D40 Cisteni

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod PetrV8 16. 9. 2007 09:23

Mam Nikon D40 a chtel bych vedet po kolika zmacknuti spouste by mel jit fotoaparat na vycisteni. Pripadne kolik takova zrcadlovka snese vyfoceni nez je zrala na vymenu(mysleno pri velmi slusnem zachazeni a udrzbe0 Dikes
PetrV8
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milday 16. 9. 2007 10:07

Hledal jsem jen v rychlosti na Googlu a píše se o 100 000 cyklech životnosti závěrky. Čistění záleží pouze na tom zacházení, případně kde a jak často měníš objektivy. Pokud měníš, budeš se asi muset naučitit ošetřovat přístroj sám, protože občas na ten čip opravdu něco přilétne a dávat jej kvůli tomu pokaždé do servisu je určitě nepraktické. Za sebe doporučuji pouze ofukovat - pokud to nepomůže, raději ten servis.
Naposledy upravil milday dne 16. 9. 2007 10:13, celkově upraveno 1
Nikon D70s + Coolpix 5400
milday
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod manas 16. 9. 2007 10:11

Co myslis tim cistenim? Telo, optika objektivu, chip?

Ja mam nacvakano cca 50 000 snimku a jeste jsem fotak nemel na cisteni vubec. Jednou za cas profouknu chip vzduchem a jede se dal.

Ale obecne se neda rici po kolika zmacknuti spouste cistit. Zalezi na tom kde a jak clovek foti, jak casto meni objektivy atd atd. Nekdo kdo foti doma ci v atelieru na tom je jinak nez nekdo kdo foti rally.
Chip bych cistil v pripade, ze budou na fotkach viditelne smouhy ci fleky po bordelu, telo tak nejak prubezne otirat od prachu, mastnoti z poceni a bordelu.

Co se tyce vymeny je to taky podle mne uplne individualni. Nekdy zaverka odejde brzo, ale treba taky vydrzi na veky.....Nekdo meni telo prubezne jak chodi na trh nove modely, nekdo podle potreby, nekdo vubec.....
Nikon D300s,
Sigma 17-70, Nikkor 50mm f/1,8, Sigma 28-70 f/2,8,Tamron 70-210 f2,8, Blesk Sigma EF DG 500 Super.....
manas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bery 16. 9. 2007 10:22

Asi nekde na konci v navodu pisou, ze je doporuceno 1x za 2 roky nechat pristroj zkontrolovat v servisu.... ale myslim, ze v praxi to nikdo nedela. Ono je to stejne placena sluzba, takze to ma asi smysl v pripade, ze se chystas na nejakou neopakovatelnou akci, kde potrebujes jistotu.
Pokud jde o vycisteni, tak bezne povrchove urcite zvladnes sam. Jinak by se do pristroje nemelo moc necistot dostat, tedy snad az na jemny poustni pisek, ktery vleze vsude a pak je to na servis.
Prach na snimaci se obvykle resi az kdyz zpusobuje problem a pokud si na to netroufas sam, tak myslim, ze je nekde k fotaku pribalena karticka na 10 cisteni zdarma.
Hmm, obvykle se dnes zrcadlovky meni z duvodu "moralniho zastaravani". Omezeni na pocet snimku prakticky neni, protoze pokud odejde zaverka, tak je mozne ji nechat v servisu vymenit.
Bery
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PetrV8 16. 9. 2007 11:38

Dekuji vsem za info. No menim pomerne casto a prevazne fotim u more. Takze asi budu muset zacit cistit, casteji neb slany vzduch asi neni zrovna vhodne misto pro vymenu objektivu,ze?
PetrV8
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod manas 16. 9. 2007 11:42

Slany vzduch podle mne moc faj neni, ale zase tak hrozne to nebude. S vymenou objektivu, kdyz si das pozor na pisek na plazi by take vse melo byt OK. Jen bych asi v tvem pripade venoval vetsi pozornost cisteni tela fotaku, ale spis povrchove, pravidelne ho otiral vlhkym hadrikem. No a pak asi mozna objektivy, resp. predni cocky. Ale to se da vyresit, aspon ja to tak delam, UV filtrem pred objektivem. Ten se cisti snadneji nez samotna cocka.

Ale to radim jen co si myslim, s focenim u more nemam zkusenosti...
Nikon D300s,
Sigma 17-70, Nikkor 50mm f/1,8, Sigma 28-70 f/2,8,Tamron 70-210 f2,8, Blesk Sigma EF DG 500 Super.....
manas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PetrV8 16. 9. 2007 12:18

Na pisek pozor davam, a samozrejme bez filtru k mori ubec nechodim, vzdy mam polarizacni ci prechodak. Jinak utrani je samozrejmy pac mi obcas na nej splichne vlnka, chystam se na vanoce ke koupi vodniho pouzdra.
PetrV8
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Otass 16. 9. 2007 16:06

Objektivy měním prakticky nepřetržitě, vůbec se s tím nemazlím. Když vidím na snímku nějaké fleky, přes menu si sklopím zrcátko a fouknu na čip a je po problému. Prach se (mimo výměnu objektivu) do foťáku nedostane ani když máš tělo už béžové od prachu (hlavně při auto-moto závodech a nejrůznějších exhibicích). Spíš bych dával bacha, aby se nezanesly prachem otočné voliče na těle a objektivy (např. 18-55 a 55-200 na to může být vzhledem k vysouvací konstrukci náchylný.) Před nějakým "životním" focením bych zašel projistotu vyčistit do servisu (no když je to zdarma, tak proč ne). Požadavek na čistotu čipu se mění také v závislosti na hlubce ostrosti. Čím víc cloníš, tím víc je případný prach na čipu vidět.
Fotím méně než bych chtěl a ještě méně než bych mohl...
Otass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KubaPa 17. 9. 2007 00:07

milday píše:Hledal jsem jen v rychlosti na Googlu a píše se o 100 000 cyklech životnosti závěrky. Čistění záleží pouze na tom zacházení, případně kde a jak často měníš objektivy. Pokud měníš, budeš se asi muset naučitit ošetřovat přístroj sám, protože občas na ten čip opravdu něco přilétne a dávat jej kvůli tomu pokaždé do servisu je určitě nepraktické. Za sebe doporučuji pouze ofukovat - pokud to nepomůže, raději ten servis.o/quote]
Tohle mi přijde nadnesený. Pokud vím, tak střední doba do poruchy u třídy D70/80 se odhaduje kolem 40 000 cyklů závěrky, u D40 to nejspíš bude podobný. Těch 100 000 bude až vejš, kolem D200...
Osobně jsem měnil mechanismus sklápění zrcátka na D70 po cca 30 000 fotkách, na čištění čipu byl předtím foťák dvakrát, když se mi tam usadil odolnej mastnej prach, kterej nešel ofouknout balónkem. Jinak ten mechanismus zrcátka stál 1700 s daní, odhad byl že to půjde včetně závěrky a tam to mělo být něco pod 5000.
edit: Jo a pochopitelně se mi to zrcátko zaseklo týden po vypršení záruky... :(
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milday 17. 9. 2007 19:45

No jo, u D70 a snad i u D70s psali 30 tis., u D200 a možná i D80 100 tis. Vývoj jde prostě kupředu a D40 je novější než D200. Myslím ale, že amatérům to může být úplně fuk, protože víc toho na jednom těle nenafotí. Já jich ročně napráskám zhruba 4 tis. (analogem asi 10× méně :-( ) Navíc výměna opravdu stojí max. 3 tisíce, takže bych se tím dopředu moc netrápil. ;-)
Nikon D70s + Coolpix 5400
milday
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KubaPa 17. 9. 2007 20:22

D 40 je možná novější, ale je to úplně jiná třída. Minimálně 100 -150 tisíc cyklů závěrky už měly pokud vím F4, F5, F 90(X) a spol. (A to je v kinofilmu oproti DSLR podstatně víc pohyblivých částí) Takže to opravdu není tak, že by od zkonstruování D200 vyvinuli novou spolehlivější závěrku a dali ji do D40....
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bery 17. 9. 2007 20:57

Pokud vim, tak u D70, D50, D40... se tento udaj oficialne neuvadi. U vyssich modelu se sice uvadi 100 tis., nebo i vice, ale... uvadi se, ze zaverka byla na tento pocet testovana... tedy nikoliv ze je to garantovano.
Bery
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milday 17. 9. 2007 21:00

Třída, netřída. Prý do Ferrari dávají stejnou spínací skřínku jako do Seat Marabely :-D
Nikon D70s + Coolpix 5400
milday
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KubaPa 17. 9. 2007 22:12

2 milday: a stejnej motor a převodovku taky? Jo, tomu že v D40 bedou nějaký díly stejný nebo i lepší jako v D200 bych věřil, ale že to bude zrovna závěrka to fakt ne...
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bery 17. 9. 2007 22:32

Hmm, par stejnych veci tam bude, minimalne sanky blesku a bajonet, tedy az na tu absenci hridelky ;)
Bery
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků