Nikon D40 vs. Pentax K100D

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod navrs 4. 2. 2007 17:05

Ahoj, zajimal by me Vas nazor na tyto dve zrcadla. Cena je +- stejna, takze ktery je podle Vas lepsi volba a proc? Predem diky za rady.
navrs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Řepík 4. 2. 2007 20:48

myslím, že obrazově na tom budou asi tak +- stejně.
Pentax má stabilizátor obrazu, což se může hodit. U Nikonu bych spíše bral D50-ku, D40-ka nemá v těle motorek pro ostření u objektivů.
Každopádně to chce vzít ty foťáky do ruky a vyzkoušet si, jak Ti budou sedět a jak se Ti budou ovládat.
Neuvažoval jsi také o Canonu 350D?
this is gonna be LEGEN ... wait for it...DARY!
Řepík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod navrs 4. 2. 2007 22:05

Uvažoval, měl jsem ho v ruce a moc dobře se mi nedržel, nikon se prý drží lépe a má lepší setové objektivy, nechci do to toho zas moc investovat takže mi záleží i na kvalitě setáku.
navrs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod USER47 4. 2. 2007 22:19

Ber spíš D50 dokud je. Na D40 bych se vykašlal. Koukni na nabídku skel, která plánuješ, spočti si to a podle toho vybírej (já bych bral asi Pentax).
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elho_cid 5. 2. 2007 00:24

Jediný Pentax má setový objektiv 18-55 s kovoým bajonetem. Ostatní ho pokud vím mají v plastu. Opticky je to prašť jako uhoď. V něčem lepší ten v něčem onen.
Nechci ale pomlouvat Nikon. Dělá báječný zrcadlovky, Canon taky. Obrazová kvalita ve všech případech supr. Nikon D40 je třeba taky o poznání rychlejší než K100D, ten má zase víc funkcí.
No a Řepík má pravdu, osobní zkušenost většinou rozhodne.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mhsh 5. 2. 2007 02:59

Podívej se na testy D40 × K100D, obrazově jsou na tom podobně - přímé porovnání. Na konci obou recenzí je spousta fotek většinou se seťákovými objektivy.

Vybavením a kvalitou seťáku je na tom trochu líp Pentax (P: 11-ti bodový AF, stabilizátor, bracketing, u objektivu nejenom ten bajonet, ale taky se neotáčí přední člen, jde doostřovat i při zapnutém autofokusu a sluneční clona je součástí dodávky, N: rychlejší AF, protože ostří z těla, mnohem lepší sériové snímání).

Navíc pokud bys uvažoval o koupi lepšího objektivu než ty 2 seťáky tak uvidíš že k D40 jich moc pod 15000,- neseženeš (a hlavně skoro žádné od Sigmy/Tamronu). Pokud ale o jiném než 2 setových objektivech neuvažuješ tak ti 40tka může vyhovovat taky, obrazově je vynikající.

/EDIT doplnění
Samsung GX-1S, Tamron SP AF28-75mm F/2.8 XR Di, Tamron AF70-300mm F/4-5.6 Di
mhsh
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod navrs 5. 2. 2007 14:19

Díky moc za rady. Chci fotit hlavně krajinu, takže používat filtry, to je tedy plus pro K100D, protože se neotáčí přední člen, teda jestli tomu dobře rozumím? Ale taky pohyb na což je potřeba zase rychlost, takže D40, tří bodový AF je prý diostačující tak nevím. Spíš mi vadí, že D40 nemá stabilizátor, ale na dpreview vychází recenze lépe pro D40. Je to dilema jako vždy.
navrs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Episyrphus 5. 2. 2007 15:44

Chýbajúci stabilizátor z D40 si môžeš korigovať kúpou stabilizovaného VR objektívu, napr. Nikkor 70-300 VR za dobrú cenu.
Episyrphus
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Řepík 5. 2. 2007 16:10

navrs: tak ona je D40 novější, takže i proto je v recenzi lepší, než K100D...
this is gonna be LEGEN ... wait for it...DARY!
Řepík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MartanJ 5. 2. 2007 16:30

D40, na kterém je vlastně jakýkoli objektiv bez motorku neschopný ostřit, bych si tedy určitě nekoupil.
MartanJ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 5. 2. 2007 16:31

Na foceni prirody je skvela ficura DOF preview. Ma to ten Nikon? Mam pocit, ze asi ne...
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mhsh 5. 2. 2007 16:50

elho_cid: Nemá.
navrs: neotáčející se přední člen je dost velká výhoda pokud myslíš na filtry, u mě to byla taky jedna z rozhodujících věcí.
Já ale navíc uvažuju v dohledné době pořídit světelnější základní objektiv. Takže D40 jsem zavrhnul (prostě žádný neexistuje - Tamron i Sigma F2.8 18-50 jsou oba bez motorku).
Samsung GX-1S, Tamron SP AF28-75mm F/2.8 XR Di, Tamron AF70-300mm F/4-5.6 Di
mhsh
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 5. 2. 2007 18:21

Pochopte už chlapi konečně, že D40 je foťák, určený jako náhrada EVF pro toho, kdo chce mít kvalitní obrázky dětí u dortu a z dovolené. Nemá smysl ho srovnávat s ostatními DSLR a vyčítat mu, co všechno neumí. Připravte se, že za rok se bude určitě prodávat DSLR s cenou kolem 10 tis. Kč za tělo, oškubaná ještě o trochu víc, a když se to Nikonu vyplatí (myslím, že jo), možná se časem dožijeme i DSLR bez manuálních režimů. Buďte rádi, že nejsou všechny DSLR stejné, a výrobci za to nenadávejte. Vyberte si tu svoji a basta.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod mhsh 5. 2. 2007 18:34

Pety píše:Nemá smysl ho srovnávat s ostatními DSLR a vyčítat mu, co všechno neumí.n/quote]


To nikdo nedělá, sám jsem psal že pro lidi co nechtějí další objektivy je vynikající. O tom to je, protože rozšiřitelnost je omezená.

Každopádně úvodní dotaz byl který z nich vybrat a je potřeba se rozhodnout jestli ty seťáky u D40 stačí (pak je to víc než náhrada za EVF) nebo ne. A je potřeba člověku který se v tom tolik nevyzná ty funkce vyjmenovat aby se moh sám rozhodnout jestli je potřebuje nebo ne.

Já jsem sám o D40 uvažoval, i když na fórech jí všichni odsuzovali, ale všechny recenze co jsem čet jsou velmi pozitivní.
Samsung GX-1S, Tamron SP AF28-75mm F/2.8 XR Di, Tamron AF70-300mm F/4-5.6 Di
mhsh
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 5. 2. 2007 19:27

Na fórech D40 odsuzují lidi, kteří už o DSLR něco vědí, nějakou už mají - a porovnávají D40 s tou svojí (případně s tou vyhlédnutou). Jenže oni nejsou cílová skupina. Cílová skupina D40 na fóra o DSLR moc nechodí.

Myslím, že Nikon má kolem 20 vhodných typů objektivů pro D40. Kamenem úrazu jsou pevná skla - tam je IMHO zatím jen jedna dvoustovka. Takže když se na to podívám, je na tom z hlediska objektivů D40 velice podobně jako 4/3 systém Olympus/Panasonic. :-)
Pety
VIP uživatel

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků