podstatě není spoleh.
Nikon D50 + Nikkor 18-55 + Nikkor 50/1,8 + Tamron 55-200 + Nikkor 85/1,8 + Nikkor 18-200 VR + Nikon SB-600; Canon S45
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KubaPa 10. 11. 2007 19:27

bramborkax píše:Znám 7 lidí se zrcadlovkami a ani jeden (opakuji ani jeden) nepoužívá žádný jiný, než středový ostřící bod. Drtivá většina lidí si prostě zaostří a pak překomponuje. Nikdo z nich ale není sportovní fotoreportér... Tomuto chování "napomáhá" např. i to, že u levnějších zrcadlovek bývá křížový právě jen ten středový ostřící bod a ostatní kolem něj jsou jen jednosměrné - čili na ně v podstatě není spoleh.n/quote]

Docházím k závěru, že mě neznáš. Ze svých 11 ostřících bodů používám ten středovej snad nejmíň. Nejvíc potom ty co jsou vpravo/nahoře (podle polohy foťáku).

Ale zase když fotím F4kou, která má ostřící bod jen jeden, tak taky není problém...
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mihhi 10. 11. 2007 19:38

Já taky používám všechny, jde prostě o to, jak je kdo zvyklý, nejde to nějak zobecňovat.
mihhi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 10. 11. 2007 19:41

Volbu ostřícího bodu jsem používal ještě i s ultrazoomem. Je pravda, že ty, které nejsou křížové, použiju jenom v nouzi. Ale těch krížových mám 9. Použití těla bez volby ostřícího bodu je pro mě osobně docela opruz. Důležitá je ale jednoduchost volby toho bodu. Způsob implementovaný na Olympusu E-3 (znám jen z preview, tak mě nekamenujte) mi připadá dost nepraktický oproti křížovým ovladačům a joystickům u konkurence.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lagus.at 11. 11. 2007 00:16

Jsem Nikonak ale jestli se rozhodujes jen mezi temito tely tak urcite 400D. To telo co se tyce zpracovani neni nic moc podle me ale jinak je lepsi nez D40
Lagus.at
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mi-ro 11. 11. 2007 14:16

Dokáže mi někdo vysvětlit jak to funguje když má foťák více zaostřovacích bodů? Zaostři můžu přece jen na jeden ne?
mi-ro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mihhi 11. 11. 2007 14:30

Jednoduše se přepínají, buď automaticky, nebo manuálně ;-)
mihhi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod manas 11. 11. 2007 14:49

mi-ro píše:Dokáže mi někdo vysvětlit jak to funguje když má foťák více zaostřovacích bodů? Zaostři můžu přece jen na jeden ne?j/quote]


Zalezi na znacce tela a na nastaveni. Bud rucne, nebo si objekt mezi sebou predavaji a podobne.
Nikon D300s,
Sigma 17-70, Nikkor 50mm f/1,8, Sigma 28-70 f/2,8,Tamron 70-210 f2,8, Blesk Sigma EF DG 500 Super.....
manas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KubaPa 11. 11. 2007 14:57

mi-ro píše:Dokáže mi někdo vysvětlit jak to funguje když má foťák více zaostřovacích bodů? Zaostři můžu přece jen na jeden ne?j/quote]
Jak bylo napsáno, záleží na značce a nastavení. Můžeš si kterýkoliv z nich vybírat ručně, můžou si zaostřený pohybující se objekt předávat, můžou se vyhodnocovat všechny a zaostřit na nejbližší objekt. V praxi to používám tak, že si ručně vybírám jeden z nich podle toho co fotím.
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků