Má cenu jít z Nikon D50 na D80, případně D200?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod vladarocker 20. 3. 2007 08:50

Ahoj lidičky, používám Nikona D50 tku již rok a jsem dosti spokojen, myslíte, že bych si hodně polepšil, časem skočit na D80, případně D200?? Je vůbec viditelný nějaký skok v obrazové kvalitě a ostrosti? A nemyslím jen větší počet obrazových bodů.. Subjektivní pocit, kouknu a vidím?
Vím že jednoznačně více "zrní" hustější snímače a co říkáte na obrazovou kvalitu? Jsou opravdu brilantnější a ostřejší fotografie
z vyšších modelů? Koukal jsem a zdá se mi, že až D2x tuším zdá se rozdíl... Samozřejmě porovnání uvažuji jen snímače... v kombinaci s příslušnými kvalitními skly:-)
Názor..? Je i funkcemi D80 potřeba? Co D200 kvalita obrazu, četl jsem někde na fóru, že až od D200 údajně fakt ostrý snímek ---?

Na cd digifoto vychází fotografie z D50"stejně dobré" jako z D80?
/Při srovnatelné velikosti a běžném použití fotografií../
vladarocker
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 20. 3. 2007 09:28

Ahoj, vyšší modely nejsou ani tak o kvalitě výstupu (i když trochu také, ale daleko víc záleží na objektivech), jako o funkcích, rychlosti a odolnosti (třeba kolik expozic přežije závěrka).

Lepší tělo tě jako fotografa méně omezuje. Takže ho potřebuješ ve chvíli, kdy ti omezení starého těla znemožňují fotit tak, jak chceš.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod russianblue 20. 3. 2007 10:02

čau! více méně taky pokoukávám po náhradě D50.

D50:
+6Mpx je lepší na archivaci
+odpalování blesků přes "kostičku" jde i na krátké časy (menší než 1/500) baz ztráty výkonu
-neumí comandovat blesky
-malej hledáček

D80:
++větší hledáček
+rychlejší AF (někteří majitelé 80-200/2,8 mě tvrdili, že se to projeví)
+komandování blesků
+batery grip

D200: vše jak D80
+konstrukce
+měření expozice s staršími skly
-cena

-----------------------
teď k obrazové kvalitě, myslím, že hlavní je v tomto objektiv, nikoliv tělo. Dynamika snímače je sice o fousek lepší, ale žádná revouce to není. Takže hlavní plus (tedy pro mě) je v comandování blesků a větším hledáčku. Obrazově (když fotíš do RAW) to bude na stejno...
russianblue
Návštěvník

Odeslat příspěvekod endlife 20. 3. 2007 10:03

D80 má o hodně lepší rozlišovací schopnost než D50, ale záleží pak, jestli to využiješ -- tj. jak velké zvětšeniny děláš a co fotíš -- jinak by to mělo být obrazově velmi blízké D200.

Ale jako majitel D50 uvažuju o posunu k D80 hlavně kvůli většímu a světlejšímu hledáčku, náhledu hloubky ostrosti, druhému kolečku atp. Jak říká Pety, je to méně omezující. D200 je pak ještě více příjemná k používání, ale už je to zase trochu jiná kategorie - už to pak chce mít lepší i příslušenství.

Jediná věc, která mě hodně láká u D200 je možnost používat manuální objektivy (D50/D80 je může používat, ale nefunguje měření).

U Kena Rockwella je pěkné srovnání D80/D200
endlife
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladarocker 20. 3. 2007 12:20

Díky za rady a postřehy. V
vladarocker
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 20. 3. 2007 15:24

Mam pocit, že kdo má D50, tak mu bude bohatě stačit přejít až na další generaci. V obrazové kvalitě rozdíl nepoznáš.
Smysl by mělo přejít na D200:-)
Foto: Nikon D3000 + Nikkor 35/f1.8 + Nikkor 18-70 DX; Canon G12
PC: HP 6550b + HP 6440b + Lenovo IdeaPad S10-3
Mobil: Nokia E52 black
Maročan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod russianblue 20. 3. 2007 17:04

další generace pravděpodobně bude D80x a D200x. A novinky budou tak maximálně filtr proti prachu, nebo něco takového. Snímač měnit neboudou.... ale to je jen spekulace...
russianblue
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 20. 3. 2007 18:24

Obávám se, aby další Nikon nebyl D300 se 16 MPx na APS čipu... :x
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Episyrphus 20. 3. 2007 20:04

russianblue píše:D80:
++větší hledáček
+rychlejší AF (někteří majitelé 80-200/2,8 mě tvrdili, že se to projeví)
+komandování blesků
+batery grip
k/quote]

K tomu battery gripu: Aj k D50 existuje battery grip, len nie originál, je od Hahnel. Ja ho mám.
Episyrphus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod meme sk 20. 3. 2007 21:39

vladarocker: ake mas objektivy?
Fiat Doblo 1.9 JTD 105k
meme sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod russianblue 20. 3. 2007 21:44

2 Episyrphus: a jak je tam řešený tlačítko spouště a kolečko na nastavování funkcí(roller)?!

2 Pety : nic není nemožné, v tom případě doufám, že fuji bude inovovat na 8mpx s vysokým dynamickým rozsahem, focením v IR spektru atd....
russianblue
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Episyrphus 21. 3. 2007 07:23

Nijako. Je to iba battery grip.
Episyrphus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 21. 3. 2007 08:22

ked uz tak spominas ten fujifilm, tak by sa asi hodilo pripisat aj fujifilm s5 pro do toho zoznamu (kedze je to postavene na D200 body a je tam plna kompatibilita objektivov)

-- rychlost zapisovania
- 3fps - 20 snimkov (d200 ma 5fps 37 snimkov)

+ Face detection (ak je to plus, mne sa to vidi ako zbytocnost u DSLR kde si nastavenie aj tak robim sam.)

-/+ je ten specialny CCD SR ktory ma 12Mpixel ale skutocnu rozlysovacku ma len 6Mpixelov (6M-R pixelom a 6M-S pixelov), ale zato ma vacsiu dinamiku, fujifilm udava 4x vacsiu ako klasicky CCD. Je to zvysenie Dinamickosti na ukor rozlysovacky. (dynamickost sa da volit od 100-400%)

Celkovo asi plati, horsi na reportazne, sportove fotenie, obrovske vytlacky. Lepsi na portreti a efektne obrazky z velkou dinamickoustou farieb. (krajinky, PP upravy .....)
(ak sa nemilim tak S5 RAW ma 14bitove kodovanie oproti 12 bitovemu kodovaniu farieb u nikonu)
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vladarocker 21. 3. 2007 16:00

meme sk:
Proč sa ptáš? :-)
Mám tyto skla: Nikkor 18-70 a Sigma 70 - 300 apo macro.
V
vladarocker
Návštěvník

Odeslat příspěvekod meme sk 21. 3. 2007 18:08

Pytam sa preto, lebo mozno bude rozumnejsie investovat nasetrene peniazky do skiel.

Skla mas v celku fajn, mozno nejaky pevny by sa ti zisiel, mozno skutocny makro objektiv (zobrazenie 1:1), mozno nejaky ultrasirokac. Zalezi to samozrejme na tom, co rad fotis. Alebo nejaky externy blesk (ak nemas).

Prechodom z D50 na D80 ziskas sice dost funkcii navyse, ale ci to stoji za tie peniaze.... Obrazovu kvalitu neziskas skoro ziadnu, iba viac pixelov a teda vacsie fotky a potrebujes vacsie karty...
Fiat Doblo 1.9 JTD 105k
meme sk
Návštěvník

Další stránka