Makro u D50

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod v.i.p 8. 10. 2006 12:11

Poraďte prosím, jak se změní focení při zapnutém makrorežimu u seťáku 18-55 u Nikonu D50. Připadá mně, že je jedno, jestli fotím s makrem nebo bez. U kompaktu se např. zkrátí ostřící vzdálenost.
K čemu tam teda ten režim je?
Díky.
v.i.p
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Insan!ty 8. 10. 2006 12:58

..mno proto aby tam byl a aby kompakty neměly navrch.. Ale jinak mi taky připadne, že se ostřící vzdálenost nezmění..
Insan!ty
Návštěvník

Odeslat příspěvekod meme sk 8. 10. 2006 13:14

Rezim makro u zrkadloviek iba meni spravanie sa expozicnej automatiky (cas/clona), pripadne este nejake spracovanie obrazu elektronikou.

Ak chces ist blizsie ku fotografovanemu objektu, potrebujes iny objektiv.
Fiat Doblo 1.9 JTD 105k
meme sk
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bramborkax 8. 10. 2006 14:07

Režim portrét, krajina a další tam taky jsou k dipozici, i když předpokládám, že nikdo soudnej, co si pořídí zrcadlovku, je stejně nepoužívá. Já osobně jsem vyfotil s D50 cca 2500 fotek (mám ji teprve měsíc :-)) a všechny byly buď s prioritou clony, nebo času - jinej režim jsem nepoužil.

Hezký makrosnímek se dá na D50 vyfotit i se setovým objektivem. Stačí fotit z těch cca 25 cm (nejblíž, co objektiv zaostřuje) a dát max. zoom (55mm). Mně osobně to dělá víc přiblížený fotky, než se starším kompaktem Canon S45, kde jsem fotil z 10 cm.
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Wikan 8. 10. 2006 16:13

D50 nemam, ale v navodu k E-500 se pise, ze se nastavi vetsi clona a pri ostreni se projede vetsi vzdalenost, aby bylo jisty, ze neni moc mala hloubka ostrosti.
Wikan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 8. 10. 2006 19:57

Režim makro na objektivu jen mechanicky umožňuje delší vysunutí optiky a tím zaostření víc nablízko. (Foťák se o tom od mikroprocesoru v objektivu taky dozví.)

No a protože má optika v tom režimu dlouhý výtah, je ostření co? No pomalé! Proto se při normálním režimu zarážka zase zasune, maximální dráha ostření se zkrátí a ostření se co? Zrychlí... Nic jiného to nedělá a ničemu jinému nevěř, s "makrorežimy" automatiky kompaktů to nemá pranic společného.

Když makro vypínáš, dbej, ať je objektiv zaostřen někam k nekonečnu, ať si neuzamkneš ostření jen nakrátko. Nevím, jestli to u seťáku Nikkor takhle blbě vypnout jde, u mé Cosiny 70-300 ano. Ostření se tím pěkně zblbne, když to uděláš...

Edit: Hmm, jak tak koukám, Nikkor 18-55 přepínač, o kterém píšu, zřejmě nemá - kvůli zvětšení 1:3,2 taky není zapotřebí. Takže tohle, co jsem popsal, se týká úplně jiných objektivů... :-)
Naposledy upravil Pety dne 9. 10. 2006 05:05, celkově upraveno 1
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod russianblue 8. 10. 2006 22:51

2-v.i.p

-pokud chceš fotit makro, potřebuješ makro objektiv, což seťák není

-režim makro na otočném voliči "digitální motivové programy" dělá jen to, že nastaví ostření na středový AF bod(a barevný prostor se přepne pravděpodobně do III-ale o tom manulál mlčí). to je celé(je to v manuálnu na str20). tady ty režimy jsou úplně naprd :roll:

pokud chceš levně fotit makro, tak použij obrácený objektiv či čočku (1-5diopt.)
russianblue
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod v.i.p 9. 10. 2006 07:05

Díky všem za odpovědi :)
v.i.p
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků